Ekologie na úbytě. Nory teď daleko víc zajímá drahé mýtné

  20:03aktualizováno  20:03
Mnohých Norů se zmocnil pocit, že cesta do práce se stala slalomem mezi modrými tabulemi, za kterými se platí mýtné. Silniční mýtné v červnu výrazně podražilo a z poplatků se stalo vyhrocené politické téma. Prudký nárůst sympatií zažívají odpůrci mýtného. Nové hnutí proti poplatkům, Lidová akce, se stalo v Norsku pátou největší stranou.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„Jsme malá země, nemůžeme přece řešit veškeré problémy světa,“ říká elektrikář Mats Svensson, který zaplatí v přepočtu až 200 českých korun za každý průjezd placeným úsekem, když jede pro materiál. 

Má pocit, že poplatky rozdělily Norsko na dvě poloviny. „Bohatí si je mohou dovolit, chudí, aby vzali za vděk autobusem,“ postěžoval si Svensson listu Financial Times.

Norsko pravidelně okupuje přední příčky v pořadí nejbohatších zemí světa, stejně tak je v čele ekologicky šetrných zemí. Nová hnutí ale ukazuje, že vůle Norů utahovat v zájmu snižování emisí opasky má své meze. 

Tání ledovců je jedinečnou ekonomickou příležitostí, tvrdí Spojené státy

Ekologicky šetrná politika se považovala v Norsku za samozřejmou výbavu každé politické strany. Bohatství země se sice odvíjí od těžby zemního plynu, Norsko to ale dovedně využilo k rozvíjení metody, jak do vytěžených prostor ukládat miliony tun škodlivých emisí.

Severská země také štědře dotuje elektromobily, kterých už se v zemi prodává víc než konvenčních aut. Někdo ovšem musí podobné nápady zaplatit. Proto přišlo i zdražování mýtného. Vládní ekologická politika se kvůli němu dostala na rozcestí. Mýtné bylo i hlavním tématem pondělních lokálních voleb.

Třeba v důležitém přístavu Bergen měli odpůrci mýtného z nového hnutí Lidová akce (FNB) nebývalou podporu. V jarních eurovolbách tam získali úctyhodných 25 procent hlasů. „Způsobili jsme v norské politice zemětřesení,“ pochvaloval si voličskou přízeň Trym Aafloy, šéf hnutí FNB v Bergenu, druhém největším městě země.

Hnutí FNB přetáhlo voliče především vládní pravicové koalici, stejně tak ale i levicové opozici v čele s Dělnickou stranou.

Vzpoura proti elitám

K pochopení toho, jak je téma mýtného pro Nory důležité, stačí pohled na statistiky. Na tisícovku občanů připadá 514 automobilů, v tomto ohledu stojí Norsko na druhém místě v Evropě, hned za Německem. 

Toxicitu současné vzpoury proti poplatkům ještě zvyšuje fakt, že Sindre Finnes, manžel premiérky Erny Solbergové, vlastnil akcie firmy, která vydělává na mýtném.

Odpůrci poplatků jsou tak – podobně jako francouzské žluté vesty – vnímáni jako reprezentanti lidové vzpoury proti nákladným enviromentálním projektům. Stojí proti tradičním politickým elitám. V jiné severské zemi, ve Finsku, zase bojuje proti zelené politice protestní strana Praví Finové.

Obalům zvoní hrana. Ekologie začíná u prodejců potravin hrát větší roli

„Sledujeme polarizaci názorů mezi těmi, kdož si přejí změnu v otázkách ochrany životního prostředí, a těmi, kdož to odmítají,“ řekla Lan Marie Nguyen Bergová, politička ze strany Zelených, která je zastupitelkou na radnici v Oslu.

Peníze z mýtného směřují v Norsku dvěma směry. Jednak na nově postavené silnice, dále do rozpočtů měst a obcí. Platí se měsíčně. Proto řidiči nemohli zdražení nezaznamenat.

„Lidé se dostali do varu a řekli si, že už toho bylo dost,“ říká Cecilie Lyngby, která spoluzakládala hnutí FNB. Založila na Facebooku skupinu proti zdražování poplatků, která záhy měla 54 tisíc členů – zárodek dnešní strany.


Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Demonstranti v Hongkongu poničili nákupní centrum a střetli se s policií

Demonstranti v Hongkongu zdemolovali vybavení nákupního střediska na předměstí...

Nedělní demonstrace v Hongkongu se po poklidném začátku začaly vyhrocovat. Protestující v nákupním středisku na...

Místo štěstí tragédie. Američan se utopil, když žádal přítelkyni o ruku

The Manta Resort

Z nejšťastnějších okamžiků v životě se během chvilky staly ty nejhorší pro Američanku, která trávila s přítelem...

Celníci v NDR bránili útěkům na Západ svědomitě, kontrolovali i mrtvoly

Mezi roky 1949 až 1961 uprchlo z NDR na západ pět a půl milionu občanů. Od

Před pádem komunistického režimu ve východním Německu byli celníci na hranicích velmi důkladní, aby zabránili komukoliv...

Z bláta do louže. Po útěku čeká Severokorejky otroctví

Sklizeň obilí v Severní Koreji.

Takhle si Severokorejky vysněný ráj jistě nepředstavují. Po riskantním útěku z temné Kimovy říše na ně v Číně často...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz