Nová polská premiérka Kopaczová vytáčí konzervativce. Potraty i válkou

  17:51aktualizováno  17:51
Nová polská vláda pod vedením Ewy Kopaczové složila přísahu. Předpokládá se, že premiérka bude pokračovat v politice svého předchůdce Donalda Tuska. Kopaczová do vrcholné politiky vstoupila na přelomu tisíciletí a několikrát proti sobě popudila konzervativní křesťany.

Ewa Kopaczová se podepisuje během ceremonie, kdy nová polská vláda složila v Prezidentském paláci ve Varšavě přísahu (22. září 2014) | foto: Reuters

Kopaczová je původní profesí lékařka. Medicínu se specializací na pediatrii a rodinné lékařství vystudovala na univerzitě v Lublinu. Do roku 2001 řídila zdravotnické zařízení ve městě Szydlowiec.

V 90. letech vstoupila do liberální Unie svobody, za kterou v letech 1998 až 2001 zasedala v parlamentu Mazovského vojvodství. Do vládní Občanské platformy (OP) přestoupila v době jejího vzniku, tedy v roce 2001. Tehdy byla poprvé zvolena do národního parlamentu. Od října 2010 je místopředsedkyní OP a od loňského prosince její první místopředsedkyní.

Ewa Kopaczová

  • narodila se 3. prosince 1956 v městečku Skaryszew nedaleko Radomi
  • od roku 2008 je rozvedená
  • má dospělou dceru Katarzynu, která je lékařkou

V letech 2007 až 2011 vedla ministerstvo zdravotnictví v první vládě premiéra Tuska. Byla ostře proti nákupu nevyzkoušených vakcín proti prasečí chřipce a popudila konzervativní část polské veřejnosti návrhem, aby stát navzdory odporu církevních představitelů hradil neplodným párům část nákladů na mimoděložní oplodnění.

V roce 2008 navíc pomohla nezletilé dívce nalézt zdravotnické zařízení ochotné provést legální interrupci. Za tento krok odpůrci potratů dokonce požadovali, aby byla ministryně Kopaczová exkomunikována z katolické církve.

Historicky první žena ve funkci maršálka Sejmu

Po angažmá na ministerstvu zdravotnictví se ujala jako historicky první žena v listopadu 2011 předsednictví Sejmu, tedy dolní komory polského parlamentu. Opoziční konzervativní strana Právo a spravedlnost ji odmítla podpořit.

Její představitelé to odůvodnili tím, že jako ministryně zdravotnictví údajně řádně nedohlédla na pitvu obětí smolenské letecké katastrofy, při které v dubnu 2010 zahynul prezident Lech Kaczyński a téměř stovka vysokých představitelů polského veřejného života.

Coby předsedkyně Sejmu musela mimo jiné řešit ožehavou otázku, zda je přípustné, aby v zasedací síni parlamentu visel kříž. Podle názoru několika poslanců porušuje tento náboženský symbol v Sejmu ústavní zásadu neutrality státu ve věci vyznání. Případ se nakonec dostal až před soud, který požadavku stěžovatelů na odstranění kříže nevyhověl.

Fotogalerie

Po Hanně Suchocké je nyní Kopaczová druhou ženou v čele polské vlády (Suchocká řídila vládu od července 1992 do října 1993). Agentura AP citovala polského prezidenta Bronislawa Komorowsiho, který uvedl, že od nové premiérky očekává, že zvládne vést vládu tak, jako zvládla řídit Sejm.

Ewa Kopaczová má blízko k odcházejícímu premiérovi Donaldovi Tuskovi, nelze tak očekávat velké změny ohledně polské politiky. Americký list The New York Times nicméně podotkl, že její politika bude pravděpodobně „klidnější a ženštější“.

Projevit by se to mohlo zejména ve zmírnění dosavadního tvrdého polského přístupu vůči Rusku v souvislosti s krizí na Ukrajině. „Zbraně na Ukrajinu? Víte, já jsem žena a ty neválčí,“ uvedla Kopaczová v rozhovoru pro polskou televizi TVN24 a vyvolala tak obavy konzervativců, nakolik bude postoj Polska vůči ruskému vměšování odhodlaný.

Ředitel Polského centra mezinárodních vztahů Marcin Zaborowski přesto tvrdí, že pokud se Evropská unie rozhodne vzhledem k Ukrajině jednat, Polsko bude i za premiérování Kopaczové součástí evropského úsilí i pokud půjde o dodávky zbraní.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Vandalové poškodili náhrobek Karla Marxe v Londýně, letos podruhé

Pomník Karla Marxe v Londýně poničili vandalové. (18. února 2019)

Neznámí útočníci pomalovali náhrobní kámen Karla Marxe na hřbitově Highgate v Londýně. Cílem vandalů byl podruhé za...

Nigerijec žije už měsíce na letišti. Vyhostila ho i vlastní země

Nově otevřený terminál letiště v Istanbulu. (29. října 2018)

Čtyřiadvacetiletý Nigerijec, kterého úřady vyhostily z Izraele, žije už čtyři měsíce na letišti v etiopském hlavním...

Stav nouze je protiústavní, míní kalifornský prokurátor. Podá žalobu

Prezident Donald Trump oznámil, že vyhlásí stav nouze, aby mohl dosáhnout na...

Generální prokuratura státu Kalifornie se rozhodla soudně napadnout vyhlášení stavu nouze, jehož prostřednictvím chce...

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?

Najdete na iDNES.cz