O amerických raketách v ČR rozhodnou Bílý dům, NATO i vítězové voleb

  10:33aktualizováno  11:20
Česko bude do konce roku jednat se Spojenými státy o zapojení do nové podoby protiraketového štítu, se kterou tento týden přišla americká administrativa. "Zatím nám oficiálně nikdo takovou nabídku neučinil a je to otázka budoucnosti, tak kolem roku 2015," sdělil iDNES.cz ministr obrany Martin Barták.

Původně plánovaný protiraketový štít měl být zaměřen na hrozbu raket dlouhého doletu, nová varianta na střely krátkého a středního doletu. | foto: Profimedia.cz

Pentagon systém antiraket určených k likvidaci nepřátelských střel krátkého a středního doletu neustále zdokonaluje, vývoj má být dokončen v roce 2011. Již dnes jsou americké protirakety na válečných lodích, postupně do roku 2015 by měly být umístěny i na zemi. Předpokládá se, že na dvou či třech místech Evropy.

Česko hlavním kandidátem

Ministryně Clintonová slibuje rakety ČR a Polsku

"Tyto rakety již fungují, pochybovat o funkčnosti systému nejde," naráží ministr obrany na skutečnost, že o původně zamýšleném protiraketovém štítu si to nemysleli zdaleka všichni. "Velmi záleží na tom, jak bude celý systém zakomponován do systémů NATO," upozornil Barták.

Ministr zahraničí Jan Kohout se domnívá, že umístění amerických raket v Česku by nemělo být v rozporu se strategií Severoatlantické aliance.

Umí Írán  jadernou pumu?

Pouhý den po Obamově rozhodnutí odpískat protiraketový štít v ČR a v Polsku se objevily indicie, které naznačují, že se americký prezident může fatálně mýlit. Agentura AP citovala z tajné zprávy expertů Mezinárodní agentury pro atomovou energii, kteří se domnívají, že Írán už má kapacity k výrobě atomové bomby a intenzivně pracuje na vývoji raketového systému, který by byl schopen nést nukleární hlavice. - více o zprávě čtěte zde

"Země NATO se již dlouho shodují v tom, že nejdříve musí čelit reálným hrozbám a to jsou rakety krátkého a středního doletu, které už mnoho zemí vlastní. Americký návrh je kompatibilní s aliančním konceptem," řekl Kohout MF DNES.

Šéf diplomacie nyní čeká, jak se k americkým plánům postaví ministři obrany NATO příští měsíc v Bratislavě. "Problémem totiž může být, že radar by zcela financovaly USA. Na tomto raketovém systému by se už měly podílet i evropské země. To bude test, zda je Evropa vůbec připravena na svoji ochranu," podotkl Kohout.

Jestli nakonec místo radaru budou - třeba také v Brdech - baterie amerických protiraket, je velmi předčasné předvídat. Mimo jiné i proto, že o umístění raket by opět museli rozhodnout budoucí čeští politici, pravděpodobně již vláda, která vzejde z následujících voleb.

"Je v tom zatím strašně moc neznámých," připouští ministr zahraničí. Zdrženlivý je i ministr obrany: "Hovořit zatím o konkrétních věcech, jako je umístění interceptorů nebo raket, je v současné chvíli předčasné."

Česko chce zapojit vědce i zbrojovky

Do příprav nového protiraketového štítu se však Češi mohou zapojit již teď. Podle ministra obrany Martina Bartáka bude mít Česká republika zájem na tom, aby čeští odborníci působili v Agentuře pro protiraketovou obranu, a jednat bude také o zapojení českých zbrojovek.

Do konce roku by se mělo v Praze uskutečnit další kolo strategického dialogu, sdělil Barták po včerejším jednání se šéfem Národní bezpečnostní rady USA Jamesem Jonesem a ministrem obrany Robertem Gatesem. Ten vidí termín jednání o posílení bezpečnostních vztahů mezi Českou republikou a Spojenými státy "brzy na podzim".

"Uvítáme českou účast v nové architektuře a budeme hledat příležitosti, jak to provést. Budeme pokračovat v našem dvoustranném výzkumném úsilí ohledně protiraketové obrany," cituje ČTK amerického ministra obrany Gatese.

USA oznámily přehodnocení plánů protiraketové obrany ve čtvrtek. Chtějí vytvořit nový systém, který by bral víc v úvahu stupeň íránské nebo jiné hrozby. Původně počítaly s tím, že v Česku vznikne radarová základna a v Polsku protiraketová sila.doletu.

