Nový Zéland prověří povolení k pobytu pro Čecha, který si tu odpykává trest

  16:37aktualizováno  16:37
Novozélandské úřady prověří kontroverzní povolení k pobytu, které na Novém Zélandu nedávno dostal český občan Karel Šroubek, přestože si v této zemi odpykává vězeňský trest za pašování drog. Šroubek údajně tvrdil, že mu v případě návratu do vlasti hrozí nebezpečí. Česko na něj vydalo zatykač kvůli vyšetřování vraždy.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: ČTK

Rozhodnutí ministra pro přistěhovalectví Iaina Leese-Gallowaye udělit Čechovi povolení k pobytu kritizovala novozélandská opoziční Národní strana. Podle ní se Šroubek bál nebezpečí v Česku.

Nyní se ale ukázalo, že Čech vystupující pod falešným jménem Jan Antolík v roce 2009 sám požádal novozélandské úřady o umožnění cesty do ČR. Do Evropy se skutečně vydal; zda tehdy navštívil Českou republiku, není zatím jasné. Informoval o tom novozélandský zpravodajský server stuff.co.nz. 

Ministr pro přistěhovalectví Lees-Galloway ve čtvrtek oznámil, že nařídil novozélandskému imigračnímu úřadu, aby Šroubkovu žádost o povolení k pobytu znovu prověřil. Lees-Galloway tak chce zjistit, jestli měl při svém rozhodování k dispozici správné informace. 

Čechovi po propuštění z vězení hrozilo vyhoštění z Nového Zélandu; na základě rozhodnutí ministra pro přistěhovalectví se mu může vyhnout.

Šroubek přijel na Nový Zéland v roce 2003 jako 22letý se zfalšovaným cestovním pasem svého kamaráda. Úřadům na Novém Zélandu řekl, že byl v Praze téhož roku svědkem incidentu, při němž byl zastřelen člověk.

Tvrdil přitom, že jako svědkovi vraždy jemu i jeho rodině vyhrožovala dvojice policistů, kteří po něm chtěli, aby vypovídal lživě a tím pomohl vyváznout hlavnímu podezřelému. To prý byl důvod jeho odchodu z Česka. Pachatelem byl Štěpán Císař, který byl nakonec za vraždu odsouzen k desetiletému vězení.

Z uprchlíka podnikatelem

Jako Jan Antolík se Šroubek posléze stal na Novém Zélandu úspěšným podnikatelem a také kickboxerem světové třídy. Server stuff.co.nz ale připomněl, že se také v posledních 15 letech několikrát dostal do konfliktu s policií a čelil několika obviněním v souvislosti s únosem, drogami a loupeží. Byl ale buď zproštěn viny, nebo jeho obvinění bylo zrušeno. 

V roce 2009, kdy Šroubka čekal soudní proces, mu soud ve městě Auckland udělil povolení k cestě do České republiky, kam se chtěl údajně vydat z obchodních důvodů. 

„Je majitelem dvou firem, které obchodují se společnostmi v České republice. Proto potřebuje čas od času jet do ČR, aby tam mohl zprostředkovat obchodní transakce týkající se dovozu českého zboží na Nový Zéland,“ stálo ve verdiktu aucklandského soudu. 

V rozsudku se rovněž uvádělo, že Šroubek už dostal povolení k podobné cestě o rok dřív. Soud ho označil za důvěryhodného, protože z předchozí cesty se v souladu s podmínkami vrátil.

Že Šroubek žije pod falešnou identitou na Novém Zélandu, zjistily české úřady v roce 2009. Tehdy česká pobočka Interpolu informovala novozélandské úřady o jeho pravé totožnosti a vydala na Šroubka zatykač v souvislosti s vyšetřováním zmíněné vraždy. 

Místo vyhoštění ho však soudce v roce 2012 vzhledem k úspěšnému začlenění do novozélandské společnosti osvobodil a dal mu podle novozélandského tisku „druhou šanci“.

V červnu 2016 byl Šroubek na Novém Zélandu odsouzen k pěti letům a devíti měsícům vězení za dovoz drog, jejichž cena by na černém trhu činila 375 000 novozélandských dolarů (5,5 milionu Kč).

Po propuštění ho měl imigrační úřad vyhostit ze země jako nežádoucího, což změnilo rozhodnutí o udělení povolení k pobytu.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Velká Albánie rozpíná křídla, chce k sobě připoutat Kosovo

Hřbitov bojovníků Kosovské osvobozenecké armády ve vsi Stagove (13. února 2018)

Albánský premiér Edi Rama dal znovu najevo, že jeho konečným cílem je spojit Albánii s Kosovem. Na začátku týdne...

V Japonsku zemřel údajně nejstarší muž na světě, narodil se v roce 1905

Archivní snímek nejstaršího Japonce Nonaky z dubna roku 2018. Nonaka si právě...

Ve věku 113 let zemřel Japonec Masazo Nonaka považovaný za nejstaršího muže na světě, oznámila agentura Kjódó...

Moskvané demonstrují. Bojí se, že Putin vrátí Japonsku Kurilské ostrovy

Ruský prezident Vladimir Putin na tradiční výroční tiskové konferenci o stavu...

Několik stovek lidí v Moskvě demonstrovalo proti údajným plánům vrátit Japonsku sporné jihokurilské ostrovy. Těch se...

Najdete na iDNES.cz