Vědci z rakouského institutu se ke svým výsledkům dobrali po 2000 simulacích týkajících se 13 velkých regionů planety. Neshodli se tak s předpovědí OSN, která očekává, že v roce 2100 bude na zemi 9 miliard. Jiní odborníci se dokonce přiklánějí ke 12 až 14 miliardám.
Čísla podle vědců kolísají
Tým Wolfganga Lutze ale opatrně dodává, že má-li určit počet lidí na Zemi s maximální možnou pravděpodobností, bude jeho odhad kolísat v intervalu 5,6 až 12,1 miliard. Je totiž velmi obtížné sestavit věrohodnou hypotézu podle hlavních demografických faktorů, především plodnosti, úmrtnosti a migrace obyvatel.
"Například délka života po druhé světové válce byla o jeden až dva roky delší, než se čekalo, a demografové také podcenili počet starých lidí," uvedl statistik Nico Keilman z univerzity v Oslo. Nikdo také nepředvídal tak velký pokrok medicíny a stejně tak zůstaly nepovšimnuty nové pandémie jako AIDS, který dnes kosí
subsaharskou Afriku.
Lutzův tým spojil tři metody
Tým Wolfganga Lutze spojil ve svém výzkumu tři demografické metody: analyzoval prognózy z minulosti a jejich chyby, použil statistiku a dobrozdání expertů, a přiklonil se k té nejméně příznivé hypotéze, tedy k nejslabší pravděpodobnosti růstu populace, jenž se zastaví před koncem století. Lutz a jeho tým také očekávají mnohem významnější stárnutí populace, než odhaduje OSN.
S globálním oteplováním se zatím nepočítá
Aby se ovšem dalo modelu Lutzova týmu bezvýhradně důvěřovat, museli by vědci vzít v potaz ještě jeden faktor. Nikdo dosud nezkoumal, jaké bude mít dopad na demografii a lidské zdraví globální oteplování.