Obama se tomuto kroku dlouho vyhýbal, protože nechtěl zemi nechat zatáhnout do další války na Blízkém východě. Jde o vůbec první nasazení amerických pozemních jednotek v Sýrii.
„Úkolem amerických vojáků bude výcvik, poradenství a asistence,“ řekl mluvčí Bílého domu Josh Earnest s tím, že bližší podrobnosti o misi nemůže sdělit. Vojáci prý budou mít veškeré potřebné vybavení na svou obranu. Dodal také, že Spojené státy strategii vůči IS nemění, pouze zintenzivňují dosavadní kampaň, aby podpořili umírněnou opozici.
„Vyslání zvláštních sil syrský konflikt nevyřeší, Spojené státy jsou stále toho názoru, že konflikt nemá vojenské řešení, ale diplomatické,“ řekl Earnest. Podle Washingtonu je klíčem vnitrosyrská politická dohoda.
Prezidentův mluvčí dále prohlásil, že USA nevylučují vyslání dalších speciálních sil také do sousedního Iráku. Americké pozemní síly se přímo v terénu na bojích proti ozbrojencům z IS nepodílejí. Svou roli dosud omezily pouze na výcvik iráckých a kurdských jednotek, u kterých fungují často právě jako poradci.
Rady syrským povstalcům i bojové letouny v Turecku
Kolik amerických vojáků by mělo do Sýrie dorazit, není jasné. Podle zdroje agentury AP méně než 50, jiný zdroj hovořil o 20 až 30. Jde o součást nové strategie, jak podpořit povstalecké skupiny bojující proti islamistům. Pentagon nedávno oznámil, že omezí výcvikový program pro vybrané zástupce syrských povstaleckých skupin. V polovině října ale naopak spojenci pod vedením USA rebelům shodili 50 tun munice.
Válka v Sýrii |
K budoucím zásahům proti islamistům Obama také povolil rozmístění letounů A-10s a F-15 na leteckou základnu v tureckém Incirliku. Spojené státy také posílí svou vojenskou pomoc Jordánsku a Libanonu hlavně v podobě podpory při leteckých operacích zaměřených proti bojovníkům Islámského státu.
Celkově by se měla také zvýšit spolupráce s Iráčany, zejména v souvislosti s jejich ofenzivou proti IS ve městě Ramádí. V Irbílu, který je správním střediskem iráckého Kurdistánu, pak mají v boji s islamisty pomáhat i příslušníci nové speciální jednotky.
Trénink povstalců se zatím nevyplatil
Dosavadní trénink povstaleckých vojáků se ale příliš neosvědčil. Američtí vojáci a tajná služba CIA dosud trénovala rebely, kteří se měli zapojit přímo do pozemních bojů. Výcvik probíhal na základnách v Jordánsku. Někteří z vycvičených bojovníků však již zemřeli, další odmítli bojovat nebo i s výzbrojí přeběhli k radikálním islamistům. Washington za projekt zaplatil půl miliardy dolarů, v přepočtu asi dvanáct miliard korun.
Americký prezident Obama výcvik syrské opozice dlouhodobě považoval za jednu z priorit USA. Příprava místních vojáků je podle něj důležitější než případný zásah americké armády, jednorázové vojenské řešení by podle něj nezaručilo dlouhodobou stabilitu regionu (více o neúspěšném výcviku syrských rebelů zde).
Spojené státy i přesto hodlají poslat armádní poradce přímo do Sýrie. Děje se tak v době, kdy na sebe pozornost v boji proti Islámskému státu strhává Rusko. To se do konfliktu v Sýrii připojilo před pár týdny. Z proklamovaného bombardování islamistů se však stalo zjevné spojenectví s Bašárem Asadem a ruské letouny tak sypou bomby nejen na Islámský stát, ale také na povstalecké skupiny. Cílem se stali i ti, které v minulosti cvičila CIA (více o ruských náletech zde).