Nobelovu cenu míru dostal „klimatický křižák“ Al Gore

  11:07aktualizováno  13:42
Letošní Nobelovu cenu za mír si rozdělí bývalý americký viceprezident Al Gore a Mezivládní panel pro klimatické změny. Bojují za zmírnění dopadů lidské činnosti na planetu. Globální oteplování je podle Gorea nezvratný fakt a člověk proti němu musí bojovat.

Laureáty vyhlásil Nobelův výbor v norské metropoli Oslu. Gore a IPCC, vědecký orgán Organizace spojených národů založený v roce 1988, si rozdělí odměnu 1,5 milionu dolarů.

Výbor letos vybíral z celkem 181 kandidátů. Na Goreovi a mezivládním panelu ocenil jejich "snahu šířit povědomí o klimatických změnách a položení základů pro opatření k boji proti těmto změnám", napsala agentura AP.

"Al Gore patří k nejznámějším osobnostem Ameriky. Ale teď se navždy změnil - je z něj historická osobnost. Dostal se do jednoho z nejprestižnějších klubů v dějinách, do klubu nositelů Nobelovy ceny za mír," poznamenala americká televizní stanice CNN.

"Hluboce si té ceny vážím. Navíc mám tu čest sdílet ji s IPCC, díky čemuž má pro mě ještě větší význam," prohlásil Gore. "Má žena Tipper a já darujeme sto procent odměny Alianci pro ochranu klimatu, neziskové organizaci, která se snaží změnit veřejné mínění o klimatických změnách a o nutnosti vyřešit klimatickou krizi."

Klaus se podivil
Čeští novináři se okamžitě začali zajímat o reakci prezidenta Václava Klause, který stojí na zcela opačném názorovém pólu než Gore: oteplování je podle něj jen malé a navíc nikde není dokázáno, že za něj může člověk. Environmentalisté pouze šíří paniku, myslí si Klaus. - více zde

Jeho mluvčí Petr Hájek dnes rozeslal do redakcí následující sdělení: "Rozhodnutí Nobelova výboru je jeho rozhodnutím, k tomu nemá Václav Klaus ani kdokoli jiný z nás co dodávat. Je ale poněkud překvapen, že Al Gore dostal cenu za mír, protože souvislost mezi jeho aktivitami a světovým mírem je nejasná a nezřetelná. Spíše se zdá, že Goreovo zpochybňování základních stavebních kamenů současné civilizace míru příliš nepřidává."

Bojujte, jinak hrozí katastrofa
Média už začala Ala Gorea nazývat "klimatickým křižákem". Devětapadesátiletý rodák z Washingtonu, syn kongresmana a právničky, momentálně objíždí planetu a varuje její obyvatele: změny podnebí jsou vážnější, než si dovedete představit, a pokud proti nim nebudeme všichni bojovat, důsledky budou katastrofální.

Albert Arnold Gore Junior se narodil 31. března 1948. Studoval ve Washingtonu a později na Harvardu, kde končil v roce 1969 prací o televizi a jejím vlivu na prezidentský úřad. Po škole narukoval do Vietnamu a působil zde jako válečný reportér. V novinařině pokračoval i po návratu do Spojených států v roce 1971.

O šest let později poprvé zasedl ve Sněmovně reprezentantů za stát Tennessee - stejně jako kdysi jeho otec - a v roce 1985 se stal senátorem. Léta 1993 až 2001 strávil v Bílém domě jako viceprezident demokrata Billa Clintona. V kontroverzních volbách roku 2000 sám usiloval o dobytí Oválné pracovny, ale soud nakonec vítězství přiřkl Georgi W. Bushovi.

Bushův kritik
Už jako kongresman se Gore zasadil o přijetí některých důležitých "zelených" zákonů a ekologii se věnoval i coby viceprezident. Na konci 90. let se stal hlasitým advokátem Kjótského protokolu, mezinárodního závazku snižovat emise skleníkových plynů.

Dnes je pravděpodobně nejznámějším environmentalistou světa. Řídí několik ekologických organizací, píše knihy, přednáší, je šéfem interaktivní televize Current TV, která dostala prestižní cenu Emmy. V červenci zorganizoval benefiční koncerty Live Earth, které měly upozornit na "klimatickou krizi".

Gore byl jedním ze 181 kandidátů na letošní Nobelovu cenu za mír. Soupeřil například s někdejším finským prezidentem Marttim Ahtisaarim či boxerskou legendou Muhammadem Alim. Byl největším favoritem - možná i proto, že tolik kritizuje George Bushe. Média spekulují, že se Gore znovu pustí do boje o prezidentský úřad. On to zatím vyvrací.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Nejsme Rusové. Před 30 lety se Pobaltí spojilo a otevřelo si cestu ke svobodě

Téměř dva miliony Litevců, Estonců a Lotyšů 23. srpna 1989 utvořily lidský...

Třiadvacátého srpna 1989 se Pobaltím táhl 675 kilometrů dlouhý lidský řetěz. Téměř dva miliony naštvaných Estonců,...

Osmiletý chlapec v Německu se v mámině autě projížděl po dálnici a naboural

ilustrační snímek

Osmiletý hoch z německého města Soest si ve čtvrtek po půlnoci vypůjčil auto své matky a vydal se na projížďku. Dojel...

Zneužil jsem děti, ale bez penetrace, hájí se pedofilní chirurg ve Francii

V nemocnici v Dunkerque hrozila žena bombovým atentátem (7. listopadu 2018)

Francouzská policie vyšetřuje případ, který by mohl být největší kauzou zneužívání dětí v historii země. Bývalý chirurg...

Najdete na iDNES.cz