Proboha, hoří nám katedrála! Lidé v slzách a ohromení hleděli na zkázu

  21:59aktualizováno  23:09
Požár, který vypukl v katedrále Notre-Dame v Paříži krátce před 19. hodinou, vyvolal v prvních chvílích mezi turisty a místními obyvateli vlnu nevěřícného úžasu a hlubokého pohnutí. Přivolaní policisté a vojáci hlídkující ve francouzské metropoli pro případ teroristického útoku jen s námahou vytlačovali lidi z nejbližšího okolí.

„Můj ty Bože, můj ty Bože! Naše Notre-Dame hoří, je úplně v plamenech!“ zavyla podle jednoho z francouzských webů jedna očitá svědkyně krátce poté, co začaly být viditelné již zdáli velké plameny olizující střechu a prostřední věž katedrály.

Fotogalerie

Bezpečnostní síly tlačily lidi co nejdál od stavby stojící na ostrově uprostřed řeky Seiny, aby umožnily průjezd kvílejícím hasičským vozům. Zatímco ostrov byl postupně evakuován, nábřežích na obou stranách v blesku zaplnily mohutné davy.

Mnozí zvědavci vytáhli své mobilní telefony, aby vpravdě historickou událost natočili. Řady místních obyvatel zejména starších ročníků brzy nedokázali zadržovat slzy v předtuše, že jsou svědky možného zániku jednoho z vůbec nejslavnějších chrámů světa.

Oharky se snášely jako světlušky

Pod vlivem sílícího větru se na lidi snášely ze vzduchu dohořívající oharky ze střechy chrámu, které jako světlušky ozařovaly zatemňující se oblohu. Na ještě po dopadu doutnající se mnozí lidé se zájmem vrhali. Jedna žena je sbírala jako oblázky jeden po druhém, až jich měla plnou hrst. 

„Proč to sbíráte?“ procedil podrážděně jeden z přihlížejících policistů. „Budu si je schraňovat celý život. To, co děje, je moc vážná věc,“ odpověděla šeptem stará paní. „Nechoďte už dál, madam!“ zakřičel policista již ztrácející trpělivost na další ženu, která chtěla prorazit hodně řídkým kordonem příslušníků bezpečnostních sil.

Tuny vody ze vzduchu spíš uškodí

Jejich největší starostí bylo udržet průjezdné mosty spojující ostrov s nábřežími, aby se jimi k budově dostaly požárnické posily.  Proud chodců se zrychlil v obou směrech a rychle nechal vzniknout tlačenici. „Lidé blokují úplně všechno,“ zvolal zoufale v prvním zmatku jeden z policistů. „Hasiči už nemohou dělat svou práci!“

Červené oči zalité slzami měla podle deníku Le Parisien i dvacetiletá Marie, která v tento den přijela na začátek posvátného týdne před velikonočními svátky katedrálu navštívit. Nemohla celému výjevu uvěřit. „To není možné, to není možné, co se to stalo?“ opakovala pořád dokola.

„Paříž je zohavena. Tohle město už nikdy nebude jako dřív,“ řekl agentuře AFP třicátník Philippe, který sledoval dílo zkázy uprostřed davu dalších Pařížanů. „Je to tragédie. Pokud jste věřící, je čas se modlit,“ dodal.

Zatímco se policisté snažili z bezpečnostních důvodů uzavřít přístup na ostrov Île de la Cité, kde gotický chrám stojí, lidé se tlačili na mostech, aby viděli dějinnou tragédii na vlastní oči. Někteří se obávali, že je to poslední příležitost shlédnout katedrálu stojící po staletí.

„Je po všem, nikdy už ji neuvidíme,“ vyjádřil obavy mnohých sedmatřicetiletý Jérome Fautrey. „Chtěli bychom vědět, proč se to stalo,“ prohlásil a stejně jako někteří další věřící mluvil o tom, že může jít o „boží znamení“.

„Je mi líto lidí, kteří ji chtěli navštívit zítra. Neuvidí ji,“ řekl agentuře AP Američan Win Soule, který katedrálu s dcerou navštívil asi hodinu před požárem.

Další policejní posily postupně nakonec zřídily v oblasti větší pořádek a umožnily hasičům snáze zasahovat. 

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Poslance Feriho na vinařské slavnosti napadli dva muži, skončil v nemocnici

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslance TOP 09 Dominika Feriho napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice mužů. Zraněný Feri byl...

Další z rubriky

Prezident Zeman zahájil návštěvu Číny. Číňané slíbili miliardové investice

Prezident České republiky Miloš Zeman přiletěl do Číny na svoji již pátou...

Prezident Miloš Zeman čtvrtečním příletem do Pekingu zahájil pátou návštěvu Číny. Česká hlava státu byla přítomna...

Venezuelská krize posiluje obchod s drogami. Zapojuje se vláda i armáda

Kolumbijská policie předvádí rekordní množství kokainu zabavené v provincii...

Zatímco ve Venezuele pokračuje humanitární krize, země vyváží rekordní množství kokainu. Podle amerických a některých...

Proti Trumpovi. Bývalý viceprezident Biden chce dobýt Bílý dům

Prezident Barack Obama a viceprezident Joe Biden na demokratickém sjezdu v

Bývalý americký videprezident Joe Biden po několika měsících příprav vstoupil do boje o nominaci Demokratické strany na...

Už zase vši? Zkuste česnek a tea tree olejíček
Už zase vši? Zkuste česnek a tea tree olejíček

Vši představují věčný problém ve školách a školkách. Objevují se s železnou pravidelností a zbavit se jich není snadné. Odborníci se shodují v tom, že nejdůležitější je prevence. Jak se úspěšně těm malým potvůrkám vyhnout a co dělat, když se objeví?

Najdete na iDNES.cz