Dvě devětapadesátileté ženy v pondělí zažalovaly stát a obec u okresního soudu v norském Oslu a žádají omluvu a odškodnění. Žalobu postavily na tom, že bylo porušeno jejich právo na rodinu, které je v osmém článku Evropské úmluvy o lidských právech a základních svobodách. Úřady totiž záměnu odhalily už v roce 1985, když bylo dívkám 20 let, a zatajily ji.
Jedna z žen, označovaná médii jen jako Mona, popsala, že když vyrůstala, měla pocit, že nikam nepatří. Proto si v roce 2021 udělala test DNA, který prokázal, že ji nevychovávali její vlastní rodiče. Žena vychovávající druhé dítě o situaci ovšem věděla už od roku 1981, kdy rutinní krevní test odhalil, že její dcera Linda Karin Risvik Gotaasová s ní není nijak spřízněná. Norské úřady se o záměně dozvěděly o čtyři roky později, ale druhou stranu neinformovaly.
Fenomén kukaččích dětí. Odškodné rodinám nevynahradí psychickou újmu |
Dcery se narodily den po sobě v soukromém nemocničním zařízení. Obě tvrdí, že byly sice ze záměny v šoku, ale že konečně chápou rozdíly ve svém vzhledu i chování od ostatních členů svých rodin.
Právní zástupce úřadů uvádí, že záměna se stala v soukromé nemocnici a v 80. letech, kdy k odhalení došlo, neměl jeho ředitel ze zákona možnost informovat ostatní rodiny. „Proto budeme u soudu tvrdit, že odškodnění je neopodstatněné a že vznášené nároky jsou v každém případě promlčené,“ dodal.
Okolnosti záměny dětí v nemocnici Eggesbo jsou dodnes nejasné. Norská televize NRK nicméně upozornila, že v 50. a 60. letech se objevilo několik případů, kdy došlo k náhodné záměně dětí ve stejném zdravotnickém zařízení. Děti byly sice pohromadě, ale jejich matky odpočívaly v oddělených pokojích.