Romney si po černých týdnech spravil chuť. V první debatě trumfnul Obamu

  3:23aktualizováno  7:57
V Denveru se v první prezidentské debatě letošních voleb střetl současný šéf Bílého domu Barack Obama a jeho republikánský vyzyvatel Mitt Romney. Hlavním tématem byla domácí ekonomika. Zatímco Obama působil spíše nejistě, Romney byl energičtější a nakonec vyšel z debaty jako vítěz. Otázka ale je, zda to bude stačit na změnu vývoje celého boje o Bílý dům.

I když předvolební kampaň v posledních měsících provázela spousta verbálních útoků obou táborů, první prezidentská debata začala v přátelském a odlehčeném duchu. A nakonec se obešla i bez osobních útoků. Oba kandidáti, kteří se v minulosti setkali osobně jen zřídka, se pozdravili a poplácali po ramenou. Barack Obama pak připomněl, že s manželkou právě slaví 20. výročí svatby.

"Před 20 lety jsem se stal nejšťastnějším člověkem na Zemi," řekl šéf Bílého domu na začátku své úvodní řeči. Manželce Michelle, která byla stejně jako žena republikánského kandidáta Ann v publiku, zároveň slíbil, že příští rok už výročí nebudou slavit před 40 miliony diváků. Romney reagoval v podobně uvolněném duchu a v žertu pronesl: "Jsem si jistý, že tohle je to nejromantičtější místo, jaké si dovedete představit. Tady se mnou."

Potom už přišla na řadu vážná témata. V devadesátiminutové debatě se současný prezident s někdejším guvernérem státu Massachusetts střetli kromě daní také ohledně svých vizí na oživení americké ekonomiky, snížení rozpočtového deficitu nebo Obamovy zdravotní reformy, kterou republikáni kritizují.

Debata se točila kolem pracovních míst či daní

Moderátor Jim Lehrer první televizní duel otevřel otázkou, která pálí Američany v současné době nejvíce - jak chtějí oba kandidáti vytvořit nová pracovní místa. Romney popřel, že by se chystal snižovat daně bohatým, což zmínil během své řeči Obama. Republikán prohlásil, že bohatým lidem se daří dobře a bude se jim dařit dobře nehledě na to, zda bude v Bílém domě sedět on, nebo Obama.

Fotogalerie

Dodal, že hodlá pomoci střední třídě, které nechce zvedat daně, a rýpnul si přitom do svého dalšího soka. Zmínil totiž nevydařený výrok viceprezidenta Joe Bidena o tom, že střední třída "v posledních čtyřech letech byla pohřbívána" (o projevu Bidena čtěte více zde). Uvedl mimo jiné, že chce snížit daně a podnítit tak firmy k tvorbě pracovních míst.

Obama se pustil do Romneyho s tím, že se hodlá vrátit k politice předchozí administrativy George Bushe, která podle něj poškodila americkou ekonomiku a vedla k finanční krizi v roce 2008. Svému soupeři vytknul, že jenom snižováním daní současné problémy země nevyřeší. "Matematika, selský rozum a naše dějiny ukazují, že to není recept pro růst," uvedl Obama.

Romney zase Obamu zkritizoval s tím, že jeho politika neuspěla a Spojené státy potřebují změnu. "Prezident má pohled (na věc), který se velmi podobá tomu z doby, kdy se ucházel o úřad před čtyřmi roky - že bude fungovat větší utrácení, vyšší daně, větší regulace, pokud budete dotovat vládu. To není správná odpověď pro Ameriku," prohlásil.

Romney působil energičtěji a v řeči těla vyhrál

Barack Obama během debaty na pódiu působil místy váhavě a méně jistě než jeho rival Mitt Romney, který naopak sršel energii, byl agresivní a evidentně dobře připraven. Bývalý massachusettský guvernér podle amerických médií bodoval i v řeči těla. Když mluvil, díval se na svého protivníka či na moderátora.

Obama se naopak na Romneyho často nedíval a ke konci debaty stále více klopil oči. Během odpovědí se nevyhnul svému "profesorskému stylu", na delší dobu se zamýšlel a občas se i zakoktal, všimla si agentura Reuters.

Televizní debaty

Obama se s Romneym celkem utká ve třech debatách. Další se uskuteční 16. října v Hempsteadu ve státě New York a poslední 22. října ve floridském městě Boca Raton. Kandidáti na viceprezidenta Joe Biden a Paul Ryan se střetnou jen jednou, a to 11. října v Danvillu v Kentucky. Příštího prezidenta Američané zvolí 6. listopadu.

Zdroj: ČTK

"Co se týká řeči těla, Mitt Romney je vítěz," prohlásila po debatě odbornice na neverbální lidské projevy Janine Driverová s tím, že republikánský kandidát se neustále díval buď na prezidenta, nebo moderátora pořadu. To je zlepšení, jelikož Romney míval tendenci očima těkat, dodala.

