O co Kubáncům jde? Nikdo neví

  20:13aktualizováno  20:13
Petr Pithart se vrátil z Kuby a je optimista. Věří, že Ivana Pilipa s Janem Bubeníkem budeme moci brzy uvítat na pražském letišti. Ministr zahraničí Jan Kavan říká, že teď je ta správná chvíle, kdy nejvíce zapůsobí tichá diplomacie. Nastala hluchá chvíle a nové čekání, jaký bude další krok Kuby. Jinými slovy, je to dušení Česka kubánskou šťávou a do určité míry přiznání toho, že na Havanu vlastně neexistuje žádná páka - ani diplomatická, politická, ekonomická. Že se rozhoduje bez ohledu na vnější tlak.

Kubánci si libují v zákopové válce, obraz vnějšího nepřítele režim potřebuje, aby zdůvodnil domácí potíže. Zatím "tichá diplomacie a nóty zahraničních přátel Kuby" na Havanu, zdá se, příliš nezabíraly. Přesto se ve hře na tichou poštu objevil další optimistický tón.

Generální tajemník Meziparlamentní unie Anders Johnsson, který je na Kubě od minulé středy, včera MF DNES řekl: "Nemohu se v této chvíli k jednáním vyjadřovat, je to příliš delikátní. Přesto však doufám v pozitivní vyústění celého případu, jsem optimista. Případ může být během krátké doby vyřešen."

MU jednala s Castrem již třikrát
I když měla dvoučlenná delegace MU z Havany odlétat již včera večer, Anders Johnsson nebyl schopen říci, zda skutečně tak odletí. "Uvidíme," řekl. Jak uvedla jeho tisková mluvčí v Ženevě Luisa Ballinová, delegace MU jednala o poslanci Ivanu Pilipovi již třikrát s Fidelem Castrem i s předsedou kubánského parlamentu Ricardem Alarcónem a dalšími kubánskými činiteli.

Johnsson již před cestou upozornil, že MU může intervenovat pouze za současné poslance, ne však za bývalé - tedy nikoli za Jana Bubeníka, který byl kdysi ještě federálním poslancem.

Kuba chce hostit zasedání MU
Meziparlamentní unie má v rukou dosti pádný argument: chce-li být ostrovní a izolovaná Kuba v dubnu hostitelem zasedání MU, jak by vypadala, byl-li by jeden ze zahraničních poslanců za kubánskými mřížemi...

Jenže optimismus Anderse Johnssona je jedna věc, realita druhá. A tu na Kubě představuje Fidel Castro. Ten například neváhal zmrazit vztahy s latinskoamerickou Argentinou, když o ní v sobotu prohlásil, že "bude-li Argentina hlasovat v Ženevě proti Kubě, bude to jen znamenat, že líže botu Washingtonu".

Měl tím na mysli argentinskou podporu rezoluce Komise lidských práv OSN, odsuzující porušování lidských práv na ostrově. Argentina v reakci na urážlivá slova okamžitě odvolala svého velvyslance z Kuby.

Castro chce stále omluvu České republiky
A je iluzorní se domnívat, že na jedinou páku, která by v přetahování mohla platit - na hospodářskou -, by mohlo vůbec dojít. Kvůli uvěznění Pilipa a Bubeníka stěží přestanou kanadské, španělské a jiné firmy obchodovat s Kubou a investovat na ostrově.

Ve stejném projevu, v němž Castro zaútočil na Argentinu, požadoval i omluvu České republiky za čin obou zadržených. Podobně vyzněla i zpráva kubánského ministerstva zahraničí: "Pokud uznáte naši pravdu, můžete počítat s naší šlechetností."

Je to však situace, z níž by ani chytrá horákyně nebyla chytrá. Petr Pithart se totiž vrátil do Prahy s přesvědčením, že Kubánci vědí velmi dobře, že za jednání Pilipa a Bubeníka - kromě nich samých - nenese nikdo odpovědnost, a po nikom proto nechtějí, aby se k této odpovědnosti přihlásil.

Co tedy vlastně Kubánci chtějí? To nikdo neví, pokud to již nezaznělo v dlouhém rozhovoru Castra s Pithartem. Proto se čeká, jaký bude další kubánský krok.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

USA mají o Grónsko zájem už 150 let. Prvně ho chtěly, když kupovaly Aljašku

Město Ilulissat v Grónsku (25. července 2008)

Dánské království odolává nabídkám na prodej Grónska Spojeným státům minimálně už od roku 1946. I předtím se však v...

Itálie přijala dalších devět nemocných migrantů z lodi Open Arms

Itálie v sobotu 17. srpna povolila vylodění 27 nezletilých migrantů bez...

Z lodi španělské nevládní organizace Proactiva Open Arms, která od minulého týdne čeká asi 800 metrů od italského...

Italská prokuratura nařídila zabavit loď Open Arms, chce migranty vylodit

Jeden z evakuovaných migrantů. (17. srpna 2019)

Italská prokuratura v úterý nařídila zabavit loď španělské humanitární organizace Proactiva Open Arms a okamžitě...

Najdete na iDNES.cz