Norský střelec nebyl šílený, spíš se chtěl proslavit, soudí odborníci

  12:41aktualizováno  12:41
Renomovaní čeští psychologové a psychiatři se pro MF DNES pokusili sestavit pravděpodobný psychologický profil pachatele masakru v Norsku. Došli k závěru, že Anders Behring Breivik je duševně zdravý muž, který má chorobnou potřebu na sebe upozorňovat. Hlavně proto vraždil.

Strůjce norských útoků z 22. července 2011 Anders Behring Breivik | foto: Koláž - iDNES.cz

Chtělo by se věřit, že čin Anderse Behringa Breivika je dílem šílence, který nevěděl, co činí. Za tragédií v Norsku by skutečně mohlo být i řádění schizofrenika pod vlivem bludu. Domácí experti na duši to však vidí jinak.

Na základě dostupných informací se kloní k závěru, že masovým vrahem je zřejmě muž s takzvaným herostratovským komplexem. Duševně zdravý člověk s chorobnou potřebou slávy.

Útoky v Norsku

"Z řady detailů se zdá, že jde o narcistní osobnost s mesiášským naladěním. Člověka, který si zřejmě vsugeroval, že je voják vyvolený k velkému radikálnímu činu," popisuje zkušená psychiatrička Marta Holanová.

Má na mysli například to, že si Breivik dával záležet na svém vzhledu. Dobře se oblékal, a dokonce si nechal vylepšit obličej plastickou operací čela a nosu, aby vypadal mužněji. Holanová soudí, že Breivik trpí poruchou osobnosti, která však není duševní nemocí.

Jeho ideologie je pomatená

Psycholog Slavomil Hubálek spatřuje hlavní motiv vrahova hrůzného činu, spíše než v inzerované snaze osvobodit Evropu od přistěhovalců, v touze se zviditelnit. Tady už Breivik inkasoval první ránu. Jeho žádost, aby slyšení o vazbě bylo veřejné, soud v pondělí zamítl.

"Ze zveřejněných úryvků jeho "manifestu" o 1 500 stranách je patrné, že jde o jakýsi pseudovědecký blábol. Jako by ona ideologie jen posloužila jeho agresivitě, která je podstatným osobnostním rysem. A jeho touze po slávě. Proč nešel vraždit třeba do mešity, ale postřílel nejvíc mladých Norů?" ptá se Hubálek.

Na jedné straně Breivik podle něj naplňuje všech sedm bodů takzvané škály fašismu v osobnosti. Patří mezi ně například agresivní hledání viníků, touha po síle a brutalitě nebo destruktivita a cynismus. Jak je možné, že se sám označuje za konzervativního křesťana? Je fascinován rytířstvím, obdivuje svobodné zednáře?

Fotku v jejich oděvu vyvěsil i na internetu. Podle znalců jen další důkaz, že mu primárně nevedly ruku pravicově extremistické názory. "Jeho ideologie je zkrátka dost pomatená," dodává znalec.

Partnerský život? Zatím nevíme

Co můžeme vydedukovat z dostupných informací z dětství a mládí masového vraha? Zatím jen málo. Přišel na svět do rodiny diplomata a zdravotní sestry. Otec však od rodiny po roce odešel a nyní žije v jižní Franci s jinou ženou. Syna se kdysi pokusil získat do péče, ale neuspěl.

Jako šestnáctiletý se Anders s otcem přestal stýkat úplně. Prošel láskou k hip hopu a obdobím sprejera. Vstoupil do Strany pokroku, ale v roce 2007 z ní odešel. Zřejmě neuspokojila jeho touhu po činech.

Okolí ho znalo jako mírného až plachého a nenápadného člověka, jakých jsou tisíce. Právě tento moment ho zřejmě deptal. Chtěl se odlišit, vyniknout. Ale jak na to?

Psycholog Hubálek vysvětluje, že autoritářské osobnosti někdy reagují agresivně i z pocitu méněcennosti. "Zdá se, že ten muž byl sociálně neúspěšný, možná dokonce neschopný partnerského života, což bývá pro tyto sebestředné jedince dost typické," říká psycholog.

Je zvláštní, že o této části jeho života nepadlo ani slovo. Stejně tak zatím nevíme nic bližšího o jeho matce, s níž podle všeho dosud žil. Zatímco jeho otec ve Francii už Andersův čin odsoudil, ona mlčí.

Diagnostickou pomůckou je pro znalce i způsob provedení činu. "Kdyby byl Breivik duševně nemocný, jen těžko by si mohl všechno tak dobře promyslet a zorganizovat. Veřejnost má tendenci každý šílený čin považovat za čin duševně nemocného člověka, ale tak tomu většinou není," podotýká ředitel psychiatrické léčebny v Brně-Černovicích Marek Radimský.

Na základě dostupných zpráv se znalci shodují, že má dvaatřicetiletý vrah nadprůměrnou inteligenci. Svědčí pro ni i velmi solidní angličtina a stylistika obsáhlého manifestu. Přesto vystudoval jen obchodní akademii.

Breivikův čin má ještě jiný absurdní rozměr. Spáchal ho obyvatel země, která vykazuje nejvyšší míru spokojenosti a kvality života.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Souboj koncertů na venezuelské hranici. Mohl by vynést sto milionů dolarů

Lidé se scházejí na koncert Venezuela Aid Live na kolumbijské straně...

Boj o moc ve Venezuele se v pátek změnil na hudební klání. Do blízkosti venezuelsko-kolumbijské hranice se sjely...

Válka o vodu? Indie po útoku v Kašmíru odřízne Pákistán od tří řek

Hráz přehrady Baglihar na řece Čanáb, která vede z indického Kašmíru do...

Valentýnský útok na indické vojáky v Kašmíru, při kterém zemřelo více než čtyřicet lidí, vyvolává čím dál větší napětí...

Guantánamo možná poslouží pro další islamisty. Kromě z Al-Káidy budou z IS

Američtí vojáci vedou trestance ve věznici Guantánamo. (1. března 2002)

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa zvažuje, že by zahraniční radikály z bojů po boku teroristického...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz