Nobelova cena za mír pro Obamu vyvolala ve světě rozpaky

  13:45aktualizováno  16:10
Překvapivé ocenění Baracka Obamy Nobelovou cenou za mír vyvolalo ve světě smíšené reakce. Zatímco jedni poukazují na Obamovy zásluhy o nastolení vstřícnějšího tónu v mezinárodní politice, druzí namítají, že americký prezident zatím ničeho konkrétního na mezinárodním poli nedosáhl.

Barack Obama | foto: AP

Už od prvního okamžiku, kdy předseda norského Nobelova výboru Thorbjörn Jagland vyslovil Obamovo jméno, bylo v sále Nobelova institutu v Oslu cítit, že mnozí zůstali zaraženi. Obamovo jméno se mezi největšími favority neobjevovalo. Analytici většinou soudili, že je na odměnění 44. amerického prezidenta příliš brzy.

Novináři se předsedy výboru okamžitě začali ptát, jak mohl ocenit někoho, kdo prezidentem není ještě ani jeden celý rok a nedosáhl konkrétních úspěchů. Jagland výtky odmítal, nicméně později dodal, že cenou chce výbor podpořit Obamovo budoucí úsilí: "Doufáme, že to může trochu přispět k tomu, co se snaží udělat."

Nobelovu cenu za mír dostal Obama

Výbor ocenil jeho snahu zbavit svět jaderných zbraní

Jagland připomněl západoněmeckého kancléře Willyho Brandta, který v roce 1971 získal cenu také v poměrně rané fázi své "východní politiky", směřující ke zlepšení vztahů mezi Západem a Východem za studené války.

Kritici označují Obamovo ocenění Nobelovou cenou za mír jako předčasné. Myslí si to například palestinské hnutí Hamas, které vládne v pásmu Gazy. "Obama má před sebou dlouhou cestu a spoustu práce, než si ocenění zaslouží," prohlásil jeden z představitelů Hamasu Sami Abú Zúhrí.

Thorbjorn Jagland vyhlašuje vítěze letošní Nobelovy ceny míru - Baracka Obamu.

Thorbjorn Jagland vyhlašuje vítěze letošní Nobelovy ceny míru - Baracka Obamu.

Mluvčí radikálního hnutí Taliban Zabiulláh Mudžáhid letošní udělení ceny rovnou odsoudil a označil ho za absurdní. "Nezpozorovali jsme žádnou změnu ve strategii, (Obama) neučinil nic pro mír v Afghánistánu, nepřijal jediné opatření, které by směřovalo k tomuto cíli a k posílení stability země," řekl.

Moskva reagovala na volbu letošního laureáta poněkud s údivem. Přesto doufá, že ocenění přispěje ke skutečnému "oteplení" rusko-amerických vztahů, řekl podle agentury DPA místopředseda zahraničního výboru dolní komory ruského parlamentu Leonid Sluckij.

Deník The Wall Street Journal citoval laureáta Nobelovy ceny z roku 1983 a někdejšího polského prezidenta Lecha Walesu. Ocenění Obamy ho překvapilo. "Kdo, Obama? Tak rychle? Je to moc rychlé - neměl ještě čas něco udělat," řekl podle deníku Walesa.

Mandela a Gorbačov Obamovo ocenění přivítali

Zcela jinak reagoval francouzský prezident Nicolas Sarkozy či německá kancléřka Angela Merkelová, podle níž se Obamovi podařilo za krátký čas celosvětově nastolit nový tón a ukázat připravenost k rozhovorům. "Měli bychom ho všichni podporovat, otevřel okno novým možnostem."

Rozhodnutí výboru přivítali také další laureáti Nobelovy ceny za mír z dřívějších let, například někdejší prezident Jihoafrické republiky Nelson Mandela, jihoafrický arcibiskup Desmond Tutu nebo bývalý sovětský prezident Michail Gorbačov. "Nenapadá mě dnes nikdo, kdo by si tuto čest zasloužil více," reagoval Muhammad Baradej, šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii, který získal Nobelovu cenu v roce 2005.

Desmond Tutu

Desmond Tutu

Obamovi podle agentury Reuters blahopřál už také premiér Zimbabwe Morgan Tsvangirai, který letos patřil mezi favority na Nobelovu cenu. Obamovo ocenění označil za zasloužené. Kladně reagoval i Hamíd Karzáí, prezident Afghánistánu, kde desetitisíce amerických vojáků zatím vedou marný boj s povstalci z hnutí Taliban.

Poradce íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda vyjádřil naději, že ocenění stávajícího amerického prezidenta přiměje k prosazování spravedlnosti ve světě. "Doufáme, že zisk ocenění přiměje (Obamu) zahájit konkrétní kroky k ukončení nespravedlnosti ve světě," prohlásil Ahmadínežádův poradce. Írán měl se Spojenými státy napjaté vztahy především za Obamova předchůdce George Bushe.

"Co udělal, aby získal Nobelovu cenu?"

Diskuse nad zasloužeností Obamova ocenění se rozjela také mimo vysoké politické kruhy. Například na internetu se to jen hemží všemi možnými názory jak novinářů, tak obyčejných lidí. Například komentátor deníku The Financial Times Gideon Rachman napsal na svém blogu článek s titulkem "Co Obama udělal, aby získal Nobelovu cenu?"

"Jsem upřímný Obamův obdivovatel. A jsem rád, že George W. Bush už není prezident. Ale pochybuji, že jsem sám, koho zajímá, zda není toto ocenění poněkud předčasné. Je těžké ukázat na jediné místo, kde Obamova snaha skutečně přinesla mír - Gaza, Írán, Srí Lanka?"

Egyptského ochránce lidských práv Hišáma Kasíma fakt, že letošní Nobelova cena za mír putuje k Obamovi, šokoval. "Nedosáhl ničeho. A klopýtá. Nesplnil jediný ze svých slibů a nic nefunguje. Slíbil zavřít Guantánamo a to se teď neděje. A vypadá to, že arabsko-izraelský konflikt bude velmi ošklivý."

Sám Barack Obama dnes v Růžové zahradě Bílého domu řekl, že ho udělení Nobelovy ceny za mír překvapilo. Dodal, že ocenění bere hlavně jako závazek k dalšímu úsilí. Podle redaktora CNN se americký prezident odpoledním prohlášením velmi obstojně vyrovnal s názorem, že si cenu nezaslouží.

Čeští politici o ocenění pro obamu:

Václav Havel na Hrádečku.Bývalý český prezident Václav Havel zaslal  Baracku Obamovi gratulaci. Ani čeští politici nemají na Obamovo ohodnocení jednotný názor. - přečtěte si Nobelovka pro Obamu? Úspěch i předčasné ocenění, míní čeští politici

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Ignorovali prosby o pomoc a dokonce jí dali pokutu. Muž jí pak podřízl krk

Devatenáctiletou Shanu Griceovou zavraždil její bývalý přítel ze žárlivosti.

Britka Shana Griceová si několik měsíců stěžovala na policii, že ji neustále sleduje bývalý partner Michael Lane. Do...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Další z rubriky

Velikonoční teror na Srí Lance má již téměř tři stovky obětí

Počet obětí po útocích na Srí Lance rychle přibývá. (21. dubna 2019)

Úřady na Srí Lance v pondělí zrušily zákaz vycházení, který vyhlásily v neděli kvůli atentátům. Při nich zemřelo na 290...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Australský soud odmítl žalobu muže, kterého šéf obtěžoval pšouky

Soud (ilustrační foto)

Odvolací soud v australském Melbourne zamítl žalobu jistého stavebního inženýra, který obvinil svého nadřízeného, že ho...

Najdete na iDNES.cz