Její kolegyně z oboru Peggy Hackneyová dodala, že Romney vyzařoval více sebejistoty i autority. Obama působil odtažitě a méně angažovaně. "Obama příliš kontroloval oboje - svou tváři i tělo, zatímco Romney nechal svou energii prýštit ven."

Reportér televize BBC v USA Mark Mardell dal oběma ženám prakticky za pravdu. "Romney vypadal, že (diskuzi) vede a užívá si ji. Na druhou stranu prezident Obama na začátku vypadal velmi nervózně. A i když pak pookřál (...), tak skončil kázáním předlouhých minipřednášek přímo do kamery, místo toho aby se dohadoval," uvedl.

Podotkl, že od Obamy to mohl být záměr, aby nepůsobil podrážděně a nezapletl se do hádky. "Pokud ano, tak se ovšem držel zpátky až příliš," podotkl Mardell s tím, že Romney dozajista tuto debatu vyhrál ve stylu. Na oslavy je však ještě brzy. Pokud se volební průzkumy po debatě nezmění, bude mít skutečně potíže.

Romneymu šlo v debatě o víc

Televize CNN ihned po debatě provedla menší bleskový průzkum, kde se Američanů ptala, kdo si podle nich v diskuzi vedl lépe. Zjistila, že 67 procent dotázaných si myslí, že v diskuzi vyhrál Romney, jen 25 procent si to myslí o Obamovi. Na 58 procent dotázaných pak působil republikán jako silnější vůdce, zatímco demokratický prezident takto zapůsobil na 37 procent respondentů.

Pomůže debata Romneymu?

Debata zřejmě poskytne Romneymu to, co potřebuje nejvíce, hodnotí list The Washington Post s tím, že přinejmenším nerozhodnutým voličům nabízí čerstvý pohled na republikánského kandidáta. Změní také tón, jakým se hovoří o kampani, protože dění v posledních dvou týdnech bylo spíše nakloněno Baracku Obamovi.

Romney po několika těžkých týdnech našel ve středu večer díky silnému výkonu opět rovnováhu, píše agentura Reuters s tím, že je ovšem otázkou, zda už není pozdě. Do voleb zbývá necelý měsíc a volby už částečně v některých státech začaly, jelikož systém americké volby umožňuje volit i s předstihem.

A i když jsou debaty obvykle ostře sledované a dívají se na ně desítky milionů Američanů, je otázkou, zda skutečně mohou zamíchat volbami. Průzkumy se po duelech obvykle v minulosti změnily v průměru o jedno procento, upozornil politolog z Wisconsinské univerzity Tom Holbrook.

Navíc Obama sice nepředvedl svůj nejlepší výkon, zároveň se ale nedopustil nijak katastrofálního výkonu, který by mohl mít za následek dramatickou změnu v rozběhnuté volební trajektorii, která mírně hovoří právě v jeho prospěch.

Agentura AP podotkla, že Romney byl agresivní a vypadal, že je odhodlán otočit vývoj kampaně. V debatě mu šlo totiž o hodně. Do voleb zbývá pět týdnů a průzkumy naznačují, že Barack Obama vede v klíčových státech. V televizní debatě tak Romney může oslovit desítky milionů voličů, kteří by měli politické duely mezi oběma kandidáty sledovat.

Romney má za sebou nevyvedené září, kdy dělal jednu chybu za druhou. Nejtěžší ránu mu zasadila tajně pořízená nahrávka z vystoupení před dárci na kampaň, kde republikán označil 47 procent Američanů za závislé na vládě. (O tajném videu čtěte více zde.) O Romneyho schopnostech pak nahlas začala pochybovat i řada předních republikánů a konzervativních komentátorů.

Obama nicméně není v nijak silné pozici. Americké ekonomice se nedaří a nezaměstnanost je mnohem vyšší, než prezident sliboval. Nadšení pro demokratického kandidáta z kampaně před čtyřmi lety je to tam. A kritika kvůli úmrtí amerického velvyslance v Libyi roste. Romneymu se ovšem nedaří těchto slabin využívat, zejména kvůli tomu, že sám nedokáže v kampani najít jednotný hlas, podotkla ČTK.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Boj za záchranu planety imigranty tolik nepálí, mají svých starostí dost

Protesty klimatického hnutí Extinction Rebellion (XR, Vzpoura proti vyhynutí) pokračují ve světě druhým týdnem a jejich...

Střelba Kurdů. Na syrsko-turecké hranici padl turecký voják, další je zraněn

Na syrsko-turecké hranici padl při střelbě syrských Kurdů turecký voják. Další byl zraněn, a to i přesto, že má v...

Premium

KOMENTÁŘ: Kurdové jsou na zrady spojenců zvyklí, zažili je mnohokrát

Třicetimilionová populace Kurdů je označována za největší národ na planetě, který nemá vlastní stát. Navíc už dlouho...

Česko pomůže chudým matkám. Venezuelským, v Kolumbii, slíbil Petříček

Česká republika podpoří dvě centra pro nejchudší matky s dětmi, které uprchly z krizí zmítané Venezuely. Na Twitteru to...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz