Nobelovu cenu za mír získala Organizace pro zákaz chemických zbraní

  11:01aktualizováno  15:31
Letošní Nobelova cena za mír připadla mezinárodní Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Její experti nyní provádějí inspekci zařízení na výrobu chemických zbraní v Sýrii. OPCW je 25. organizací, která vzácné ocenění získala.

Snímek z 21. srpna 2013 ukazuje podle rebelů muže, který byl zasažen nervovým plynem. Záchranáři mu podávají potřebný kyslík. Vzbouřenci tvrdí, že bomby s nervovým plynem na předměstí Damašku svrhly vládní jednotky. | foto: Reuters

Odborníci z mezinárodní organizace OPCW, která sídlí v Haagu, nedávno odjeli do Sýrie, jíž už půldruhého roku zmítá občanská válka.Odborníci v blízkovýchodní zemi připravují likvidaci syrského chemického arzenálu.

Neznámá OPCW

OPCW byla zřízena v roce 1997 a do povědomí světové veřejnosti vešla letos, kdy byli její inspektoři vysláni do Sýrie po chemickém útoku na předměstí Damašku, při němž v srpnu zahynulo přes 1400 lidí. USA z útoku obvinily režim prezidenta Bašára Asada, který nakonec pod hrozbou americké intervence přistoupil na ruský návrh zničení syrských chemických zbraní.

OPCW je už pětadvacátou organizací, která získala Nobelovu cenu míru. Ani loni cena nepřipadla jedinému člověku, tehdy ji získala Evropská unie.

Na letošní Nobelovu cenu za mír bylo nominováno rekordních 259 kandidátů včetně padesáti organizací. Laureáta oznámil norský Nobelův výbor v 11 hodin dopoledne v norské metropoli Oslu.

A ačkoli je vyhlášení Nobelovy ceny střeženým tajemstvím až do poslední chvíle, už hodinu před oznámením laureáta norská veřejnoprávní televize přinesla zprávu, že cenu zřejmě získá OPCW. Stalo se tak nejméně podruhé v historii udělování cen, už loni Norové díky televizi věděli, že uspěje EU.

Žhavou kandidátkou na letošní ocenění byla například i šestnáctiletá pákistánská studentka Malalaj Júsufzaiová, která ve čtvrtek dostala Sacharovovu cenu. Dívka, kterou loni v říjnu postřelili ozbrojenci Talibanu, bojuje za právo žen na vzdělání (o vyhlášení Sacharovovy ceny pro Malalaj čtěte zde)

Dalším z možných laureátům, na něž se sázelo, byl konžský lékař Denis Mukwege, který působí ve válkou postižené oblasti Kivu v Kongu. Mukwege tam dosud ošetřil na čtyřicet tisíc obětí znásilnění. A spekulovalo se také o běloruském disidentovi Alesu Bjaljackým či ruských obhájcích lidských práv.

Loni Nobelův výbor překvapil svět udělením Nobelovy ceny za mír Evropské unii a v roce 2009 oceněním Baracka Obamy jen krátce po jeho nástupu do úřadu amerického prezidenta.

Známka "důvěryhodnosti" Damašku

Evropská unie, Francie, Německo a další západní země udělení ceny pro OPCW přivítaly a slíbily organizaci podporu. Syrský poslanec a člen Asadovy vládní strany Baas Faíz Sajagh v reakci na vyznamenání OPCW prohlásil, že ocenění potvrzuje "důvěryhodnost" vlády v Damašku a její záměr zničit svůj toxický arzenál.

Sajagh také zdůraznil, že OPCW by měla pracovat na tom, aby byly odstraněny zbraně hromadného ničení z celého Blízkého východu, včetně Izraele. Podle Sajagha Sýrie "jde příkladem dalším zemím, které mají chemické a jaderné zbraně".

Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov odmítl ocenění komentovat. Poslanec Vjačeslav Nikonov z vládní strany Jednotné Rusko ale rozhodnutí Nobelova výboru přivítal, přičemž naznačil, že Nobelova cena za mír nepřipadla v minulosti vždy správným lidem či organizacím.

Podle agentury Reuters se jednalo o zjevnou narážku na vyznamenání amerického prezidenta Baracka Obamy v roce 2009. "Toto je jedna z nejlepších voleb Nobelova výboru v historii," řekl Nikonov. "Výbor nechtěl tentokrát udělat chybu, protože těch chyb už bylo v minulosti mnoho," dodal.

Nobelův týden cen

Letošní týden vyhlašování Nobelových cen začal v pondělí oznámením ocenění za lékařství; pokračoval v úterý cenou za fyziku a ve středu vyhlášením ceny za chemii. Laureáty se stali převážně američtí vědci. Ve čtvrtek Švédská akademie udělila Nobelovu cenu za literaturu kanadské povídkářce Alici Munroové. V pondělí bude oznámen držitel Nobelovy ceny za ekonomii.

Na vyznamenané kromě finanční částky ve výši osmi milionů švédských korun (téměř 24 milionů Kč) čeká i účast na tradičním slavnostním ceremoniálu, který se uskuteční v den výročí úmrtí Alfreda Nobela 10. prosince. Nobelova cena za mír se bude předávat v norském hlavním městě Oslu, ceny za lékařství, ekonomii, fyziku, chemii a literaturu ve Stockholmu.

Syřané zasažení chemickými zbraněmi:

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Nemocnice si kvůli rekondičnímu pobytu „šťouchla“ do Zemana, Ovčáček se zlobí

Nařčení z neetického chování, kterým by se měl zabývat ministr zdravotnictví, si od mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Američané neví, kdo jsou to Kurdové. Trumpova snacha šokovala veřejnost

Snacha amerického prezidenta Donalda Trumpa šokovala veřejnost svým prohlášením, že průměrný Američan vůbec netuší, co...

Uprchlický program EU selhal, země nezvládají přijímat ani nejvíce ohrožené

Státy Evropské unie nesplnily svůj slib, že si přerozdělí 50 000 uprchlíků. Týká se to i Německa, které je hlavním...

Dohoda o brexitu závisí na sobotním hlasování v britském Westminsteru

Britský premiér Boris Johnson cítí velkou jistotu, že nová smlouva o odchodu Velké Británie z EU přesvědčí britský...

Používá Turecko špinavé zbraně? Popálené oběti budí podezření na fosfor

Turecká armáda se svými syrskými spojenci po těžkých středečních bojích dobývají syrské pohraniční město Rás al-Ajn....

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz