Vraha muslimů bavily PC hry, bál se žen. K masakru vedla prohra Le Penové

  20:32aktualizováno  20:32
Osmadvacetiletý Australan Brenton Tarrant, který zmasakroval v pátek padesát lidí ve dvou mešitách na Novém Zélandu, trávil svůj čas u počítačových her. Podle svědectví jeho babičky se stranil dívek, protože se je bál oslovit. V posledních letech procestoval několik evropských a asijských zemí.

Muslimové v Bangladéši netají svůj hněv nad povražděním souvěrců | foto: Reuters

Podle toho, co napsal v dokumentu rozeslaném těsně předtím, než se dopustil teroristického útoku, ho znechutilo množství přistěhovalců, které viděl zejména ve Francii. Kromě „nájezdníků všude kolem“ ho tam inspirovala také teorie, kterou zastávají místní nacionalisté. Ta praví, že migrace je projektem takzvané „velké výměny“, kdy původní bělošské obyvatelstvo v Evropě postupně na starém kontinentu vystřídají stále početnější přistěhovalci z Afriky a Asie.

Fotogalerie

Teorie vychází demografické logiky, že jde o migraci masívní, které se dopouštějí lidé s vysokou mírou plodnosti, takže dříve nebo později místní obyvatele přečíslí a tím pádem jim nakonec vnutí svou kulturu a náboženství.

Názor provází také přesvědčení, že migrace je součástí spiknutí velkokapitalistických elit, které chtějí tímto způsobem docílit toho, aby vznikl „nový člověk“ zbavený všech národních, etnických a kulturních specifik, který by se dal snadno nahrazovat a přemísťovat podle momentálních potřeb globalizované ekonomiky.

V roce 2010 popsal teorii „velké výměny“ v knize Abécédaire de l’in-nocence (Slabikář ne-vinnosti) francouzský novinář Renaud Camus, který je hodně kritizován i pro své další výroky a texty, jež prozrazují jeho sympatie ke krajní pravici. Kritika se týká třeba eseje „Pegido, má lásko“, kde Camus chválí německé protiislámské hnutí jako „rodící se naději z východu“, napsal odpoledník Le Monde.

Jako první však s teorií „velké výměny“ údajně přišel velký představitel francouzského nacionalismu Maurice Barres v roce 1900 v knize L’Appel au soldat (Výzva vojákovi). Jenže v tehdejších souvislostech šlo o útok na občany židovského vyznání. „Francie se bude moci stále nazývat Francií, ale její duše bude mrtvá, vyprázdněna, zničena,“ varoval.

Teorie židovského spiknutí s cílem nastolit plutokracii a zničit Evropu byla, jak známo, i mantrou Adolfa Hitlera.

Po porážce Le Penové už není politické řešení

Tarrant, který se podle své babičky, 81leté Marie Fitzgeraldové během dospívání věnoval více počítačovým hrám, protože „mluvit s holkami bylo moc těžké“, ve svém „manifestu“ napsal, že jedním ze spouštěčů jeho rozhodnutí spáchat masovou vraždu byl v roce 2017 výsledek prezidentských voleb ve Francii. Tehdy zvítězil „internacionalistický, globalistický a protibělošský“ politik Emmanuel Macron nad „kvazinacionalistkou“ Marine Le Penovou. Macronovo vítězství ho prý definitivně přesvědčilo o tom, že „politické řešení“ migrační krize neexistuje a je nutné použít jiné prostředky.

Australský senátor vidí příčinu masakru na Zélandu v imigraci. Čelí kritice

„Miliony lidí se přelévají přes naše hranice, (...) aby nahradily bílé lidi, kteří se nedokázali reprodukovat, stát se levnou pracovní sílou, novými spotřebiteli a daňovou základnou, které podniky a státy potřebují, aby mohly prosperovat,“ napsal mimo jiné Tarrant.

„Tato krize masového přistěhovalectví a sub-náhradní plodnosti je útokem na evropské občany, který, pokud se proti němu nebude bojovat, nakonec povede k úplnému rasovému a kulturnímu nahrazení evropské populace,“ dodal.

Tarrant se proto rozhodl „ukázat útočníkům, že naše území nikdy nebudou jejich územími“. Jako cíle si vybral mešity, protože věřící představují „velkou skupinu vetřelců“.

Podle webu stanice Rádio Svobodná Evropa si při vražedném reji, který 17 minut sdílel online na internetové sociální síti, Tarrant údajně pouštěl písničku srbských nacionalistů z války v Bosně a Hercegovině v polovině 90. let.

Hymna bosensko-srbských nacionalistů:


Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Post lídra Konzervativní strany láká několik politiků. Kandidátů je už sedm

Britská premiérka Theresa Mayová (archivní snímek)

O post vůdce konzervativní strany usiluje třeba bývalý ministr pro brexit Dominic Raab nebo ministr zdravotnictví Matt...

TÝDEN OBRAZEM: Konec ramadánu, filmový festival a protesty v Indonésii

Týden obrazem

V Egyptě slavili konec ramadánu, ve Venezuele se lidé shromáždili na podporu prezidenta Madura. V Indonésii se konaly...

Odhady eurovoleb: nejvíc úspěchu sklidili lidovci, druzí skončili socialisté

Silvio Berlusconi v Itálii u voleb do Evropského parlamentu. (26.5.2019)

Hlasováním v posledních 21 z celkem 28 členských států Evropské unie dnes končí čtyřdenní volby do Evropského...

Najdete na iDNES.cz