Guantánamo zůstává Obamovou noční můrou. Bushovo dítko brání republikáni

  18:55aktualizováno  18:55
Dny Baracka Obamy v Bílém domě se pomalu krátí, ale jeden z jeho slibů zůstává nesplněný. Kontroverzní věznice Guantánamo, ve které se mučili údajní teroristé, nadále funguje. Zavřít základnu na Kubě se nedaří i kvůli nesouhlasu republikánů, kteří ovládají Kongres.

K uzavření věznice Obamu vyzývají i mnozí Američané | foto: Profimedia.cz

Obama podle politologů a expertů na dění v zámořské politické sféře své předvolební sliby plní. Jeho administrativě se na mezinárodním poli podařilo spolu se zahraničními partnery protlačit dohodu o omezení jaderného programu Íránu. Obama pak slavil úspěch, byť poněkud vydřený, i se svou zdravotnickou reformou.

Guantánamo

Základna Guantánamo (anglicky Guantanamo Bay Naval Base) je vojenská základna námořnictva Spojených států amerických na Kubě, poblíž města Guantánamo, ležícím ve stejnojmenné zátoce. Byla založena roku 1898 a od roku 1903 ji na časově neomezenou dobu pronajímala Kuba USA za poplatek 4085 americký dolarů. V roce 2002 administrativa prezidenta George W. Bushe na základně zřídila věznici pro osoby podezřelé z terorismu.

Zdroj: Wikipedia

Jeden velký nesplněný slib ho však stále trápí. Ještě před vstupem do Bílého domu totiž prohlásil, že během svého působení v prezidentském úřadě uzavře kontroverzní věznici na vojenské základně Guantánamo. Do konce jeho druhého volebního období zbývá 18 měsíců, věznice však stále funguje. Obamova administrativa se nevzdává, a to i navzdory celé řadě překážek.

„Vláda dokončuje přípravu plánu počítajícího s odpovědným a bezpečným uzavřením věznice Guantánamo a předloží ho Kongresu,“ uvedl před pár dny mluvčí Bílého domu Josh Earnest během pravidelné tiskové konference. Ano, plány jsou v přípravě. V této fázi je však uzavření Guantánama mnoho let.

Samotné dokumenty jsou totiž bez posvěcení Kongresem k ničemu. Ten však v současnosti ovládají republikáni, kteří se proti uzavření Guantánama vždy stavěli. Dokonce se snažili do legislativy protlačit i celou řadu překážek, které by znemožnily transportu vězňů do jiných vězeňských zařízení v USA a cizině (více o blokování uzavření Guantánama republikány se dočtete zde).

Vysoké náklady na provoz

Obama dlouhodobě argumentuje zejména velkou zátěží pro státní rozpočet, připomíná server The Washington Post. „Další využívání této věznice nepředstavuje efektivní využití daní,“ uvedl mluvčí Bílého domu, podle kterého zadržování současných 116 vězňů stojí ročně více než 100 milionů dolarů (asi 2,5 miliardy korun). Odhodlanost prezidenta dokládá i fakt, že hodlá použít veto proti aktuálně projednávanému zákonu o vojenských výdajích, pokud bude obsahovat ustanovení ztěžující uzavření věznice.

Guantánamo je Obamovou noční můrou. Bushovo dítko brání republikáni

Od začátku roku 2002 věznicí prošlo 780 lidí, řada z nich v rozporu s mezinárodním právem.

„Naděje na to, že uzavření proběhne před koncem Obamových dnů v úřadu, se ztenčuje,“ myslí si Robert M. Chesney z Texaské univerzity. Vše podle něj záleží na včasném transferu vězňů z Guantánama do jiných věznic. Ten je však téměř nemožný kvůli obstrukcím v Kongresu, který by zadržování vězňů z Guantánama na americkém území musel posvětit. Odkaz „bushovské“ éry boje proti terorismu tak zřejmě vládnutí Obamy přežije.

Vězněným Ujgurům jsem i vařila, říká překladatelka z Guantánama

George W. Bush nechal kontroverzní zařízení vybudovat v roce 2003 v prostorách stejnojmenné vojenské základy na Kubě. Věznice byla podle oficiálních dokumentů Bílého domu určena pro „militantní bojovníky dopadené v Afghánistánu a Iráku“. Bushova administrativa až do roku 2006 obhajovala zadržování vězňů tím, že se na ně nevztahuje Ženevská konvence.

Otřesné zacházení

Tehdejší americký ministr obrany Donald Rumsfeld navrhl rozšíření směrnice o metodách výslechů o 16 technik, které lze kvalifikovat jako formy mučení. Vězni, na které nemuselo být vzneseno žádné obvinění, tak mnohdy i několik let trpěli každodenním mučením.

