Nový kontinent by měl podle autorů studie ležet také pod Novou Kaledonií a celou řadou dalších menších souostroví. Podle odhadů má rozlohu až 4,67 milionu kilometrů čtverečních.
Kontinent nyní téměř celý spočívá pod hladinou moře. „Odhalil by se, pokud bychom na dně vytáhli pomyslný špunt,“ vysvětlil serveru Stuff geolog a spoluautor studie Nick Mortimer (studii v angličtině najdete zde).
Vědci připomínají, že teorie o kontinentu ležícím pod Novým Zélandem, není v akademických kruzích ničím novým. Termín Zélandie poprvé použil geofyzik Bruce Luyendyk už roce 1995, uvádí BBC. „Nejedná se o náhlý objev, ale výsledek postupného bádání. Ještě před deseti lety jsme neměli tolik dat, abych mohli sepsat podobnou studii,“ tvrdí její autoři.
Zélandie leží podle dosavadního bádání na kontinentální desce o tloušťce 10-30 kilometrů, pod oblastí novozélandského Jižního ostrova tloušťka roste až na 40 kilometrů. Právě kvůli svým charakteristikám by podle vědců měla být uznána za regulérní kontinent.
„Rozlohou je větší než milion čtverečních kilometrů a je vymezena jasnými geologickými a geografickými hranicemi. Podle naší definice je tedy Zélandie dostatečně velká na to, aby mohla být označována jako kontinent,“ píše se ve studii. Jen pro srovnání, Zélandie zaujímá 58krát větší rozlohu než Česká republika.
Cílem výzkumu bylo dokázat, že území není jen soustavou několika menších desek, ale nachází se na jedné neporušené desce, píše CNN. Označení Zélandie za nový kontinent by podle všeho nadělalo velké starosti ve školách po celém světě.
V západní a střední Evropě a Severní Americe se ve školních osnovách hovoří o sedmi kontinentech. Ve východní Evropě, Jižní Americe a Asii se však studenti učí převážně o šesti kontinentech, Eurasie pro ně označuje jeden kontinent složený z Evropy a Asie. Tato metodika se používá také ve vědeckých kruzích.
Američtí geologové přišli se studií shodou okolností jen týden po tom, co jejich kolegové z jihoafrické univerzity Witwatersrand objevili části „ztraceného“ kontinent Mauritia. Nachází se pod ostrovem Mauricius v Indickém oceánu.
Podle žurnálu Nature Communications se jedná o pozůstatky po rozpadu superkontinentu Gondwana, který se zformoval asi před 600 miliony lety.