Novým občanem Dánska až po podání ruky. Zákon začne platit na Nový rok

  15:44aktualizováno  15:44
Dánský parlament schválil zákon, který vyžaduje, aby si úspěšní žadatelé o získání občanství prošli naturalizačním obřadem, kde si mají s úředníkem potřást rukou. Kritici to vnímají jako krok namířený proti muslimům, kteří se často z náboženských důvodů odmítají dotýkat lidí opačného pohlaví.

Muslimské ženy v Kodani | foto: Reuters

Pro většinu žadatelů platí, že k získání dánského občanství musí žít devět let legálně v Dánsku, složit test z dánštiny a dánských reálií, mít čistý trestní rejstřík a být finančně soběstačný. V létě Dánsko navíc rozhodlo, že noví občané se musí zúčastnit ceremoniálu, kde podepíšou prohlášení potvrzující, že vyznávají dánské hodnoty.

Fotogalerie

Na základě nového zákona, který vejde v platnost 1. ledna, bude pro úspěšné žadatele o občanství rovněž povinné podat během naturalizačního obřadu ruku příslušnému úředníkovi. Poslanci to na svém čtvrtečním zasedání odhlasovali poměrem 55 ku 23 hlasům, 30 zákonodárců se zdrželo, napsala v pátek agentura AP.

Poslanec Martin Henriksen z protiimigrační Dánské lidové strany k tomu listu The New York Times řekl: „V Dánsku je zvykem si při pozdravu podat ruce. Pokud to člověk neudělá, je to vnímáno jako výraz neúcty. Pokud někdo nedokáže udělat tak jednoduchou a přímou věc, není důvod, aby získal dánské občanství.“

Návrh nového zákona nicméně vyvolal kritiku ze strany organizací pro lidská práva i řady místních činitelů, kteří si stěžují, že nařízení je staví do konfliktu s občany. Podle nich jde o „čistě symbolický krok“, který povyšuje společenský zvyk mezi dánské národní hodnoty. Starostové poukazují na to, že požadavek potřesení rukou odradí jen málo žadatelů o občanství, ale vysílá nepříjemné poselství muslimům.

„Je to proti mému přesvědčení nutit lidi do tělesného kontaktu,“ řekl deníku The New York Times Thomas Andersen, starosta města Aabenraa. Dodal, že dohlédne na to, aby při všech naturalizačních obřadech byli mezi úředníky vždy přítomni zástupci obou pohlaví.

Mogens Jespersen, starosta města Mariagerfjord, uvedl, že se zákonem nebude řídit a spokojí se namísto toho i s úklonou či pokývnutím hlavy. „Domnívám se však, že jde o čistě hypotetickou situaci, se kterou se pravděpodobně nikdy nesetkám,“ podotkl.

List The Guardian připomněl, že letos v létě úředníci ve švýcarském Lausanne neudělili občanství manželské dvojici poté, co si cizinci odmítli potřást rukou s příslušníky opačného pohlaví. Starosta Lausanne Gregoire Junod tehdy rozhodnutí neudělit občanství zdůvodnil nerespektováním rovnosti pohlaví ze strany žadatelů.

Dánsko bude cizince čekající na vyhoštění posílat na neobydlený ostrov

Dánsko zpřísňuje protiimigrační opatření od migrační vlny z roku 2015. Dánský parlament ve čtvrtek také schválil plán umístit na pustý ostrov cizince, kteří si v Dánsku po spáchání zločinu odpykali trest, ale nemohou být z různých důvodů vyhoštěni do své domovské země. 

Minulý týden zase Dánsko přijalo zákon, který nařizuje rodičům z problémových čtvrtí, obývaných převážně přistěhovalci, posílat všechny své potomky starší jednoho roku do zařízení poskytujících péči o děti, aby se lépe asimilovaly.

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Bouřetřesení. Čas, kdy vlnobití z hurikánu umí rozechvět celé skály

Vědci na Floridě se zabývají možnými souvislostmi mezi zemětřesením a hurikánem. Podle agentury AP pokládají za...

Premium

Japonsko korunuje nového císaře Naruhita. Čeká na něj magický rituál

Císař je Japonsko a Japonsko je císař. To platí už přes dva tisíce let. Je to jinde nevídaná kontinuita. Absolutně...

Nemáme přátele, pouze hory. Moderní dějiny Kurdů jsou plné zrady

Už zase nás Západ zradil, mohou si říkat Kurdové. Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa stáhnout americké...

Omezit londýnskou dopravu byla chyba, kají se ekologičtí aktivisté

Narušit londýnskou veřejnou dopravu ve špičce byla chyba, shodují se vedoucí členové ekologického hnutí Exctinction...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz