Nizozemský kostel slouží dva měsíce nepřetržitě mši, chrání rodinu před deportací

  13:51aktualizováno  13:51
Nizozemský kostel pořádá už téměř dva měsíce nepřetržitě mši, aby ochránil před deportací arménskou rodinu. Ačkoli se tisíce věřících modlí čtyřiadvacet hodin denně sedm dní v týdnu, nizozemské úřady zatím nehodlají od svého záměru vyhoštění ustoupit. „Bohoslužba bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné,“ říká jeden z pastorů.

V nizozemském kostele v Haagu se posledních sedm týdnu slouží nepřetržitá mše, která možná nikdy neskončí. Místní protestantská komunita se snaží prostřednictvím mezery v zákoně zachránit před deportací arménskou rodinu Tamrazyanů, které stát zamítl žádost o politický azyl. Podle nizozemského práva totiž policisté nesmí vstoupit na území kostela, pokud tu právě probíhá bohoslužba.

Fotogalerie

Podle Theo Hettemy, předsedy Nizozemské rady protestantských duchovních, bude „mše pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné“. „Chceme milovat Boha a naše bližní. Myslíme si, že je to příležitost, jak můžeme naši lásku skutečně dokázat,“ uvedl Hettema pro zpravodajský server CNN.

Tamrazyanovi udešli se třemi děti z Arménie v roce 2010 a od té doby žijí v Nizozemsku. Místní úřady jejich  žádost o politický azyl posuzovaly už třikrát a pokaždé ji zamítly. Nyní rodině oznámily, že musí zemi neprodleně opustit. Nejprve se pětice uchýlila do kostela v přístavním městě Katwijk, posléze kývla na nabídku náboženské komunity v Haagu.

Rodiče dětí nechtějí odjet, protože se obávají, že jejich životy mohou být po návratu do Arménie v ohrožení. Přestože má země demokraticky zvolenou vládu a projevila zájem o vstup do Evropské unie, stále jde podle americké nevládní organizace Freedom House o pomalu se rozvíjející postsovětskou demokracii s pouze „částečnou svobodou“.

14.prosince 2018 v 14:05, příspěvek archivován: 19.prosince 2018 v 12:23

The #Netherlands: nonstop celebrations since 26 October in a church in The Hague to block #deportation of Armenian family https://t.co/8xGJyjzFKh https://t.co/5Czlh3eNLQ

Jedno z dětí, jednadvacetiletá Hayarpi je podle svých slov „neuvěřitelně šťastná a vděčná všem dobrovolníkům“. Od začátku bohoslužby pravidelně zveřejňuje informace na Twitteru a děkuje lidem za účast na mši. „Neuvěřitelné, úchvatné, tolik podpory, modlíme se a zpíváme už několik týdnů,“ píše ve svých příspěvcích Hayarpi.

„Přijelo více než 650 pastorů z desítek různých destinací nejen z Nizozemska, ale také z Belgie nebo Německa. Všichni se zapsali do rozpisu služeb a slouží mše,“ popsal situaci pro stanici Deutsche Welle jeden z organizátorů akce. „Pomodlit se přišlo asi šest tisíc lidí,“ dodává.

Vláda prozatím trvá na svém rozhodnutí, výjimku neudělá

Ačkoli původně měla mše zůstat veřejnosti kvůli bezpečí rodiny utajena, nakonec přilákala nečekané množství lidí. „Na začátku bohoslužby tu bylo jen pár členů farnosti. Dal jsem dohromady liturgie za posledních deset let a vytvořil jeden obrovský svazek. Poté jsme se modlili a zpívali, dokud jsme nenašli další pastory, kteří by štafetu převzali,“ popisuje kostelní pastor Axel Wicke.

Německé církve obcházejí zákony, utečence chrání před vyhoštěním

Ačkoli policie nečeká přímo přede dveřmi kostela, podle Wickeho celou budovu monitoruje. Arménská rodina se příliš neukazuje a žije v jiné části kostelního objektu. Její poslední nadějí na záchranu je intervence nizozemské vlády, která ale prozatím odmítá své rozhodnutí změnit. 

Státní tajemník pro spravedlnost a bezpečnost Mark Harbers odmítl veškeré výzvy, aby Nizozemsko udělalo v případě Tamrazyanů výjimku. „Budoucnost této arménské rodiny nemůže být V Nizozemsku,” uvedl Harbers. Podle něj není dlouhý pobyt v zemi ani zápis dětí do místní školy dostatečným důvodem proto, aby rodina mohla v Nizozemsku zůstat. 


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Drsná vražda čerpadlářky. Postřelili ji skrz dveře a nechali vykrvácet

Čerpací stanice u Nelahozevsi ve středních Čechách je po vraždě opět v provozu....

Čerpadlářka, kterou zabili v prosinci na benzince v Nelahozevsi dosud neznámí pachatelé, se podle zjištění MF DNES...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Máme plno, ale končíme. Stát zrušil rezervace a zavřel Richtrovy boudy

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Na seznam zavřených krkonošských bud přibyla další položka. Státem vlastněné Richtrovy boudy nad Pecí pod Sněžkou od...

Další z rubriky

Smlouva o raketách se hroutí. Záchranná jednání zkrachovala

Rusko odpálilo ze Středozemního moře rakety Kalibr na pozice IS u syrské...

Americko-ruské rozhovory v Ženevě o možné záchraně třicet let platné smlouvy INF o likvidaci raket středního a krátkého...

Jeden hlas rozhodl. Tsiprasova vláda získala důvěru řeckého parlamentu

Řecká vláda premiéra Alexise Tsiprase získala důvěru parlamentu a odvrátila...

Vláda řeckého premiéra Alexise Tsiprase ve středu těsně získala důvěru parlamentu. Zažehnala tím vládní krizi...

Zákaz večerního vycházení dětem a teenagerům. Ve Finsku ho vřele doporučují

Radní ve finském městečku vyhlásili večerku.

Městečko ležící na jihozápadě Finska přišlo v novém roce s kontroverzním opatřením, které nepříjemně zaskočilo...

Najdete na iDNES.cz