Obavy ze Schengenu v Německu a Rakousku pominuly

  13:03aktualizováno  13:03
Lidé v příhraničních městech Rakouska i Německa si oddechli, policejní ředitelé se radují a chlubí se statistikami. Země s napětím očekávaly, jak po vstupu Česka, Polska, Slovenska, Maďarska a Slovinska do schengenského prostoru stoupne přeshraniční kriminalita. Nic takového se však nestalo.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Jiří Bervida

Starosti lidí v pohraničních oblastech se nepotvrdily, jak ukázalo prvních sto dní otevření hranic. Naši policisté dělají svou práci dobře," komentoval statistická čísla německý ministr vnitra Wolfgang Schäuble.

Prakticky totožně mluví i jeho rakouský protějšek Günther Platter: "Obavy vyslovované v souvislosti s rušením kontrol na hranicích s Českou republikou, Slovenskem, Maďarskem a Slovinskem se nepotvrdily," řekl ČTK.

V řeči čísel to znamená, že zatímco za první dva měsíce minulého roku zadrželi policisté v okolí hranic 140 lidí, kteří se do Rakouska snažili nelegálně převést cizince, letos se jednalo jen o 67 převaděčů.

Méně bylo v tomto roce také samotných cizinců, kteří se po Rakousku pohybovali bez platných dokladů. Těch bylo v lednu a únoru letošního roku zadrženo 1 413, zatímco v loňském roce to bylo za stejné období 1 500.

Je to opravdu úspěch?
Jak němečtí, tak i rakouští politici tento úspěch připisují práci policistů, kteří běžence od cest svými hlídkami odrazují.

Na německé straně pak i změně systému fungování německé policie, která prošla reorganizací. Z některých měst policejní oddělení zmizela, v jiných se zvětšila.

Právě to však také znemožňuje přesně srovnat počty chycených převaděčů. Od vstupu Česka a Polska do konce března se zde však bez úspěchu pokusilo nelegálně přejít hranici, dlouhou více než 1 300 kilometrů, 1 128 lidí.

Méně chycených převaděčů nebo běženců však může znamenat také menší úspěšnost policejní práce. Prohlédnout každé auto na hranicích je pro policisty nenahraditelným způsobem kontroly.

Vždyť jedním z posledních zadržených převaděčů v severočeském Cínovci byl čtyřiapadesátiletý muž, který mířil do Německa a u jehož auta bylo policistům divné, že podvozkem v zadní části auta takřka škrtá o zem. V kufru Seatu Leon se totiž mačkali dva dospělí muži z Asie.

Rakouští policisté v civilu
Tak jednoduché to nyní policisté nemají, od prosince museli zvolit jiný způsob, jak převaděče odhalit.

"Provádíme namátkové kontroly v oblasti hranic, které vedou k dobrým výsledkům. Ty v současnosti zajišťují větší míru bezpečnosti v hraničním území," popsal Matthias Seeger, šéf německého policejního prezidia.

Jiné finty zvolili v okolí Vídně rakouští policisté. Vedle klasických kontrol nádraží, stanic metra nebo ubytoven hlídkují podle listu Die Presse v metropoli ve větší míře i v civilním oblečení.

Aby se neprozradili, nezůstávají na žádném místě déle než půl hodiny. Každého člověka, kterého požádají o doklady, mohou na místě prověřit prostřednictvím služebního laptopu.

Autoři:

  • Nejčtenější

Policie na jihovýchodě Anglie našla v nákladním voze 39 mrtvých

Britská police našla v hrabství Essex na jihovýchodě Anglie v nákladním automobilu 39 mrtvých lidí. Řidiče kamionu...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Na hranicích s Českem řádí vrhač větví, Němci nabízejí za pomoc tisíce eur

Tři tisíce eur nabízejí saští policisté za informace, které povedou k dopadení takzvaného vrhače větví. Už více než...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Trump zrušil sankce, které uvalil na Turecko kvůli invazi do Sýrie

Americký prezident Donald Trump zrušil veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho...

V Dánsku přestěhovali 120 let starý maják. U pobřeží mu hrozilo zřícení

Na severozápadě Dánska byl v úterý přesunut 120 let starý maják, kterému v důsledku eroze pobřeží hrozilo, že se zřítí...

Kamiony, které vezou smrt. Nejhorší případy pašování migrantů v náklaďácích

Ve středu v anglickém městě Grays v Essexu policie nalezla v kamionu 39 mrtvých lidí. Není to první případ tohoto...

Zelenskyj posílá poslance na detektor lži. Na neúspěšné se vrhne policie

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval členy finančního a daňového výboru parlamentu, aby podstoupili test na...

Najdete na iDNES.cz