V letech 2022 a 2023 byl každý čtvrtý den zabit jeden novinář jen proto, že dělal svoji práci při hledání pravdy, uvedla šéfka UNESCO Audrey Azoulayová. Vyzvala země, aby udělaly více pro to, aby tyto zločiny nezůstaly nepotrestány.
Nejvíce pracovníků médií zemřelo ve své domovské zemi. Nejvíce vražd bylo spácháno v Latinské Americe a Karibiku, a to 61. Nejméně smrtí novinářů bylo v Severní Americe a západní Evropě, a to šest. Zpráva také upozornila, že zatímco v roce 2022 byl vysoký počet pracovníků médií zabit v Mexiku (19), v roce 2023 bylo nejvíce novinářů zabito na palestinských územích (24).
Izraelské střely zabily na Západním břehu reportérku televize Al-Džazíra |
Zpráva rovněž zjistila, že více než polovina z počtu zabitých novinářů loni poprvé od roku 2017 přišla o život v konfliktních oblastech. Bylo jich 44, což je 59 procent z celkového počtu úmrtí v tomto roce. Tím se obrátil několik let trvající trend poklesu počtu úmrtí v ozbrojených konfliktech. V jiných zemích byli novináři zabiti kvůli práci v oblasti organizovaného zločinu, korupce, nebo při informování o protestech.
Mezi novináři zabitými v letech 2022 až 2023 bylo 14 žen, tedy devět procent z celkového počtu. Nejméně pět jich bylo ve věku 15 až 24 let.
Téměř všechny vraždy novinářů zůstávají nevyřešeny, přičemž 85 procent případů identifikovaných UNESCO od roku 2006 je stále nevyřešeno nebo odloženo, vyplývá z odpovědí jednotlivých zemí. Je to ale určité zlepšení proti 89 procentům v roce 2018 a 95 procentům v roce 2012. Ze 75 zemí, které UNESCO kontaktovalo s žádostí o aktuální informace o otevřených případech, jich však 17 neodpovědělo vůbec a devět pouze potvrdilo žádost.
UNESCO každoročně pořádá informační kampaň proti beztrestnosti vražd novinářů. Letos pořádá 6. listopadu v etiopské Addis Abebě konferenci o bezpečnosti novinářů při informování o krizích, napsala agentura AFP.