FÁZE ROZMISŤOVÁNÍ NOVÉHO ŠTÍTU

Fáze 1

Zhruba do roku 2011 by měly být na americké válečné lodě nainstalovány protiraketové systémy, kterými již Američané disponují, nebo je vyvinou do dvou let. K hlavním komponentům patří varovný systém Aegis, jímž je vybavena řada amerických křižníků a torpédoborců, obranné rakety SM-3 (Standard Missile-3), radar a senzory. Plavidla by měla operovat ve Středomoří i dalších oblastech.

Fáze 2

Kolem roku 2015 by měly být na válečné lodě a na území spojeneckých států rozmístěny modernizované antirakety SM-3. Systém včasného varování bude rozšířen o moderní pozemní radar (zřejmě na Kavkaze) a senzory. Hlavními adepty pro umístění raket jsou kromě ČR a Polska státy na jihovýchodě a severu Evropy.

Fáze 3

Asi v roce 2018 by měla být nasazena další modernizovaná verze SM-3.

Fáze 4

Kolem roku 2020 začne rozmísťování nové verze raket SM-3 schopných odrazit potenciální ohrožení USA střelami dlouhého doletu.

Náklady (podle Kongresu) - Za každou raketu SM-3 se vyšplhají na deset až 15 milionů dolarů (170 až 255 milionů korun) v porovnání se 70 miliony dolarů (1,2 miliardy korun) za každou z deseti antiraket dlouhého doletu, které měly být podle plánu Obamova předchůdce George Bushe rozmístěny v Polsku. (zdroj: ČTK)

Autoři: ,

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Pojď, cvaknem ho! Čeští řidiči kamionu si vyřizovali účty s německým autem

„Hele, von mě tady drží, vole. Pojď vole, cvaknem ho, vytáhnem ho a dáme mu přes držku!“ rozčiluje se český...

Z večeře kamarádem. Příběh přátelství tygra a kozla skončil smutně

Neuvěřitelný příběh o přátelství kozla Timura a sibiřského tygra Amura, který Rusko sledovalo od roku 2015, skončil....

Vládní daňový balíček prošel. Zvýší se zdanění alkoholu, tabáku i hazardu

Vládě ANO a ČSSD se s pomocí komunistů podařilo ve Sněmovně prosadit daňový balíček, který bude znamenat zvýšení...

Přebraly jsme vaši roli, omlouvají se ženy mužům. Feministé nechápou

Video, na němž se ženy omlouvají mužům, zhlédlo za několik dní téměř čtyři sta tisíc lidí. „Videem jsme chtěli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rodičovský příspěvek se zvýší. 300 tisíc korun získá jenom část rodin

Poslanci schválili zvýšení rodičovského příspěvku z 220 na 300 tisíc korun. Dosáhnou na to ale jen rodiny s dětmi do...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

  • Další z rubriky

Člověk v tísni je nežádoucí, ohlásilo Rusko. Organizace zastaví tamní aktivity

Rusko zařadilo českou humanitární organizaci Člověk v tísni na seznam nežádoucích organizací. Člověk v tísni se stal...

Vraťte koncentrační tábory na původní mapu, stěžuje si Polsko na Netflix

Polská vláda opět ukázala, jak je citlivá na zmínku o koncentračních táborech, které za druhé světové války stály na...

Americký libertarián v Chile střílel do davu. Rovnou do srdce, radil dřív

Chilany, kteří v posledních týdnech protestují v ulicích, o víkendu pobouřil americký ekonom John Cobin. Ten při...

Příznivci IS plánovali v Německu útok, chtěli zabít co nejvíc lidí

Policie na západě Německa zatkla tři údajné příznivce teroristické organizace Islámský stát, které podezírá z plánování...

SOUTĚŽ: Vyhrajte zábavnou stavebnici pro nejmenší LEGO® DUPLO® Tropický ostrov
SOUTĚŽ: Vyhrajte zábavnou stavebnici pro nejmenší LEGO® DUPLO® Tropický ostrov

Pojďte si s námi zasoutěžit a vyhrajte LEGO® DUPLO® Tropický ostrov. Veselé tvoření podporuje emoční vývoj i rozvoj jemné motoriky. Odpovězte na jednoduchou otázku a získejte krásnou stavebnici.

Najdete na iDNES.cz