Nobelova cena za mír pro Obamu vyvolala ve světě rozpaky

  13:45aktualizováno  16:10
Překvapivé ocenění Baracka Obamy Nobelovou cenou za mír vyvolalo ve světě smíšené reakce. Zatímco jedni poukazují na Obamovy zásluhy o nastolení vstřícnějšího tónu v mezinárodní politice, druzí namítají, že americký prezident zatím ničeho konkrétního na mezinárodním poli nedosáhl.

Barack Obama | foto: AP

Už od prvního okamžiku, kdy předseda norského Nobelova výboru Thorbjörn Jagland vyslovil Obamovo jméno, bylo v sále Nobelova institutu v Oslu cítit, že mnozí zůstali zaraženi. Obamovo jméno se mezi největšími favority neobjevovalo. Analytici většinou soudili, že je na odměnění 44. amerického prezidenta příliš brzy.

Novináři se předsedy výboru okamžitě začali ptát, jak mohl ocenit někoho, kdo prezidentem není ještě ani jeden celý rok a nedosáhl konkrétních úspěchů. Jagland výtky odmítal, nicméně později dodal, že cenou chce výbor podpořit Obamovo budoucí úsilí: "Doufáme, že to může trochu přispět k tomu, co se snaží udělat."

Nobelovu cenu za mír dostal Obama

Výbor ocenil jeho snahu zbavit svět jaderných zbraní

Jagland připomněl západoněmeckého kancléře Willyho Brandta, který v roce 1971 získal cenu také v poměrně rané fázi své "východní politiky", směřující ke zlepšení vztahů mezi Západem a Východem za studené války.

Kritici označují Obamovo ocenění Nobelovou cenou za mír jako předčasné. Myslí si to například palestinské hnutí Hamas, které vládne v pásmu Gazy. "Obama má před sebou dlouhou cestu a spoustu práce, než si ocenění zaslouží," prohlásil jeden z představitelů Hamasu Sami Abú Zúhrí.

Thorbjorn Jagland vyhlašuje vítěze letošní Nobelovy ceny míru - Baracka Obamu.

Thorbjorn Jagland vyhlašuje vítěze letošní Nobelovy ceny míru - Baracka Obamu.

Mluvčí radikálního hnutí Taliban Zabiulláh Mudžáhid letošní udělení ceny rovnou odsoudil a označil ho za absurdní. "Nezpozorovali jsme žádnou změnu ve strategii, (Obama) neučinil nic pro mír v Afghánistánu, nepřijal jediné opatření, které by směřovalo k tomuto cíli a k posílení stability země," řekl.

Moskva reagovala na volbu letošního laureáta poněkud s údivem. Přesto doufá, že ocenění přispěje ke skutečnému "oteplení" rusko-amerických vztahů, řekl podle agentury DPA místopředseda zahraničního výboru dolní komory ruského parlamentu Leonid Sluckij.

Deník The Wall Street Journal citoval laureáta Nobelovy ceny z roku 1983 a někdejšího polského prezidenta Lecha Walesu. Ocenění Obamy ho překvapilo. "Kdo, Obama? Tak rychle? Je to moc rychlé - neměl ještě čas něco udělat," řekl podle deníku Walesa.

Mandela a Gorbačov Obamovo ocenění přivítali

Zcela jinak reagoval francouzský prezident Nicolas Sarkozy či německá kancléřka Angela Merkelová, podle níž se Obamovi podařilo za krátký čas celosvětově nastolit nový tón a ukázat připravenost k rozhovorům. "Měli bychom ho všichni podporovat, otevřel okno novým možnostem."

Rozhodnutí výboru přivítali také další laureáti Nobelovy ceny za mír z dřívějších let, například někdejší prezident Jihoafrické republiky Nelson Mandela, jihoafrický arcibiskup Desmond Tutu nebo bývalý sovětský prezident Michail Gorbačov. "Nenapadá mě dnes nikdo, kdo by si tuto čest zasloužil více," reagoval Muhammad Baradej, šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii, který získal Nobelovu cenu v roce 2005.

