Seveřané stárnou a nerodí, děti se staly luxusem. Podrývá to sociální stát

  9:27aktualizováno  9:27
Dlouhé roky platilo, že severské země se vzpírají demografickým trendům starého kontinentu. Zbytek Evropy záviděl, jak se tam stále rodí hodně dětí. Už to ale neplatí. Zejména v Norsku, Finsku a na Islandu spadla porodnost na historická minima. To ohrožuje skandinávský model štědrého sociálního státu.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Kvůli ubývajícím novorozencům bude sociální stát v ohrožení, až současná populace zestárne. „Norsko potřebuje víc dětí – a snad nemusím nikomu vysvětlovat, jak toho dosáhnout,“ řekla nedávno norská premiérka Erna Solbergová. Vyvolala velký ohlas, četné pobavené komentáře.

Dánská cestovka láká na sex. Ať zvýšíme populaci, hlásá slogan

Zase taková legrace to není.

„Počet bezdětných žen rychle roste, a to prudkým tempem, jaké jsme v moderní době nezažili,“ říká Anna Rotkirchová, finská socioložka.

Zejména v Norsku, Finsku a na Islandu spadla porodnost na nejnižší historické hodnoty, od 1,43 po 1,71 narozeného dítěte na jednu ženu. To nestačí ani na zachování přirozené reprodukce. Ještě před deseti lety přitom porodnost překračovala 2,1 dítěte na jednu ženu. 

Z těchto chmurných statistik sice stále ještě vyčnívá Švédsko, kde připadá 1,85 nově narozených dětí na jednu ženu, ale i tam se porodnost prudce snížila. 

Děti spolkla ekonomická krize

Razantní snížení míry porodnosti padá na vrub především ekonomické krizi. Demografický sešup začal před deseti lety, kdy světem cloumaly otřesy finančního světa. 

Seveřané měli najednou hluboko do kapsy. Děti se staly luxusem.

„Platí to pro všechny severské země, že ústup porodnosti začaly sledovat zhruba od roku 2008,“ říká norská socioložka Trude Lappegardová z Univerzity v Oslu. „Jenže pak krize odezněla a porodnost už se nezvedla.“

Česko do konce století přijde o 1,7 milionu obyvatel, věští prognóza

Od Kodaně po nejsevernější cíp Norska, od Reykjavíku po Helsinky platí dvě věci. Ubývá velkých rodin s mnoha dětmi a ženy také mívají první dítě až později v pokročilejším věku. 

Sociální systém se ocitá v nerovnováze.„V příštích dekádách se budeme potýkat s vážnými problémy,“ varovala Solbergová. „Bude tu čím dál méně dětí, které ponesou těžké břemeno sociálního zabezpečení.“ 

Stejné je to i u sousedů. Třeba v pětimilionovém Finsku to znamená, že do roku 2050 ubude 200 tisíc zaměstnanců, kteří přispívají k sociálním platbám. A v roce 2070 už bude každý třetí Fin starší 65 let. 

Takový vývoj jednou povede k vyšším daním, zvyšování důchodového věku i omezení výdajů na sociální stát či na zdravotní péči, tak jako jinde ve světě.

„Ti, kdo budou pracovat, se budou ve větší míře podílet na solidárních příspěvcích těm, kdo už nepracují,“ předpokládá finský ministr financí Petteri Orpo. 

Růst rodin imigrantů děsí exministra

To už ví v Evropě každý, Skandinávcům to však zní jako novinka. Dosud na severu Evropy platilo, že podobné problémy řeší jen Španělé či Italové. 

Teď si s klesající porodností nevědí rady ani severské státy. Sice okupují přední světové žebříčky, které zohledňují úroveň sociálního zabezpečení, rodičovských příspěvků, výkonu ekonomiky či subjektivně pociťovaného „pocitu štěstí“. A tradiční sociální stát nikoho nenechá jen tak padnout ke dnu.

Vláda vyzývá Poláky, aby se množili jako králíci

Ale přesto i tam cítí lidé nejistotu. Rodiny se potýkají s finančními problémy a také s razantním zvýšením cen bydlení, což je pro mnohé mladé rodiny neúnosné. 

„Mění se pravidla na trhu práce, přibývá krátkodobých kontraktů, to u některých lidí prohlubuje nervozitu,“ řekl finský ministr Orpo. 

Co s tím? Nabízí se finanční pobídky. Třeba finské dvoutisícové město Miehikkala nabízí bonus 10 tisíc eur za každé narozené dítě. Takové recepty zatěžují obecní kasy. Není to dlouhodobé řešení. A na celostátní úrovni se další bonusy těžko hledají, už není z čeho brát. 

Možným receptem na stárnutí populace může být příliv imigrantů, kteří populační růst oživí. To budí na druhé straně i obavy. Bývalý norský ministr spravedlnosti Per-Willy Amundsen navrhuje zrušení přídavků na více než tři děti. Obává se až příliš rychle rostoucích rodin imigrantů. 

Problémy s nízkou porodností mají i některé asijské státy:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Němci obvinili Čecha z pokusu o vraždu, s kamionem nebezpečně předjížděl

Český řidič kamionu čelí v Německu obvinění z pokusu o vraždu kvůli riskantnímu...

Český řidič kamionu čelí v Německu obvinění z pokusu o vraždu kvůli riskantnímu předjíždění na silnici B12 v...

Orbán spustil kampaň proti Bruselu. Šíří dezinformace, míní Juncker

Maďarský premiér Viktor Orbán (vlevo) a předseda Evropské komise Jean-Claude...

Maďarská vláda spustila v pondělí kampaň zamířenou proti předsedovi Evropské komise Jean-Claude Junckerovi a maďarskému...

Ve Švýcarsku se utrhla lavina, ze čtyř zachráněných jeden zemřel

Záchranná posádka pracující na místě laviny v lyžařském středisku Crans-Montana...

Ve švýcarském lyžařském středisku Crans-Montana se v úterý odpoledne sesunula lavina. Sněhová masa zavalila na...

Najdete na iDNES.cz