Seveřané stárnou a nerodí, děti se staly luxusem. Podrývá to sociální stát

  9:27aktualizováno  9:27
Dlouhé roky platilo, že severské země se vzpírají demografickým trendům starého kontinentu. Zbytek Evropy záviděl, jak se tam stále rodí hodně dětí. Už to ale neplatí. Zejména v Norsku, Finsku a na Islandu spadla porodnost na historická minima. To ohrožuje skandinávský model štědrého sociálního státu.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Kvůli ubývajícím novorozencům bude sociální stát v ohrožení, až současná populace zestárne. „Norsko potřebuje víc dětí – a snad nemusím nikomu vysvětlovat, jak toho dosáhnout,“ řekla nedávno norská premiérka Erna Solbergová. Vyvolala velký ohlas, četné pobavené komentáře.

Dánská cestovka láká na sex. Ať zvýšíme populaci, hlásá slogan

Zase taková legrace to není.

„Počet bezdětných žen rychle roste, a to prudkým tempem, jaké jsme v moderní době nezažili,“ říká Anna Rotkirchová, finská socioložka.

Zejména v Norsku, Finsku a na Islandu spadla porodnost na nejnižší historické hodnoty, od 1,43 po 1,71 narozeného dítěte na jednu ženu. To nestačí ani na zachování přirozené reprodukce. Ještě před deseti lety přitom porodnost překračovala 2,1 dítěte na jednu ženu. 

Z těchto chmurných statistik sice stále ještě vyčnívá Švédsko, kde připadá 1,85 nově narozených dětí na jednu ženu, ale i tam se porodnost prudce snížila. 

Děti spolkla ekonomická krize

Razantní snížení míry porodnosti padá na vrub především ekonomické krizi. Demografický sešup začal před deseti lety, kdy světem cloumaly otřesy finančního světa. 

Seveřané měli najednou hluboko do kapsy. Děti se staly luxusem.

„Platí to pro všechny severské země, že ústup porodnosti začaly sledovat zhruba od roku 2008,“ říká norská socioložka Trude Lappegardová z Univerzity v Oslu. „Jenže pak krize odezněla a porodnost už se nezvedla.“

Česko do konce století přijde o 1,7 milionu obyvatel, věští prognóza

Od Kodaně po nejsevernější cíp Norska, od Reykjavíku po Helsinky platí dvě věci. Ubývá velkých rodin s mnoha dětmi a ženy také mívají první dítě až později v pokročilejším věku. 

Sociální systém se ocitá v nerovnováze.„V příštích dekádách se budeme potýkat s vážnými problémy,“ varovala Solbergová. „Bude tu čím dál méně dětí, které ponesou těžké břemeno sociálního zabezpečení.“ 

Stejné je to i u sousedů. Třeba v pětimilionovém Finsku to znamená, že do roku 2050 ubude 200 tisíc zaměstnanců, kteří přispívají k sociálním platbám. A v roce 2070 už bude každý třetí Fin starší 65 let. 

Takový vývoj jednou povede k vyšším daním, zvyšování důchodového věku i omezení výdajů na sociální stát či na zdravotní péči, tak jako jinde ve světě.

„Ti, kdo budou pracovat, se budou ve větší míře podílet na solidárních příspěvcích těm, kdo už nepracují,“ předpokládá finský ministr financí Petteri Orpo. 

Růst rodin imigrantů děsí exministra

To už ví v Evropě každý, Skandinávcům to však zní jako novinka. Dosud na severu Evropy platilo, že podobné problémy řeší jen Španělé či Italové. 

Teď si s klesající porodností nevědí rady ani severské státy. Sice okupují přední světové žebříčky, které zohledňují úroveň sociálního zabezpečení, rodičovských příspěvků, výkonu ekonomiky či subjektivně pociťovaného „pocitu štěstí“. A tradiční sociální stát nikoho nenechá jen tak padnout ke dnu.

Vláda vyzývá Poláky, aby se množili jako králíci

Ale přesto i tam cítí lidé nejistotu. Rodiny se potýkají s finančními problémy a také s razantním zvýšením cen bydlení, což je pro mnohé mladé rodiny neúnosné. 

„Mění se pravidla na trhu práce, přibývá krátkodobých kontraktů, to u některých lidí prohlubuje nervozitu,“ řekl finský ministr Orpo. 

Co s tím? Nabízí se finanční pobídky. Třeba finské dvoutisícové město Miehikkala nabízí bonus 10 tisíc eur za každé narozené dítě. Takové recepty zatěžují obecní kasy. Není to dlouhodobé řešení. A na celostátní úrovni se další bonusy těžko hledají, už není z čeho brát. 

Možným receptem na stárnutí populace může být příliv imigrantů, kteří populační růst oživí. To budí na druhé straně i obavy. Bývalý norský ministr spravedlnosti Per-Willy Amundsen navrhuje zrušení přídavků na více než tři děti. Obává se až příliš rychle rostoucích rodin imigrantů. 

Problémy s nízkou porodností mají i některé asijské státy:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Ignorovali prosby o pomoc a dokonce jí dali pokutu. Muž jí pak podřízl krk

Devatenáctiletou Shanu Griceovou zavraždil její bývalý přítel ze žárlivosti.

Britka Shana Griceová si několik měsíců stěžovala na policii, že ji neustále sleduje bývalý partner Michael Lane. Do...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Další z rubriky

Australský soud odmítl žalobu muže, kterého šéf obtěžoval pšouky

Soud (ilustrační foto)

Odvolací soud v australském Melbourne zamítl žalobu jistého stavebního inženýra, který obvinil svého nadřízeného, že ho...

Japonsku ubývají nástupci císařského trůnu, problém mohou vyřešit ženy

Japonská princezna Aiko (25. listopadu 2018)

Na květnovou korunovaci nového japonského císaře Naruhita budou mít sice jeho příbuzné vstup zakázán, právě ony by však...

Ukrajinu zřejmě povede herec Zelenskyj, prezident Porošenko uznal porážku

Kandidát na ukrajinského prezidenta Volodymyr Zelenskyj. (21. 4. 2019)

Příštím ukrajinským prezidentem by se podle předběžného průzkumu u volebních uren měl stát herec Volodymyr Zelenskyj,...

Najdete na iDNES.cz