Desmond Tutu

Desmond Tutu

Obamovi podle agentury Reuters blahopřál už také premiér Zimbabwe Morgan Tsvangirai, který letos patřil mezi favority na Nobelovu cenu. Obamovo ocenění označil za zasloužené. Kladně reagoval i Hamíd Karzáí, prezident Afghánistánu, kde desetitisíce amerických vojáků zatím vedou marný boj s povstalci z hnutí Taliban.

Poradce íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda vyjádřil naději, že ocenění stávajícího amerického prezidenta přiměje k prosazování spravedlnosti ve světě. "Doufáme, že zisk ocenění přiměje (Obamu) zahájit konkrétní kroky k ukončení nespravedlnosti ve světě," prohlásil Ahmadínežádův poradce. Írán měl se Spojenými státy napjaté vztahy především za Obamova předchůdce George Bushe.

"Co udělal, aby získal Nobelovu cenu?"

Diskuse nad zasloužeností Obamova ocenění se rozjela také mimo vysoké politické kruhy. Například na internetu se to jen hemží všemi možnými názory jak novinářů, tak obyčejných lidí. Například komentátor deníku The Financial Times Gideon Rachman napsal na svém blogu článek s titulkem "Co Obama udělal, aby získal Nobelovu cenu?"

"Jsem upřímný Obamův obdivovatel. A jsem rád, že George W. Bush už není prezident. Ale pochybuji, že jsem sám, koho zajímá, zda není toto ocenění poněkud předčasné. Je těžké ukázat na jediné místo, kde Obamova snaha skutečně přinesla mír - Gaza, Írán, Srí Lanka?"

Egyptského ochránce lidských práv Hišáma Kasíma fakt, že letošní Nobelova cena za mír putuje k Obamovi, šokoval. "Nedosáhl ničeho. A klopýtá. Nesplnil jediný ze svých slibů a nic nefunguje. Slíbil zavřít Guantánamo a to se teď neděje. A vypadá to, že arabsko-izraelský konflikt bude velmi ošklivý."

Sám Barack Obama dnes v Růžové zahradě Bílého domu řekl, že ho udělení Nobelovy ceny za mír překvapilo. Dodal, že ocenění bere hlavně jako závazek k dalšímu úsilí. Podle redaktora CNN se americký prezident odpoledním prohlášením velmi obstojně vyrovnal s názorem, že si cenu nezaslouží.

Čeští politici o ocenění pro obamu:

Václav Havel na Hrádečku.Bývalý český prezident Václav Havel zaslal  Baracku Obamovi gratulaci. Ani čeští politici nemají na Obamovo ohodnocení jednotný názor. - přečtěte si Nobelovka pro Obamu? Úspěch i předčasné ocenění, míní čeští politici

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Summit V4 v Jeruzalémě odpískán, s Izraelci se ale sejdou Babiš i Orbán

Polský premiér Mateusz Morawiecki a izraelský ministerský předseda Benjamin...

Summit visegrádské čtyřky se v Izraeli v úterý neuskuteční, ale izraelský premiér Benjamin Netanjahu se setká s...

Zaplatíte pokutu, uložil soud aktivistce, která bránila deportaci Afghánce

Švédská aktivistka Elin Erssonová během své akce v letadle občas jen stěží...

Zaplatit pokutu 3 000 švédských korun (7 360 Kč) přikázal soud ve Švédsku mladé aktivistce Elin Erssonové, která loni v...

Čtyři z pěti kněží ve Vatikánu jsou gayové, šokuje nová kniha

Ilustrační snímek.

Někteří nejvýše postavení duchovní v římskokatolické církvi, kteří se na veřejnosti hlasitě vymezují proti...

Najdete na iDNES.cz