Fotogalerie

S otřesnými praktikami, které používali dozorci na Guantánamu, se loni svěřil Jemenec Samír Nadží. Dozorci a vojáci ho prý mučili, ponižovali, hanili jeho muslimskou víru a pouštěli mu porno. „Nedovolili mi ani jít na záchod. Dívali se na mě, jak mě to bolí a smáli se, když mi překladatel říkal, jak mě znásilní, pokud se počůrám do kalhot,“ popsal své zážitky (více o jeho výpovědi se dočtete zde). Podle americké agentury IMAP se do mučení vězňů zapojovali také lékaři.

Nekalé praktiky při výsleších zajatých teroristů loni v prosinci potvrdil i Výbor amerického Senátu. V 500stránkovém shrnutí zprávy, která má celkem 6 200 stran, podrobně popisuje metody, jimiž si CIA v tažení proti terorismu po 11. září 2001 za Bushe vynucovala výpovědi zajatých radikálů (shrnutí v angličtině si můžete přečíst zde). Ani to však americké legislativce nepřesvědčilo k uzavření Guantánama.

Cela v Guantánamu je skromná. Slušní vězni zde však mohou i číst či hrát stolní...

Cela v Guantánamu je skromná. Slušní vězni zde však mohou i číst či hrát stolní hry.

V kontroverzní věznici bylo od ledna 2002 vězněno 780 lidí. Až 22 z nich bylo méně než 18 let. Jejich zadržování je tak v rozporu s mezinárodním právem. V celách zemřelo celkem osm vězňů. Šest spáchalo sebevraždu, dva zemřeli kvůli otřesným podmínkám a agresivitě dozorců.

Slavní teroristé

Na Guantánamu byli vězněni mimo řadových členů radikálních organizací také jedni z nejhledanější a podle amerických úřadů nejnebezpečnějších teroristů světa, uvádí oficiální server předsedy Sněmovny reprezentantů Johna Boehnera.

Pět Talibanců z Guantánama, které USA vyměnily do Kataru, jsou protřelí teroristé

Jedním z nich byl i Mustafa al-Havsáví, jeden z klíčových pokladníků al-Káidy, který zajišťoval financování teroristických útoků a únosů. Usáma bin Ládin z něj po útocích z 11. září 2001 udělal jednoho ze svých nejvýše postavených velitelů. Vůbec nejslavnějším vězněm z Guantánama pak zřejmě je Khálid Šejk Muhammad, hlavní mozek útoků z 11. září a celé řady dalších útoků na americké a západní cíle po celém světě.

Z Guantánama byla postupem let většina z méně důležitých vězňů propuštěna. První vlna propouštění proběhla v roce 2004, kdy cely opustilo 200 lidí. Aniž by úřady přezkoumaly, zda byli vězni oprávněně drženi jako nepřátelští bojovníci. O rok později Guantánamo opustilo dalších 242 lidí, 173 bez jakéhokoli obvinění, 69 jich směřovalo do věznic ve státech po celém světě. Do května 2011 bylo propuštěno okolo 600 zadržovaných.

„Špinavé a sadistické metody nedosáhly ničeho, kromě toho, že zostudily americkou vlajku, která visela ve vězeňských chodbách, a které jsem musel salutovat,“ vzkázal před pár měsíci americké vládě Samír Nadží. „Amerika se nemůže schovávat před svou minulostí ani současností. Naše příběhy a pokračující věznění dalších lidí jsou věci, které nesmí být zapomenuty,“ dodal.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Ztraceni v jeskyni. Záchranáři v Tatrách pátrají po ztracených speleolozích

Záchrana seleologa

Desítky záchranářů pátrají po dvou speleolozích, kteří v sobotu uvázli ve Velké sněžné jeskyni, nejdelší a nejhlubší v...

Na chorvatské dálnici se kvůli nehodě vytvořila dvacetikilometrová kolona

Kolony na chorvatské dálnici 20. července 2019

Na hlavní chorvatské dálnici A1 způsobila pondělní dopravní nehoda kolonu vozidel, která dosáhla délky dvaceti...

Spojené státy provedly test rakety. První po vypovězení smlouvy s Ruskem

Zkouška rakety

Spojené státy provedly v neděli test rakety s ještě donedávna zakázaným doletem přes 500 kilometrů. Jednalo se o první...

Advantage Consulting, s.r.o.
MONTÁŽ SOUČÁSTÍ DOPRAVNÍCH PROSTŘEDKŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 26 000 Kč

Najdete na iDNES.cz