Další čtyři roky. Obama zůstává v Bílém domě a rozjásal své příznivce

  5:25aktualizováno  9:03
Prezidentem Spojených států amerických bude i další čtyři roky demokrat Barack Obama. Se svým republikánským soupeřem svedl ve volebních místnostech velmi vyrovnaný souboj. Mitt Romney porážku uznal a Obamovi poblahopřál k vítězství.

Volba prezidenta USA

"Další čtyři roky," oznámil současný prezident na Twitteru a připojil fotografii, na které se objímá se svojí ženou Michelle. "Jsme v tom všichni společně, tak jsme vedli kampaň a takoví jsme," dodal v dalším krátkém vzkazu na Twitteru.

Příznivci v jeho hlavním stanu v Chicagu se okamžitě začali chvět vzrušením v očekávání vítězného projevu a oblohu nad Obamovým domovským městem rozzářily ohňostroje. McCormickovo kongresové centrum ovládl tanec, smích a vítězné rytmy.

Atmosféra v Romneyho táboře v Bostonu naopak upadla do smutku. "Právě jsem zavolal prezidentovi Obamovi a pogratuloval mu k vítězství," prohlásil před svými stoupenci Romney. Romneyho kampaň se zhruba hodinu a půl porážku zdráhala přiznat a čekala na konečné výsledky z několika klíčových států.

Vítězného Obamu nechtěl slavící dav v Chicagu dlouho pustit ke slovu. Na pódiu se nejdříve objal se svojí ženou i dcerami a pak dlouho čekal, až se skandující lidé utiší. Ve své řeči poděkoval nejen Joeu Bidenovi a svým příznivcům, ale i soupeři a jeho voličům.

"Ať už jste stáli na chodníku, či jste se pohybovali ve volební místnosti, ať už jste měli plakát můj, nebo Romneyho, váš hlas zazněl. Hovořil jsem s Romneym a pogratuloval mu za skvěle odvedenou kampaň. Náš boj byl tvrdý, ale to proto, že milujeme tuto zemi a záleží nám na ní," řekl Obama.

Naznačil, že se hodlá v následujících dnech s republikánským kandidátem sejít a prodiskutovat budoucnost země. "Romneyho rodina po celé generace odvádí skvělou službu pro Spojené státy," vysekl poklonu svému rivalovi.

O tom, že si první černošský prezident v dějinách USA zajistil potřebných 270 volitelů nutných k výhře, bylo jasno v půl šesté ráno SEČ. Jeho výhra však stále  není stoprocentně jistá, ještě nejsou sečteny všechny hlasy z Floridy.

Fotogalerie

Když začalo být jasné, že Obama zvítězil, někteří Romneyho příznivci začali ve chvatu opouštět Boston Convention and Exposition Center, kde se konal volební večírek. A při odchodu nešetřili kritikou Obamy.

"Mám strach o svou zemi, protože půjde dále směrem k socialismu. Vytrácí se svobodný trh, soutěživost i kapitalismus. Obama vytvořil kulturu závislosti na vládě, místo aby popohnal kulturu nezávislosti a soběstačnosti. Bojím se, že naše budoucnost bude připomínat nefungující evropské země, jako je například Řecko nebo Španělsko," řekla iDNES.cz studentka práv Leah Phillipsová. Pozvání na večírek dostala, protože pomáhala Romneymu v kampani.

Obama získal nejen tradičně demokratické státy na severovýchodě USA, ale i Colorado, Michigan, Pensylvánii, Iowu, Minnesotu a Wisconsin - tedy státy, které se někdy přikloní k demokratům a jindy k republikánům. Obamův triumf zpečetilo těsné vítězství v ostře sledovaném Ohiu.

"Ať už jste pro mne hlasovali nebo ne, tak jsem vás slyšel. Chcete, abychom se soustředili i na vaši práci a ne jen na tu naši. Těším se, že budu spolupracovat s představiteli obou stran. To neznamená, že jsme skončili. Naše demokracie totiž vhozením lístku do urny nekončí," sdělil dále v projevu Obama.

Znovuzvolený prezident prohlásil, že se do Bílého domu vrátí odhodlanější než dřív řešit problémy. Zdůraznil, že politici před sebou mají hodně práce, mimo jiné snížit deficit či zbavit se závislosti na zahraniční ropě. Obama na závěr prohlásil, že věří v budoucnost a v silnou Ameriku.

Mitt Romney si připsal vítězství v tradičně republikánských státech na americkém Středozápadě, ale také v Severní Karolíně nebo Indianě, kde před čtyřmi roky zvítězil Obama. Ale ani to mu nestačilo k celkovému vítězství.

Autoři: , , ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Naše generace je odpovědná za klimatickou krizi. V Anglii se bouří senioři

Klimatické protesty bývají často spojovány s mladými lidmi. Jejich globální tváří je ostatně šestnáctiletá studentka...

Kozel zahradníkem. Venezuela je v Radě pro lidská práva, která ji vyšetřuje

Valné shromáždění OSN zvolilo Venezuelu do Rady OSN pro lidská práva. Prezident Venezuely Nicolás Maduro to označil za...

Zprostředkovateli Kuciakovy vraždy výrazně zkrátí trest, podepsal dohodu

Zoltán Andruskó, zprostředkovatel loňské vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka, v pátek uzavřel s prokurátorem...

Útok Afghánce má druhou oběť. Po farmáři zemřel i pracovník ubytovny

Pondělní útok nožem v severorakouské obci Wullowitz u jihočeských hranic si vyžádal druhou oběť, těžkým zraněním...

Najdete na iDNES.cz