Obama je v Izraeli. Nejhorší práce, popisuje strasti bývalý agent CIA

  9:17aktualizováno  13:09
Americký prezident Barack Obama ve středu zahájil třídenní návštěvu Izraele. V zemi je poprvé od svého zvolení, podle svých slov chce přispět k posílení vztahů obou států. Návštěvu nicméně provázejí mimořádná bezpečnostní rizika, podle bývalého agenta CIA je cesta zatěžkávací zkouškou pro americké i izraelské bezpečnostní složky.

Obamovo letadlo přistálo na mezinárodním letišti v Tel Avivu před polednem. Prezidenta přišlo přivítat 500 politických a náboženských představitelů a na 300 domácích i zahraničních novinářů. Ještě na letišti si Obama prohlédl protiraketový systém Železná klenba, na jehož instalaci se USA finančně podílejí.

Šéf Bílého domu v krátkém projevu bezprostředně po přistání řekl, že tím, co USA s Izraelem spojuje, je demokratické zřízení, jež označil za nejlepší formu vlády, kterou lidstvo vytvořilo. Zdůraznil, že cesta do Izraele je první zahraniční cestou jeho druhého mandátu a že to není náhoda, protože Izrael si letos připomene 65. výročí vzniku.

Obama prohlásil, že chce upevnit vztah obou zemí a hovořit s Izraelci i s jejich sousedy. Během tří dnů bude jednat s předními izraelskými a zavítá také na palestinská území. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu na letišti Obamu přivítal s ujištěním, že americký prezident dostane možnost spatřit jiný Izrael, než jen oficiální.

Spory o osady

Vztah mezi Barackem Obamou a premiérem Benjaminem Netanjahuem dlouhodobě komplikují spory o rozšiřování židovských osad na Západním břehu Jordánu. Už v roce 2009 Obama v Káhiře prohlásil, že USA nebudou tyto osady nikdy považovat za legální. Netanjahuova vláda je však dál staví, i když je to území, které má být součástí budoucího palestinského státu.

V Izraeli se o návštěvě hovoří jako o pokusu napravit vztahy obou států a zdůraznit právo Židů na svou přítomnost v regionu, což Obama ve zmiňovaném káhirském projevu opomenul. Prezident mimo jiné plánuje návštěvu památníku holocaustu Jad Vašem, hrob někdejšího premiéra a držitele Nobelovy cenu míru Jicchaka Rabina a zakladatele sionismu Theodora Herzla. Izrael si toto gesto vykládá jako potvrzení práva židovského státu na existenci.

Hlavním bodem Obamovy cesty má být čtvrteční projev v jeruzalémském mezinárodním kongresovém centru. Američané dali přednost vystoupení v centru před projevem v parlamentu, podobně jako omezili i další oficiality ve prospěch poznání Izraele a jeho historie.

Obama je pátým americkým prezidentem na návštěvě Izraele. Někteří z jeho předchůdcům tam ale pobývali častěji, například Bil Clinton čtyřikrát a George Bush dvakrát.

"Tohle není Amerika"

Při přípravách návštěvy amerického prezidenta v tak nebezpečném regionu, jakým je Blízký východ, je třeba promyslet každý detail, zvláště pokud jde o bezpečnost. Dan Emmett, který strávil 21 let ve službách CIA a pracoval pro tři prezidenty Spojených států (oba Bushe a Billa Clintona), popsal serveru The Daily Beast, jak zahraniční návštěva amerického prezidenta probíhá.

V první řadě je třeba vyřídit různé dokumenty: víza, zbrojní pasy a podobně, zařídit ubytování pro ochranku a nejméně stovku dalších agentů a také místo, kde budou moci zůstat vozidla, která na místo dopraví americké letectvo. K úrovni chystání zahraniční návštěvy prezidenta USA se podle Emmetta přiblížíte, když si představíte vnitrostátní prezidentskou cestu a obtížnost jejích příprav vynásobíte dvaceti.

To je ovšem stále jen přípravná fáze. Situaci mají spíše než Američané pod kontrolou domácí bezpečnostní složky, v případě Izraele Mosad a Šabak (Šin Bet). Podle Emmetta místní často nemají problém Američanům připomenout, kdo vše skutečně řídí: "Tohle není Amerika. Můžete žádat, o co chcete, ale dostanete to, co vám dáme my."

Pokud jde o zemi, do níž Obama tento týden směřuje, bývalý agent nešetří chválou. Izrael je podle něj velmi bezpečný, nic jiného mu totiž nezbývá. Pokud by Izraelci nebyli mistři bezpečnosti, nepřežili by. Se svými izraelskými protějšky se američtí agenti navíc už dobře znají, podle Emmetta někdy vznikají i přátelství. Stejné týmy se totiž potkávají při návštěvách izraelských politiků v USA i Američanů v Izraeli.

Pokud prezident přežil, vyhráli jsme

Jakkoli se podobná mise může zdát dobrodružná, Dan Emmett na zahraniční cesty s prezidentem nevzpomíná rád: "Je to snad nejtěžší práce, která může agenta potkat. Vaše tělo funguje v úplně obráceném časovém režimu. Nevíte, kdy se zase najíte, nevíte, kdy se zase vyspíte. Velkou část času pálíte své rezervy, jedete jen na adrenalin a sílu vůle."

Navzdory pečlivým přípravám se ani zahraniční cesty prezidenta neobejdou bez zádrhelů. Ty se však vždy podaří vyřešit i díky úsilí domácích bezpečnostních složek. "Žádná země na světě nechce, aby v ní měl prezident Spojených států problémy," komentuje Emmett. Konkrétněji ovšem o potížích, které v minulosti nastaly, nemůže mluvit, aby nenapomohl teroristům a případným útočníkům.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Z Česka do Německa přešlo loni více migrantů, než kdy předtím

Azylové centrum v durynském městě Gera (18. února 2016)

Počet migrantů, kteří nelegálně překročili hranice z Česka do Německa, se loni o něco zvýšil. Zatímco v roce 2017 jich...

Nenávidí naši zemi. Trump na mítinku znovu zaútočil na kongresmanky

Americký prezident Donald Trump na předvolebním mítinku v Greenville (17....

Prezident Spojených států Donald Trump pokračoval v útocích na čtyři demokratické kongresmanky, které jsou z řad...

OBRAZEM: Kohlovo děvče s polskými kořeny. Angele Merkelové je pětašedesát

Německá kancléřka Angela Merkelová v mládí (2. července 1992)

Německá kancléřka Angela Merkelová slaví pětašedesáté narozeniny a kdyby byla obyčejnou Němkou, příští rok by mohla jít...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTRO ÚDRŽBÁŘ – VÝROBNÍ SPOLEČNOST

Advantage Consulting, s.r.o.
Liberecký kraj
nabízený plat: 29 000 - 29 000 Kč

Najdete na iDNES.cz