Justici Izraele řídí řízná kráska, palestinské děti považuje za háďata

  13:21aktualizováno  13:21
Dívka z kalendáře, noční můra liberálů, nacistka. Takové nálepky si v posledních týdnech vysloužila nová izraelská ministryně spravedlnosti Ajelet Šakedová. Vzestup devětatřicetileté političky, která ostře brojí proti nezávislé Palestině a imigraci z Afriky, může podle expertů ukazovat na radikalizaci izraelské politické scény.

Ajelet Šakedová, nová izraelská ministryně spravedlnosti | foto: Ajelet Šakedová

„Pokud jste Izraelci a hlásíte se k liberální a humanistické tradici, tak je Ajelet Šakedová v čele ministerstva spravedlnosti něčím, co překonává vaše nejhorší noční můry,“ komentoval osobnost mladé ministryně pro Foreign Policy znalec Blízkého východu a severní Afriky Daniel Levy.

Ajelet Šakedová

Ajelet Šakedová ze strany Židovský domov.

Narodila se 7. května 1976. Její otec přišel do Izraele v 50. letech z Iráku. Má bakalářský titul z elektrotechniky a informatiky z univerzity v Tel Avivu. Během povinné vojny sloužila u elitní brigády Golani. Před vstupem do politiky pracovala jako marketingová manažerka. Je vdaná za vojenského pilota a má dvě děti.

„Jmenovat Šakedovou ministryní spravedlnosti je jako jmenovat pyromana šéfem hasičů,“ nechal se zase slyšet člen Knessetu Nachman Šaj. A bývalý ministr Josef Paricky cynicky poznamenal, že „poprvé v historii Izraele se ministryně spravedlnosti může stát hvězdou kalendářů“.

Proč tak ostrá slova? Šakedová loni na Facebooku sdílela text, který hájí budování izraelských osad a za nepřítele židovského národa označuje všechny Palestince.

„Nepřátelští vojáci se skrývají mezi obyvateli a jen díky jejich podpoře mohou bojovat. Za každým teroristou stojí desítky mužů a žen, bez nichž by nemohl páchat svoji teroristickou činnost,“ stojí v textu jehož autorem je nedávno zesnulý osadník a poradce premiéra Netanjahua Uri Elitzur.

„Aktéry války jsou ti, kdo našeptávají v mešitách, píší vražedné školní osnovy, poskytují jim přístřeší či dopravní prostředky a všichni, kteří je morálně podporují. Ti všichni jsou nepřátelští bojovníci a jejich krev by měla padnout na jejich hlavu. Patří mezi ně i matky mučedníků, kteří je s květinami a polibky posílají do pekla. Měly by následovat své syny, nic by nebylo spravedlivější. Měly by zmizet, stejně jako domy, ve kterých vychovávají ty své hady. Jinak v nich vyrostou další háďata,“ argumentuje ve svém textu Elitzur..

Na hlavu Šakedové se po zvěřejnění příspěvku snesla vlna kritiky. Její odpůrci tvrdili, že vyzývá ke genocidě Palestinců a současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan poznamenal, že politika Šakedové se neliší od nacistické strany. „Jaký je rozdíl mezi těmito a Hitlerovými myšlenkami?,“ ptal se.

Šakedová svůj post na Facebooku smazala a od textu se distancovala. „Byla to chyba,“ řekla podle listu The New York Times den před uvedením do úřadu. „Dělám spoustu chyb, jako každý člověk“.

Tvrdá jednání

Kontroverzní politička je jednou z hlavních tváří strany Židovský domov, která počátkem května kývla na účast v nové vládě Benjamina Netanjahua. Vyjednávání byla tvrdá.

Židovský domov Netanjahuovi nabídl hlasy osmi poslanců výměnou za křeslo ministryně spravedlnosti pro Šakedovou a ministra školství pro šéfa strany Naftaliho Bennetta. Netanjahu na poslední chvíli souhlasil, jeho partaj Likud ale požadavky Židovského domova označila za vydírání. Parlament ve čtvrtek novému kabinetu vyslovil důvěru a to nejtěsnějším možným rozdílem - 61 poslanců bylo pro, 59 proti.

Fotogalerie

„Strana Židovský domov už v izraelské vládě v minulosti zastoupena byla. Rozdíl oproti minulé exekutivě bude nyní hlavně v tom, že v té nové budou chybět liberálnější formace a tak bude její pravicově-nacionalistický program zřejmě více zřetelný,“ vysvětluje pro iDNES.cz odborník na Blízký východ z Ústavu mezinárodních vztahů Marek Čejka.

Podle něj se tak do jisté míry zpřehlední situace a nejvyšší izraelská politika více odkryje karty. „S tím už ostatně začal Benjamin Netanjahu v poslední předvolební kampani, kdy se otevřeně doznal, že mu o mírový proces nejde,“ dodává český politolog.

Krasavice s hitlerovským knírkem

Šakedová je mezi izraelskými nacionalisty a odpůrci nezávislého palestinského státu velmi populární, její odpůrci ji však podobně jako Erdogan srovnávají s nacisty. Po jejím jmenování se na sociálních sítí objevily fotky Šakedové s hitlerovským knírkem. Údajně dostala už i výhrůžky a Knesset jí proto přidělil ochranku.

Do vysoké politiky Šakedová vstoupila v roce 2013, kdy byla zvolena do Knessetu jako rázná politička známá svojí nacionalistickou rétorikou. Netanjahua dobře zná, v letech 2006 až 2008 působila jako vedoucí jeho kanceláře.

V izraelském parlamentu v minulosti například lobbovala proti africké imigraci, která podle ní židovský stát ohrožuje. Tvrdila, že žadatelé o azyl z Eritreje a Súdánu o podmínkách ve svých zemích lžou a prosazovala vazby pro běžence a jejich deportace.

Její jmenování může ještě více posílit napětí, které panuje mezi Netanjahuem a americkou administrativou. Barack Obama izraelského premiéra kritizoval už během jeho předvolební kampaně, ve které Netanjahu řekl, že za jeho vlády palestinský stát nevznikne (více zde).

Čejka se domnívá, že radikálních nacionalistů jako je Šakedová v poslední době v Izraeli přibývá. „Jde o to, co se dnes bere v kontextu izraelské politiky jako ,radikální‘. Politiků, které by ještě v 90. letech označila většina Izraelců za radikály, se v posledních patnácti letech dostalo do vysoké izraelské politiky hodně a dnes jsou v podstatě součást mainstreamu. Některé to vedlo k tomu, že se stali více diplomatičtí, avšak jejich skutečné uvažování a politika zůstaly v podstatě stejné. Co bude dělat v praxi Šakedová, se brzy dozvíme,“ soudí Čejka.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Trumpova vesmírná pěchota, americký prezident podepsal další direktivu

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Kongresu s poselstvím o stavu unie....

Americký prezident Donald Trump vydal pokyn k vytvoření nové složky ozbrojených sil USA zaměřené na vesmír. Podepsal...

Dívka, která se přidala k IS a teď se chce vrátit, ztratí britské občanství

Shamima Begumová na fotografii z roku 2015

Shamima Begumová, která se před čtyřmi lety ve věku 15 let přidala spolu se dvěma kamarádkami k Islámskému státu a teď...

Brit prošel letištní kontrolou v Praze na pas kamaráda, zjistil to až doma

Ruzyňské letiště bylo 5. října přejmenováno na Letiště Václava Havla Praha.

Jak projít čtyři kontroly na cizí pas bez povšimnutí předvedl třiačtyřicetiletý Brit při své nedělní cestě z Prahy....

Najdete na iDNES.cz