„Už není,“ opakovali mnozí prodavači tiskovin v Paříži zklamaným zákazníkům. Někteří z nich se tedy podle agentury AFP vrhli na největší satirický týdeník v zemi Le Canard enchaîné, který na výraz solidarity s Charlie Hebdo opatřil první stranu titulkem „Do toho chlapi, nenechte se porazit“. Agentura AP informovala, že týdeník je vyprodán i ve městě Lille.
U stánků s novinami stáli Francouzi fronty již od brzkého rána. Kolem 27 tisíc prodejních míst ve Francii obdrželo 700 tisíc kopií. Během dne by trafiky měly obdržet další kopie. Šanci však mají zájemci i další dny. Podle deníku Le Parisien bude časopis do stánků dodáván postupně každý den až do 19. ledna. Kvůli zájmu o nové číslo se navíc náklad zvýšil z původních tří milionů kusů na pět.
Do Štrasburku týdeník vůbec nedorazil, uvedl z místa reportér MF DNES Luboš Palata. „Mám to ověřené z asi pěti trafik, čekají ho teprve v příštích dnech, mluví se o pátku. Spousta lidí si ho objednala. V některých trafikách dělali pořadníky. Vím o firmě, která si už minulý týden objednala několik stovek výtisků pro své zaměstnance. Nikde jsem nezaznamenal, že by byl někdo naštvaný, že časopis nemá,“ popsal Palata.
Vše je odpuštěno
Číslo vyšlo přesně týden poté, kdy islámští radikálové vpadli do redakce časopisu a zahájili palbu. Celkem zabili dvanáct lidí, včetně šéfeditora a tří karikaturistů (více se dočtete zde). Výtěžek z prodeje nového čísla dostanou rodiny obětí.
Před útokem týdeník vycházel v šedesátitisícovém nákladu a objevily se informace, že měl ekonomické problémy. Nové číslo vznikalo v redakci deníku Libération. List vyšel v šesti jazykových mutacích, kromě francouzštiny i v italštině a turečtině a v digitální podobě v angličtině, španělštině a arabštině.
Nové číslo má na titulní straně karikaturu plačícího proroka Mohameda držícího nápis Je suis Charlie (Já jsem Charlie) (více čtěte zde). Tato krátká věta se za poslední týden stala symbolem solidarity s oběťmi teroristů. Nad kresbou bíle oblečeného Proroka stojí nápis: Tout est pardonné (Vše odpuštěno).
Legraci si autoři časopisu udělali i ze samotných útočníků. V jedné z karikatur žertují na účet jednoho z atentátníků, který pracoval u odpadové firmy. Na karikatuře stojí bezradně před dvěma popelnicemi s nápisy „Dobro“ a „Zlo“. „Je to příliš komplikované,“ stojí v bublině nad ním. Na další kresbě se zastřelení atentátníci v nebi ptají na odměnu v podobě 70 panen. Z obláčku, na němž probíhá divoký večírek, se však dozvídají, že ty jsou s osazenstvem Charlie Hebdo.
Časopis se bude prodávat v 25 zemích, zřejmě až od příštího týdne i v Česku a objednáno je 300 výtisků francouzské mutace. Distributor zahraničního tisku v ČR CZ Press má třicet objednávek od konkrétních zákazníků. Počítá se s tím, že by číslo mohlo stát kolem sto korun.
Teror v PařížiPŘEHLEDNĚ: Teror v Paříži v otázkách a odpovědích AL-KÁIDA: Ty hrdiny jsme najali my GRAFIK: Před teroristy se osm hodin skrýval ve skříňce PACHATELÉ: Vrahy z Paříže spojuje stejný osud ZÁBĚRY TERORU: Kéž bych to nezveřejnil, lituje autor videa PIETA: Milionový pochod v Paříži ŽIDÉ: Zvažují návrat do Izraele GLOSA: Hon končí, vlna emocí potrvá KOMPLICKA: Družka teroristy střílí z kuše OBRAZEM: Masakr dominuje titulním stránkám CHARLIE HEBDO: Satira na život a na smrt |
Už teď je Charlie Hebdo k dostání na portálu ebay.com, kde nové číslo stojí v přepočtu od tří a půl tisíc korun do třinácti tisíc. Běžná cena je přitom tři eura, tedy necelých 90 korun.
Muslimští klerici nové vydání odsoudili
Část muslimského světa další zpodobnění Proroka odsuzuje. „Zveřejňovat kresby nebo filmy Proroka nebo útočit na islám není moudré ani logické. Jestliže souhlasíme s tím, že atentátníci patří k menšině, která nezastupuje islám ani muslimy, jak můžeme tedy reagovat na jejich čin něčím, co není zaměřeno na ně (na útočníky), ale na Proroka uctívaného miliardou a půl muslimů?“ tážou se učenci, jejichž svaz sídlí v Kataru a v jehož čele stojí duchovní egyptského původu Júsuf Karadáví.
Mluvčí íránské diplomacie Marzía Afchamová prohlásila, že Írán „odsuzuje terorismus páchaný všude na světě, ale zároveň také urážlivé gesto týdeníku“. „Kresba uráží cítění muslimů a může roztočit kolo násilí,“ dodala.
Radikální londýnský islámský duchovní Anjem Choudary označil titulní kresbu za „válečný čin, který islámské právo trestá smrtí“. „Lidé by měli být citliví vůči pocitům muslimů,“ řekl a kritizoval úřady za to, že se nesnaží fenomén „utnout v zárodku“.
Proti novému vydání Charlie Hebdo se vyjádřila i teroristická organizace Islámský stát, která ovládá část Iráku a Sýrie. „Charlie Hebdo znovu otiskl karikatury urážející Proroka a to je velmi hloupé,“ zaznělo z rozhlasové stanice islamistů Baján.
Na titulní stránce nového čísla Charlie Hebdo je Mohamed:
Americký tisk je nerozhodný
Americké listy po vydání nové čísla Charlie Hebdo opět stojí před otázkou, zda přetisknout nebo nepřetisknout obrázek z titulní strany nového čísla.
Mnozí obrázek vnímají jako smířlivé gesto redaktorů Charlie Hebdo po krveprolití pařížského útoku. Jiní ale uvádějí, že obálka pokračuje v tradici listu záměrně urážet muslimy zobrazováním jejich Proroka, což mnozí věřící muslimové pokládají za rouhačství.
List The New York Times se rozhodl jen ve svém online vydání nabídnout link, na nějž mohou čtenáři kliknout, pokud chtějí obálku Charlie Hebdo vidět. Další média nicméně zvolila odlišný přístup.
List The Washington Post, který minulý čtvrtek přetiskl v tištěném vydání na stránce komentářů starší karikaturu Mohameda z Charlie Hebdo, už v úterý ve svém online vydání zveřejnil novou titulní stránku francouzského týdeníku. Výkonný šéfredaktor listu Martin Baron uvedl, že tento obrázek neporušuje standardy redakce. „Musel by být úmyslně, jízlivě a zbytečně urážlivý,“ uvedl na vysvětlenou.
Jsou na obrázku mužské genitálie?
Britský deník The Guardian novou karikaturu zveřejnil v tištěné i online verzi. Na internetu nicméně čtenáře varuje, že článek obsahuje „přetisk titulní strany, která může někomu připadat urážlivá“.
Stejně tak titulní stranu týdeníku přetiskly německý Frankfurter Allgemeine, italský Corriere della Sera, belgický La Libre či nizozemské noviny De Volkskrant.
V Rusku cenzura předem varovala sdělovací prostředky před publikováním karikatur na náboženská témata, takže vydání Charlie Hebdo tam nevyšlo. Čečenské úřady hodlají na protest proti novému číslu uspořádat masovou demonstraci.
Někteří uživatelé v internetových diskusích upozorňují, že pokud titulní stranu nového vydání Charlie Hebdo otočíte vzhůru nohama, obrázek připomíná mužské genitálie. Novinář Charlie Hebdo Laurent Léger tento názor odmítá. „Lidé vidí to, co chtějí vidět,“ řekl. „Ale kreslený obrázek je kreslený obrázek. Není to fotografie. Kdo může říct, jak Mohamed vypadá? Já ho nikdy neviděl,“ dodal.