Státní agentura v sobotu zveřejnila fotografie, na nichž je vidět takzvaná „strategická ponorka na jaderný pohon s řízenými střelami“, a zároveň informovala o návštěvách vůdce Kim Čong-una ve velkých loděnicích, kde se staví válečné lodě.
Při návštěvě Kim prohlásil, že Severní Korea usiluje o modernizaci válečných lodí na vodní hladině i pod vodou současně. Zdůraznil, že je třeba, aby „nesrovnatelně drtivé válečné lodě plnily své poslání“ a zadržovaly „zavilou diplomacii nepřátelských sil v podobě dělových člunů“, uvedla agentura KCNA. Bližší informace k ponorce neposkytla.
Válečné plavidlo zřejmě může nést asi 10 raket, uvedl Moon Keun-sik, jihokorejský odborník na ponorky, který vyučuje na univerzitě Hanyang v Soulu. Uvedl, že použití termínu „strategické řízené střely“ znamená, že ponorka ponese zbraně schopné nést jaderné zbraně. „Její použití by pro nás a USA bylo naprosto hrozivé,“ dodal.
KLDR po měsíci zastavila zájezdy z ciziny. Kvůli špatným recenzím, míní Jihokorejci![]() |
„USA jsou odhodlány k úplné denuklearizaci Severní Koreje,“ řekl mluvčí Rady národní bezpečnosti USA Brian Hughes.
Ponorka s jaderným pohonem byla na dlouhém seznamu přání ohledně sofistikovaných zbraní, které Kim slíbil zavést během velké politické konference v roce 2021, aby se vypořádal s tím, co označil za stupňující se vojenské hrozby vedené Spojenými státy.
Dalšími zbraněmi byly mezikontinentální balistické rakety na pevné palivo, hypersonické zbraně, špionážní satelity a rakety s více hlavicemi. Severní Korea od té doby provedla řadu testovacích aktivit k jejich získání.
Severní Korea získává větší schopnost odpalovat rakety z podmořského prostoru, což je znepokojivý vývoj, protože pro její soupeře je obtížné takové odpaly předem odhalit.
Odstranění jaderných zbraní se nekoná. KLDR naopak svůj arzenál posiluje![]() |
S pomocí Ruska? Za vojáky asi dostali ponorku
Objevily se otázky, jak by KLDR, která je silně sankcionovanou a zbídačenou zemí, mohla získat zdroje a technologie na stavbu ponorek s jaderným pohonem. Moon uvedl, že Severní Korea mohla získat ruskou technologickou pomoc při stavbě jaderného reaktoru, který by byl použit v ponorce, výměnou za dodávky konvenčních zbraní a vojáků na podporu ruského válečného úsilí proti Ukrajině.
Řekl také, že Severní Korea by mohla ponorku spustit na vodu za jeden nebo dva roky, aby otestovala její schopnosti před skutečným nasazením.
KLDR má podle odhadů 70-90 ponorek s dieselovým pohonem v jedné z největších flotil na světě. Většinou se však jedná o stárnoucí, schopné vypouštět pouze torpéda a miny, nikoliv rakety.
Rusové se zotavují v KLDR, Putin za péči poděkoval „soudruhu“ Kimovi![]() |
V roce 2023 Severní Korea uvedla, že spustila na vodu něco, co nazvala svou první „taktickou jadernou útočnou ponorkou“, zahraniční experti však o oznámení Severu pochybovali a spekulovali, že se pravděpodobně jedná o ponorku s dieselovým pohonem odhalenou v roce 2019. Moon uvedl, že nebylo potvrzeno, že byla nasazena.
KLDR provedla od roku 2016 řadu testů balistických raket odpalovaných pod vodou, ale všechny starty byly provedeny ze stejné ponorky nižšího typu, která má jedinou odpalovací trubici. Mnozí odborníci ji označují spíše za testovací platformu než za operační ponorku v aktivní službě.
V posledních dnech Severní Korea stupňuje svou ostrou rétoriku vůči USA a Jižní Koreji před jejich nadcházejícími ročními vojenskými cvičeními, která mají začít v pondělí.