„Benešovy dekrety přirozeně představují bezpráví,“ řekl Hofer, „a v tom máme také zcela rozdílné názory“.
Dekrety československého prezidenta Edvarda Beneše, na jejichž základě přišli sudetští Němci po druhé světové válce v Československu o občanství a majetek a následně byli podle mezinárodních dohod vysídleni, byly založeny na principu kolektivní viny, konstatovala rakouská agentura. Připomněla rovněž, že dekrety jsou nadále součástí českého právního řádu, i když pozbyly účinnosti.
Prezidentské dekrety hrály v předvolebním boji před Zemanovým zvolením prezidentem v roce 2013 velkou roli, napsala APA. Zeman dekrety obhajuje, podle jeho názoru neobsahují princip kolektivní viny, uvedla a připomněla Zemanovy tehdejší výroky k této věci. „Když občan nějaké země kolaboruje se zemí, jež jeho stát okupuje, tak je vyhánění mírnější trest než například trest smrti,“ řekl Zeman v roce 2013 před návštěvou Rakouska (více čtěte zde).
Zeman s Hoferem budou spolu mluvit pravděpodobně o migrační krizi, na kterou mají podobné názory. Tématem by se měly stát i blížící se opakované prezidentské volby v Rakousku a Hofer by se chtěl zmínit i o jaderné elektrárně Temelín, která dlouhodobě budí u jižních sousedů emoce.