Obama přišel o dalšího ministra, Tom Daschle neplatil daně

  21:35aktualizováno  4. února 8:05
Rodící se vláda amerického prezidenta Obamy přišla o dalšího důležitého člena. Nominace na post ministra zdravotnictví se vzdal Tom Daschle. Důvodem jsou nesrovnalosti v daních: ukázalo se, že Daschle několik let dlužil 140 tisíc dolarů. Zaplatil je sice už před několika měsíci, ale kandidaturu stejně stáhl. Necítí prý podporu zákonodárců. Obama přijal za chybu osobní zodpovědnost.

Daschle stažení kandidatury zdůvodnil tím, že by daňová aféra narušovala jeho práci ministra. | foto: Reuters

Barack Obama si Daschlea vybral na post ministra zdravotnictví a sociálních služeb. To je v rámci vlády klíčový post, neboť Obama chce zdravotnictví podrobit zásadním reformám, aby na kvalitní péči dosáhli pokud možno všichni Američané. Daschle, Obamův klíčový poradce už od předvolební kampaně, je považován za odborníka. Napsal knihu o reformách a navíc má v resortu bohaté politické zkušenosti.

Jenže teď se prezident bude muset obejít bez něj. Média Daschlea v posledních dnech ostře kritizovala za to, že několik let nepřiznal (a nezdanil) používání auta s řidičem, které mu zdarma poskytla soukromá firma. Dluh činil i s penále 140 tisíc dolarů, tedy přes tři miliony korun. Senátor ho zaplatil až zpětně.

Rezignaci oznámil Dachle včera ve společném prohlášení s Obamou. Zdůvodnil ji tím, že necítí plnou podporu zákonodárců a že by aféra narušovala jeho práci ministra. Prezident prohlásil, že rezignaci přijímá "s lítostí".

V několika televizních rozhovorech vysílaných v noci na dnešek pak za celou záležitost přijal osobní odpovědnost. "Myslím, že to byla chyba. Zbabral jsem to," řekl. "Přebírám za to zodpovědnost. Nechtěl jsem vyslat zprávu, že platí jeden standard pro mocné a jiný pro obyčejné lidi," dodal.

"Každopádně musím převzít zodpovědnost za proces, který vyústil v situaci, kdy nemáme ministra zdravotnictví. A to v době, kdy lidé tolik potřebují úlevu od plateb za zdravotní péči," řekl.

Obamův tiskový mluvčí Robert Gibbs ještě dodal, že rezignace Daschlea neznamená, že by se prezidentovy plány zkomplikovaly. "Otázka dostupné zdravotnické péče je větší než jeden člověk," prohlásil Gibbs. "Nemyslím si, že snaha o zdravotní reformu se tím zpomalí," dodal. Někteří demokraté s tím ale nesouhlasí a bojí se, že odchod klíčového člověka reformním plánům uškodí.

Daschle nebyl první

Nancy KilleferováJen několik hodin před Daschlem se funkce kvůli vlastní daňové aféře z minulosti vzdala i Nancy Killeferová, kterou Obama vybral do nově vytvořené funkce dohlížitele na účinné vynakládání veřejných prostředků. Killeferová v roce 2005 nezaplatila včas na daních asi 1000 dolarů (22 000 korun) a dluh uhradila až po pěti měsících.

"Zjistila jsem, že mé osobní záležitosti s daněmi by mohly být zneužity k tomu, aby mě odváděly od práce a způsobovaly přesně taková zpoždění, jimž se musíme vyhnout," zdůvodnila Killeferová své rozhodnutí vzdát se nominace.

Kritiku sklidili i další ministři

Guvernér Nového Mexika Bill RichardsonPřed Daschlem a Killeferovou se postu v Obamově administrativě vzdal i nominovaný ministr obchodu a guvernér Nového Mexika Bill Richardson. Ten na nominaci rezignoval počátkem ledna kvůli vyšetřování kontroverzního sponzorského daru, který obdržel. - čtěte Richardson se nestane Obamovým ministrem obchodu, odstoupil

Místo něj dnes Obama nominoval do své vlády republikánského senátora Judda Gregga.

Kritiku sklidil i Obamův ministr financí Timothy Geithner. Ten se obhajoval před finančním výborem Senátu poté, co vyšlo najevo, že během svého působení v Mezinárodním měnovém fondu v letech 2001 až 2004 nezaplatil na daních 34 tisíc dolarů (750 000 korun).

Timothy GeithnerDluh doplatil teprve poté, co ho Obama v prosinci jmenoval na post ve své administrativě. I přes ostrou kritiku republikánských zákonodárců ale Senát nakonec Geithnerovu nominaci na ministra potvrdil.- Americkým ministrem financí bude Geithner, přestože neplatil daně

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Považuji tě za přítele, Mirku, prohlásil prezident na padesátinách Soukupa

Na oslavu padesátých narozenin Jaromíra Soukupa dorazil také prezident Miloš...

Majitel televize Barrandov a její nejvytíženější moderátor Jaromír Soukup oslavil padesáté narozeniny. Na páteční večer...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Za smrt na silnici pokutu. Čechovi v Irsku také zakázali sedm let řídit

Ilustrační snímek

Irský soud potrestal pokutou a zákazem řízení na sedm let českého řidiče, který v roce 2015 způsobil na severozápadě...

OBRAZEM: Zákulisí boje s největší epidemií eboly v D. R. Kongo

PŘEVOZ PACIENTA. Zdravotníci převážejí pacienta z centra pro léčbu eboly v...

Začalo to několika případy v malém odlehlém městě. Po více než půl roce je z toho největší epidemie eboly v historii...

Saúdská ofenzíva v PR. Do čela velvyslanectví v USA posílá ženu

Saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán, podezřelý z odpovědnosti za vraždu...

Saúdská Arábie jmenovala svoji první velvyslankyni. Působit bude ve Spojených státech, kde nahradí syna současného...

Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout
Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout

Valentýn je za dveřmi. Připravili jsme pro vás proto karty ke stažení, se kterými si můžete užít nejen na svátek zamilovaných. Stačí vytisknout, nastříhat a obdarovat partnera i sebe.

Najdete na iDNES.cz