Nové vydání The Times Atlas of the World vzbudilo poprask minulý týden, kdy se na titulní stránky novin dostala informace o tání trvale zaledněných ploch v Grónsku.
Podle atlasu zde roztálo 15 procent ledové půdy. Britští vědci ze Scottova polárního výzkumného institutu v čele s Julianem Dowdeswellem ale toto tvrzení popírají; patnáctiprocentní úbytek grónských ledových ploch za 12 let je podle nich nesmysl. Informoval o tom server BBC.
"Poslední satelitní záběry Grónska jasně ukazují, že ve skutečnosti je na ostrově stále dostatek ledovců a trvale zaledněných ploch, a to i v místech, kde atlas zobrazuje roztátý led a novou půdu," uvedla skupina vědců v dopise zaslaném do nakladatelství Times Books.
Atlas prodělal v průběhu let více změn díky oteplování
"Nevíme, proč chyba vznikla, ale je smutné, že zprávy o tání ledu v Grónsku zaplnily titulní stránky novin po celém světe," říkají. Mnozí ze zaměstnanců institutu jsou úzce zapojeni do výzkumu, který dokumentuje a analyzuje dopady změny klimatu v Arktidě.
Všeobecného atlasu světa vychází v nakladatelství Times Books už třináctá edice. Od posledního vydání v roce 2007 prošel několika úpravami kvůli změnám, které způsobilo měnící se klima.
Mapa se musela upravovat kvůli roztátí některých antarktických ledovců, kvůli ubývání vnitrozemské vody, a také kvůli vysychání řek, jako je Colorado.
Nakladatel se hájí přesnějším měřením
The Times Atlas of the World stojí 150 liber (4 250 korun) a tvrdí o sobě, že je nejpřesnější na světě. Vydává ho nakladatelství Times Books, jež patří mediálnímu magnátovi Rupertu Murdochovi.
Mluvčí společnosti oznámil, že nová mapa je založena na informacích poskytovaných Americkým mezinárodním centrem dat o sněhu a ledu.
"Globální oteplování sice v redukci hraje svou roli, ale je to také výsledek mnohem přesnějšího měření a hloubkových výzkumů, která jsou nyní k dispozici," prohlásil.