Nosorožci mohou do Afriky, královédvorská zoo získala povolení

  12:09aktualizováno  14:32
Čtyři vzácní severní bílí nosorožci ze zoo ve Dvoře Králové mohou do Afriky. Zahrada totiž získala povolení CITES, které bylo pro vývoz zvířat do Keni potřeba. Ministerstvo životního prostředí je podepsalo v pátek a zoo si je dnes převezme. Zvířata by měla odjet do Vánoc.

Nosorožec tuponosý v zoo ve Dvoře Králové | foto: Zoo Dvůr Králové

Zoo plánovala převoz vzácných nosorožců déle než rok, akce má být pokusem o záchranu tohoto druhu. Dosud ale zahradě chybělo povolení CITES, které musí podepsat ministerstvo životního prostředí. - více o přesunu nosorožců čtěte zde

"Na základě všech podkladů a splnění podmínek, které předepisuje úmluva CITES, jsme v pátek 11. prosince ukončili správní řízení a vydali povolení pro vývoz těchto ohrožených druhů," potvrdil náměstek ministra životního prostředí František Pelc.

Náklady na transport a první tři roky projektu podle vedení zahrady činí asi 300 tisíc amerických dolarů, tedy asi 5,25 milionu korun. Zahrada už má vše připravené, včetně přepravních beden. Chybělo jen povolení, které dnes na ministerstvu vyzvedl pracovník královédvorské zoo.

Keňa zvířata uvítá ve velkém

"Podmínek pro převoz bylo více, vyřídili jsme poslední potřebnou záležitost. Doufám, že vše dobře dopadne," uvedl zástupce ředitelky královédvorské zoo Miroslav Špráchal. Nosorožci opustí zoo 19. prosince a do Keni dorazí o den později.

"Pro Keňu je to obrovská událost. Neskutečně to pomáhá našim vztahům a příjezdem nosorožců žije celý stát. Chystá se dokonce pompézní přijetí na letišti, zvířata budou vítat i lidé z ministerstva," informovala mluvčí zahrady Jana Myslivečková.

Nosorožci budou mít zajištěný speciální doprovod, který jim zaručí volnou cestu a průjezd bez komplikací až do rezervace. Pracovníci zahrady počítají s mrazivým počasím a čtveřici cestovatelů zajistili vytápěné kamiony.

"Odvoz do jejich domoviny dává zahrada nosorožcům jako vánoční dárek. Mají u nás sice úžasné pavilony, ale v chladném období jsou půl roku zavření ve vnitřní ubikaci," podotkla Myslivečková.

Úmluva hlídá druhy v přírodě i v zajetí

Nosorožci jsou mezinárodně chráněni Úmluvou o mezinárodním obchodu ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES).

"Úmluva reguluje zejména obchod s exempláři ohrožených druhů získaných z volné přírody. Kontroluje však i obchod s živočichy odchovanými v zajetí nebo člověkem vypěstovanými rostlinami druhů, které jsou v přírodě ohroženy," dodala mluvčí ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková.

Nosorožec tuponosý v zoo ve Dvoře Králové

S převozem nosorožců musela souhlasit Agentura pro ochranu přírody a krajiny, která také posuzovala, jaký budou mít zvířata na jiné nosorožce a okolí vliv. Ani jednomu prý dovezená zvířata neuškodí.

"Díky tomuto projektu můžeme zachránit kriticky ohrožený poddruh bílých nosorožců, kterých je na světě posledních osm kusů chovaných v zajetí. V přírodě už nejsou žádní volně žijící jedinci, tedy jejich existence nebyla prokázána. Pokud se v Keni podaří nosorožce rozmnožit, Česká republika přispěje k unikátnímu zachování rozmanitosti přírody naší planety. Přes určitá rizika by byl opačný postup v nadcházejícím Mezinárodním roce biodiverzity neobhajitelný," dodal Pelc.

Proti přesunu nosorožců vystupovalo občanské sdružení Safari Archa 2007. Sdružení svolalo na 16. prosince do Hradce Králové protestní akci. Přesun označuje za nesmyslný.

Nosorožec tuponosý

Je to druh kriticky ohrožený, patří tak do nejpřísněji chráněné kategorie podle Úmluvy CITES. Podle ní musí být pro udělení vývozního povolení z EU splněny 4 základní podmínky: exempláře musí být zákonného původu, stát dovozu musí vydat dovozní povolení, vědecký orgán CITES musí vydat kladné stanovisko a přeprava živých zvířat musí být zajištěna tak, aby se minimalizovalo riziko poranění, poškození na zdraví nebo krutého zacházení.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Japonský císař se chtěl omluvit za zločiny brzy po válce, rozmluvili mu to

Britská královna Alžběta II. a japonský císař Hirohito přijíždí do...

Japonská televize NHK získala dokumenty, podle nichž někdejší císař Hirohito v soukromí několikrát vyjádřil lítost nad...

Chorvatsko odvolalo diplomatku v Berlíně, která prosazovala "bílou Evropu"

Chorvatsko odvolalo diplomatku Elizabetu Madjarevičovou na velvyslanectví v...

Chorvatsko odvolalo vysoce postavenou diplomatku na velvyslanectví v Berlíně, protože na sociálních sítích prosazovala...

Záchranáři našli věci speleologů uvázlých v jeskyni v polských Tatrách

Záchrana seleologa

Záchranáři, kteří se v polské části Tater od víkendu snaží pomoci dvěma polským speleologům zablokovaným vodou ve Velké...

Najdete na iDNES.cz