Nová Kaledonie zůstane součástí Francie. Zvítězil mír, prohlásil Macron

  11:39aktualizováno  14:48
Tichomořské souostroví Nová Kaledonie dál zůstane francouzským územím. V referendu o vyhlášení nezávislosti bylo 56,4 procenta voličů proti. Francouzský prezident Emmanuel Macron v projevu voličům pogratuloval a vyzval je k dialogu.

Podle konečných výsledků bylo pro odtržení od Francie 43,6 procenta lidí, což na úspěch nestačilo. Volební účast však byla podle agentury AFP neobvykle vysoká - svůj hlas přišlo odevzdat přes 80 procent oprávněných voličů. 

V plebiscitu mělo možnost hlasovat 174 tisíc oprávněných voličů, kteří odpovídali na otázku, zda si přejí, aby Nová Kaledonie získala nezávislost na Francii. Souostroví připadlo Francii v roce 1853 a v posledních třech desítkách let získalo velkou míru autonomie. 

Předvolební průzkumy předpovídaly, že převahu v referendu budou mít zastánci dalšího trvání svazku s Francií, což výsledky potvrdily. Vítězství odpůrců samostatnosti však nakonec nebylo tak jednoznačné, jak se očekávalo.

Nová Kaledonie rozhodovala v referendu. Pryč od Francie chtějí hlavně domorodci

Podle francouzského deníku Le Monde se v hlavním městě Noumée pro nezávislost rozhodlo pouze 19,5 procenta voličů, kdežto proti bylo 80,5 procenta lidí. V menších vesnicích naopak často vyhrála nezávislost. Například v hornickém městě Thio, domově domorodých Kanaků, se chtělo od Francie odtrhnout přes 83 procent voličů.

„Většina voličů se dnes vyjádřila pro to, aby Nová Kaledonie zůstala francouzská,“ řekl v živém televizním projevu francouzský prezident Emmanuel Macron. Zdůraznil potřebu dialogu mezi ostrovy a pevninskou Francií a vyzval všechny k práci na tom, aby se z Nové Kaledonie stala moderní destinace. „Vítěz je jasný, je jím mír,“ míní.

04.listopadu 2018 v 14:11, příspěvek archivován: 04.listopadu 2018 v 14:13

La Nouvelle-Calédonie a fait le choix de rester dans le giron français au terme d'un référendum d'autodétermination historique, où le Non à l'indépendance l'a emporté avec 56,4% des voix https://t.co/DZqlOEOmmO par @CecileAzzaro #AFP https://t.co/ea1HxwL9JA

Podle Macrona se v nejbližších dnech do metropole Nouméy vydá francouzský premiér Édouard Philippe a sejde se s místními politiky. „Jsem hrdý, že jsme spolu prošli touto historickou etapou,“ řekl také Macron.

Zájem o hlasování byl na Nové Kaledonii značný. Referenda, které začalo v 08:00 místního času (v sobotu 22:00 SEČ) a skončilo v neděli v 18:00 místního času (08:00 SEČ), se zúčastnilo téměř 74 procent voličů. 

Fotogalerie

Některé volební okrsky dokonce musely kvůli náporu hlasujících mimořádně zůstat otevřené ještě po oficiálním ukončení hlasování.

V hlavním městě Nouméa se na některých místech lhůta pro hlasování prodloužila až o hodinu, uvedla agentura AP.

Předvolební průzkumy předpovídaly, že převahu v referendu budou mít zastánci dalšího trvání svazku s Francií, což částečné výsledky zatím potvrzují. 

Francouzská území ve světě

Francouzská území ve světě

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Čtyři z pěti kněží ve Vatikánu jsou gayové, šokuje nová kniha

Ilustrační snímek.

Někteří nejvýše postavení duchovní v římskokatolické církvi, kteří se na veřejnosti hlasitě vymezují proti...

TÝDEN OBRAZEM: Nebe plné balonů, otužilé „plameňačky“ a jiskřivá jízda

MAGICKÝ FESTIVAL. Na letošním saúdskoarabském festivalu balonů AlUla pořádaného...

Zatímco angličtí fanoušci kriketu sledovali zápas uprostřed výsledkové tabule, mladý Nigerijec proplouval na kánoi...

I Finové za války masakrovali Židy. Na Ukrajině jich povraždili šest tisíc

Finská vojenská jednotka pochoduje dobytým městem Viipuri (26. září 1941)

Finsko zveřejnilo novou historickou studii, podle které se více než tisícovka jeho vojáků za druhé světové války...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz