ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Reuters

Nucené sňatky v Británii. Prokletí také mužských potomků asijských migrantů

  • 435
Přestože jsou nucená manželství ve Velké Británii nejčastěji spojena s mladými ženami, kterým příbuzní vnutili předem vybraného ženicha, podle nejnovějších statistik se s tímto problémem potýkají také muži. Británie řešila v loňském roce rekordní počet nucených sňatků. Nejčastěji se tento problém týká obyvatel s kořeny v Pákistánu nebo Bangladéši.

Britské úřady se v loňském roce zabývaly celkem 1 764 případy nucených sňatků, což je od předchozího roku nárůst o 47 procent. Podle vládní instituce zabývající se touto problematikou, je 297 obětí mužského pohlaví.

Bratři v Jižním Súdánu ubili k smrti svou sestru, odmítla výhodný sňatek

Ve většině případů jsou britští občané kvůli manželství odtaženi do zahraničí nebo přinuceni ke sňatku s cizincem. Podle oficiálních statistik však tvoří sedm procent případů nucené sňatky, které se odehrávají přímo v Británii.

Jedním z mužů, kteří se setkali s nuceným manželstvím, je Imran. Jeho rodina mu opakovaně vyhrožovala smrtí, pokud si nevezme svou sestřenici. Tehdy sedmnáctiletý chlapec nakonec podlehl tlaku svých rodičů a nakonec svolil.

„Moje matka začala s tím, že pojedeme na prázdniny za příbuznými do Pákistánu. Nepřišlo mi to divné. O dva týdny později mi však řekla, že tam jedeme dohodnout datum mé svatby. Byl jsem zničený a prosil jsem ji, aby mi to nedělala,“ řekl Imran pro stanici Sky News pod podmínkou anonymity.

Podle něj mu však matka pouze pohrozila, že pokud nesvolí, sebere mu  pas, aby se už nikdy nemohl vrátit do Británie. „Bral jsem si ženu, kterou jsem nikdy předtím neviděl a nic jsem o ní nevěděl,“ popisuje Imran, který se po několika letech se svou ženou rozvedl, protože manželství nefungovalo.

Rodina se bojí hanby, na děti použije jakékoli prostředky

Se svou rodinou se Imran vůbec nevídá, nejvíce však lituje promarněné šance studovat na univerzitě. „Přijali mě na univerzitu v Manchesteru, kde jsem chtěl studovat stomatologii. Domů jsem se ale vrátil jako úplná troska a znovu už jsem neudělal zkoušky,“ popisuje Imran.

Ačkoli se většina případů nucených sňatků v Británii týká lidí s jihoasijským původem, podle statistik se množí také případy lidí s rumunskými kořeny. Nejvíce případů mělo spojitost s Pákistánem nebo Bangladéší.

Podle Sky News existuje mnoho důvodů, proč se rodiče snaží své děti donutit k sňatku. Mezi jinými je to snaha ochránit své kulturní a náboženské přesvědčení, nebo strach z porušení dávného slibu a následné hanby.

24.května 2019 v 23:03, příspěvek archivován: 29.května 2019 v 14:57

VIDEO: Azam tells the story of how he and his brother grew up in a culture of forced marriages - and how he managed to escape. The number of men being forced into marriage has reached a seven-year high: https://t.co/pG40tIf3ch https://t.co/4VAe08dA7s

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

Azam tells the story of how he and his brother grew up in a culture of forced marriages - and how he managed to escape. The number of men being forced into marriage has reached a seven-year high: https://t.co/pG40tIf3ch https://t.co/4VAe08dA7s

Se svým příběhem se svěřil také sedmadvacetiletý Azam, kterému se podařilo od rodiny včas utéct. Jeho bratr však takové štěstí neměl. „Když se odmítl oženit, náš otec ho zmlátil, protože domluvil sňatek s dcerou svého přítele. Bál se, že by bratr uvrhl celou rodinu do hanby,“ popisuje Azam.

„Nechtěl jsem utéct, ale věděl jsem, že by se mi jednou stalo to samé. Riskoval bych, že se to zvrhne v násilí,“ vysvětluje Azam. Británie zakázala vynucování manželství teprve v roce 2014. Skutečný počet mužských obětí je podle lidskoprávních organizací mnohem vyšší, než uvádějí oficiální čísla. Úřady se proto chtějí na boj s touto problematikou více zaměřit. 

Koronavirus v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 11. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Adam Vojtěch, Jarmila Rážová, Jan Hamáček, Andrej Babiš, Alena Schillerová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar, Tomáš Šebek