Rusové se zmocnili protiraketové obrany na Krymu, Kyjev stahuje lodě

  6:51aktualizováno  15:02
Ruská armáda pokračuje v zabírání strategických objektů ukrajinské armády na Krymu. Ve středu se údajně zmocnila dvou praporů protiraketové obrany. Podle dosavadních zpráv se ruští vojáci na hranicích nestahují zpět do kasáren, jak slíbil prezident Vladimir Putin.

Ukrajinské ministerstvo obrany se zatím k incidentu nevyjádřilo, podle agentury Interfax se však Rusové zmocnili protiraketových baterií a snaží se přinutit jejich obsluhu, aby s nimi spolupracovala.

Kromě obsazování klíčových objektů na Krymu neustává ani aktivita ruských útvarů na západní hranici s Ukrajinou, ačkoliv Putin v úterý prohlásil, že manévry už skončily. Situace na hranicích je ovšem poklidná a k roztržkám nedochází.

I tak velení ukrajinské pohraniční služby podle agentury Unian přesunulo dvanáct pohraničních hlídkových lodí z krymských přístavů do Oděsy. Důvodem byla obava o zdraví a životy námořníků, vystavených tlaku proruských aktivistů a okupačních ruských jednotek. Lodě kotvící dosud v sevastopolském přístavu a na Jaltě by podle mluvčího pohraničních vojsk mohly padnout do rukou povstalců.

Vzhledem k nepříznivým okolnostem také Kyjev prohlásil, že je připraven poskytnout Krymu širší autonomii. Jeho obyvatelé však budou v referendu hlasovat o přímé přidružení k Ruské federaci a centrální vládu neuznávají.

Spojené státy nabízejí dohodu

Bouře na východě

Nová ukrajinská vláda má potíže s proruskými protesty nejen na Krymu, ale také na východě země. Policie ve středu dopoledne musela vytlačit radikály z kanceláří úřadu gubernátora, v nichž má brzy usednout nově dosazený Serhij Tarut. S tím však nesouhlasí příznivci Ruska, jež žádají Moskvu o vojenskou pomoc

Nad úřadem opět vlaje ukrajinská vlajka místo ruské, která v Doněcku vlála o víkendu.

Doněck ovšem čeká především na stanovisko Rinata Achmetova, nejbohatšího Ukrajince, který má v Doněcku své sídlo. Povely oligarchy budou pro město klíčové.

Zatímco ruští radikálové vyvolávají nepokoje na východě země, Rusko se snaží dostihnout ukrajinské extrémisty. Rusko vydalo mezinárodní zatykač na vůdce ukrajinského nacionalistického hnutí Pravý sektor Dmytra Jaroše.

Bílý dům chce po dohodě s evropskými spojenci nabídnout Vladimiru Putinovi východisko z ukrajinské krize. Podle zdroje agentury Reuters si Spojené státy přejí, aby ruské jednotky na Krymu nahradili mezinárodní pozorovatelé.

Napjatě se nyní čeká na jednání ministrů zahraničí obou zemí v Paříži, tedy na první přímé rozhovory vysokých státníků od invaze na Krym.

Podle amerického návrhu by Rusko mělo stáhnout své jednotky na Krymu zpět na základny, omezit počet vojáků na poloostrově podle platné dohody s Ukrajinou na maximálně 11 000 mužů a umožnit mezinárodním pozorovatelům sledovat, jak jsou chráněna práva místních Rusů. 

Vyplývá to podle tiskových agentur z vyjádření nejmenovaného, vysoce postaveného představitele administrativy amerického prezidenta Baracka Obamy.

Tak by bylo možné bod po bodu odpovědět na obavy Moskvy ohledně situace v sousední zemi. Plán také počítá s navázáním přímého dialogu mezi Ruskem a novou ukrajinskou vládou, který může zprostředkovat mezinárodní společenství.

Prozatimní ukrajinská vláda tvrdí, že s ní Kreml vůbec nekomunikuje. "Až dnes se objevily první známky kontaktu mezi naším a ruským ministrem obrany," řekl v úterý pro CNN vlivný ukrajinský poslanec Petro Porošenko. "Bohužel to stále není vyjednávání."

Ukrajinci beze zbraní napochodovali u základny v Belbeku před ruské kulomety:

Putin není pomatený. Dohodneme se, zní z Bílého domu

O napjaté situaci na Krymu by ovšem měli hovořit ministři zahraničí USA a Ruska na dlouho plánované konferenci v Paříži, která se původně měla týkat Libanonu. Podle BBC by se však podstatná část setkání Johna Kerryho a Sergeja Lavrova měla věnovat ukrajinské krizi a ujasnění stanovisek obou velmocí.

"Dnešní jednání v Paříži prověří, jestli je ruská vláda připravená jednat s tou ukrajinskou," napsal na Twitter britský ministr zahraničí William Hague. Podle Reuters zástupci Ruska na jednání zatím nedorazili. Možná se sejdou až večer.

Fotogalerie

Obama zmíněný návrh už v sobotu předestřel Putinovi během telefonického rozhovoru, jenž trval dlouhých 90 minut.

V úterý prezident jednal také s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, která vzhledem k blízkým kontaktům mezi Německem a Ruskem může sehrát v jednáních důležitou roli.

Stejný den Bílý dům mimo jiné prohlásil, že Vladimir Putin není "pomatený" a země nakonec krizi společně vyřeší.

Při neúspěchu jednání hrozí Spojené státy ekonomickými sankcemi. Ještě vážnější opatření by následovala, pokud by ruské jednotky, které fakticky obsadily Krym, vstoupily na východ Ukrajiny.

Rusko nikoho neošálí, tvrdí Obama

Obama dal Merkelové jasně na srozuměnou, že se nehodlá zúčastnit červnového summitu skupiny G8, plánovaném do jihoruského Soči, pokud se nezmění ruská politika v ukrajinské krizi.

Rusko na Ukrajině porušuje mezinárodní právo, kritizoval Obama:

Ruská vláda stále popírá, že by se ruští vojáci zúčastnili nekrvavého ovládnutí Krymu. Ve středu ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že ruská vojska neopustila svá stálá místa a že on nemůže "silám sebeobrany" nic přikazovat, protože ruskému velení nepodléhají

Obama ovšem o ruském vlivu na krizi nepochybuje a v úterý mluvil o "agresi ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajině" a jasném porušení mezinárodního práva.

"Zdá se, že prezident Putin má jinou skupinu právníků, kteří vytvářejí jinou sadu interpretací," řekl Obama. "Nemyslím si ale, že tím někoho ošálí," dodal.

Je to protiústavní převrat, řekl Putin o dění na Ukrajině:

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Zaplatíte pokutu, uložil soud aktivistce, která bránila deportaci Afghánce

Švédská aktivistka Elin Erssonová během své akce v letadle občas jen stěží...

Zaplatit pokutu 3 000 švédských korun (7 360 Kč) přikázal soud ve Švédsku mladé aktivistce Elin Erssonové, která loni v...

Nejprve prodali moji ledvinu, pak mě. Nepálky bojují proti obchodu s lidmi

Počty případů obchodování s lidmi v Nepálu stále narůstají. (7. února 2019)

Hranice Indie a Nepálu se v posledních letech staly jednou z nejrušnějších světových tras pro obchodníky s lidmi. Za...

Čtyři z pěti kněží ve Vatikánu jsou gayové, šokuje nová kniha

Ilustrační snímek.

Někteří nejvýše postavení duchovní v římskokatolické církvi, kteří se na veřejnosti hlasitě vymezují proti...

Najdete na iDNES.cz