O vládcích se mluví buď dobře, nebo vůbec, kritizoval novinář ruskou televizi

  10:07aktualizováno  10:07
Známý televizní novinář Leonid Parfjonov před kamerami zkritizoval ruskou žurnalistiku. Mluvil o ruských vládcích, o nichž se dá v televizi referovat buď pozitivně, nebo vůbec. A o televizních reportérech, kteří už nejsou novináři, ale jen úkoly plnící úředníci. Porušil tím pravidla a otázka je: Co s ním teď bude?

Ruský televizní novinář Leonid Parfjonov. | foto: Profimedia.cz

Za normálních okolností je před kamerou klidný a sebejistý, mluví pevným, rozhodným hlasem. Jak by ne, po téměř 25 letech práce v televizi. Tentokrát však Leonid Parfjonov klidný nebyl. Když kráčel po schodech na pódium, aby převzal prestižní novinářskou cenu Vladislava Listěva, už věděl, že si za pár minut možná definitivně zavře dveře do všech televizí v zemi.

Po krátké a vcelku obecné děkovné řeči vytáhl z náprsní kapsy dva archy papíru a přímo před kamerami - a také před všemi důležitými figurami televizní novinařiny - pronesl projev, jaký mediální kruhy v Rusku už dlouho nevyslechly. Projev, který až s mrazivou přesností charakterizoval současné poměry v ruských televizích a podrobil je bezprecedentní kritice.

"Státní televize už nepřinášejí zprávy... jen PR"

"Mediální příběhy se dnes dělí do dvou nesourodých skupin: na ty, jež mohou být vysílány v televizi, a na ty, jež nemohou," pronášel Parfjonov hlasem chvějícím se skoro stejně jako jeho ruce.

Moskevský exstarosta Jurij LužkovStátní televize už nepřinášejí informace, zprávy... Dělají jen státní PR, popřípadě anti-PR. Příklad? Nedávná kampaň proti moskevskému starostovi Juriji Lužkovovi. Lhostejno, zda byl Lužkov dobrým, či špatným vládcem metropole - to Parfjonov v projevu neřešil.

Šlo mu pouze o fakt, že před Lužkovovým odvoláním rozjely televize proti starostovi ostrou očerňovací kampaň - zjevně na příkaz shora.

Politici nejsou pro novináře objektem zpráv, ale jen "šéfy jejich vlastních šéfů", soudí Leonid Parfjonov. A tím pádem oni sami, televizní reportéři, už nejsou novináři, ale jen úkoly plnící úředníci. Udělat rozhovor v pravém slova smyslu? V dnešní ruské televizi nemožné. Protože kdo by si dovolil šéfovi šéfa položit nepříjemnou otázku?

"Který domácí reportér by se Vladimira Putina zeptal, proč zahnal Michaila Chodorkovského do kouta?" prohlásil Leonid Parfjonov. A tak dále a tak dále.

O vládcích buď pozitivně, nebo vůbec

Mluvil o ruských vládcích, o nichž se dá v televizi referovat buď pozitivně, nebo vůbec. O tom, že státní kanály fungují podle stejných oficiálních vzorců jako v dobách SSSR. O tom, jak přihlouplé estrády a mýdlové opery vytlačily zpravodajství.

"Říkám to všechno s hořkostí, neboť sám pracuji v ruských televizích 24 let. Neobviňuji své kolegy. Sám nejsem hrdina, a tak nemůžu žádat hrdinské činy od nich. Ale přinejmenším můžeme nazývat věci pravými jmény," řekl.

V Moskvě si stovky lidí připomněly čtvrté výročí vraždy Anny Politkovské

Anna Politkovská

Oleg Kašin (6. 11. 2010)

Oleg Kašin

A mluvil i o Olegu Kašinovi, reportérovi Kommersantu, kterého nedávno brutálně zmlátili v Moskvě. O Anně Politkovské, novinářce a kritičce Kremlu, zavražděné před čtyřmi lety rovněž v Moskvě.

A když skončil, složil zase dva archy papíru a s cenou Vladislava Listěva v ruce sešel těch pár schodů zpátky na místo. Za potlesku, který byl spíše ledový než vlažný.

Řekl nahlas, co všichni vědí

Co se to stalo? Leonid Parfjonov porušil pravidla. Porušil tichou dohodu mezi Kremlem a televizním světem, jakousi smlouvu o neútočení. Obyčejní Rusové se o jeho čtvrtečním vystoupení dozvěděli až později, ze zpráv (první kanál sice předávání cen natáčel, ale nepřenášel). Většině z nich je nejspíš kritika televizních poměrů stejně jedno.

Ale mezi těmi aktivními - a také mezi novináři - se Parfjonov, někdejší moderátor kultovního pořadu Namedni na stanici NTV a později editor nedávno zrušeného Ruského Newsweeku, postaral o hotové pozdvižení.

Řekl to, co vědí všichni - že jsou ruská média (tedy hlavně televize, protože o tu jedinou jde) v totálním područí státu, že fungují jako jeho hlásná trouba a že se novináři, kteří chtějí na obrazovku, musí obrnit notnou dávkou autocenzury. Řekl, co chtěl. Věděl o tom někdo předem? Třeba jeho šéf? Nebo dokonce šéf jeho šéfa? Těžko říci, názory se různí a sám Parfjonov se k tomu nevyjádřil.

Ruský prezident Dmitrij Medveděv (vlevo) s premiérem Vladimirem Putinem

Ruský prezident Dmitrij Medveděv (vlevo) s premiérem Vladimirem Putinem

Avšak to není tak důležité. Mnohem podstatnější teď je, co bude dál. Pokud Parfjonov bude čelit problémům, pokud bude muset ukončit svoji novou televizní show, je to signál, že poměry se hned tak nezmění, varovali včera ruští komentátoři.

Ale pokud zůstane na obrazovce, svitne naděje na celkovou změnu, soudí někteří z nich. Nezávislý politický analytik Stanislav Bělkovskij včera pro list Moscow Times zasadil Parfjonovova slova do jedné linie s nedávným projevem Dmitrije Medveděva. Prezident mluvil o politické stagnaci v zemi a urgentní potřebě reforem.

"Po stagnaci přichází perestrojka. A tohle je signál, že už začala," řekl Bělkovskij. Změny podle něj přijdou, to už je cítit ve vzduchu. Jiní pozorovatelé, novináři či blogeři jsou mnohem opatrnější. Ale kdo ví, třeba má pravdu Bělkovskij.

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Z večeře kamarádem. Příběh přátelství tygra a kozla skončil smutně

Neuvěřitelný příběh o přátelství kozla Timura a sibiřského tygra Amura, který Rusko sledovalo od roku 2015, skončil....

Skandinávie zažila vlastní Křišťálovou noc, neonacisté útočili koordinovaně

Ve Skandinávii se minulý víkend u příležitosti výročí Křišťálové noci odehrála řada koordinovaných útoků namířených...

Dnes už rozlišujeme přes 40 variant pohlaví, řekl v Rozstřelu genderový expert

Za totality se o problematice LGBT nemluvilo, což bylo paradoxně výhodné, že příslušníci sexuálních menšin nepodléhali...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přebraly jsme vaši roli, omlouvají se ženy mužům. Feministé nechápou

Video, na němž se ženy omlouvají mužům, zhlédlo za několik dní téměř čtyři sta tisíc lidí. „Videem jsme chtěli...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

  • Další z rubriky

Do dvou dnů budu zase sedět, chlubil se násilník. A napadl pětiletou dívku

V Anglii poslali do vězení muže, který před půl rokem sexuálně napadl pětiletou dívku. Násilník přitom brány věznice po...

Feministky dosáhly svého. Tampóny v Německu už nebudou luxusní zboží

Dámské tampóny budou v Německu od prvního ledna 2020 považovány za „nezbytné“ předměty. Doposud byly považovány za...

Litva si s Ruskem vyměnila vězněné špiony, volný je i norský občan Berg

Litevský prezident Gitanas Nauséda dal milost dvojici ruských občanů, které v zemi předloni odsoudili za špionáž. V...

Slovensko se zahalilo do smutku. Uctilo oběti tragédie u Nitry

Slováci od pátečních osmi ráno drží státní smutek za oběti tragické nehody u Nitry. Po srážce autobusu a nákladního...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz