Nizozemský kostel slouží dva měsíce nepřetržitě mši, chrání rodinu před deportací

  13:51aktualizováno  13:51
Nizozemský kostel pořádá už téměř dva měsíce nepřetržitě mši, aby ochránil před deportací arménskou rodinu. Ačkoli se tisíce věřících modlí čtyřiadvacet hodin denně sedm dní v týdnu, nizozemské úřady zatím nehodlají od svého záměru vyhoštění ustoupit. „Bohoslužba bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné,“ říká jeden z pastorů.

V nizozemském kostele v Haagu se posledních sedm týdnu slouží nepřetržitá mše, která možná nikdy neskončí. Místní protestantská komunita se snaží prostřednictvím mezery v zákoně zachránit před deportací arménskou rodinu Tamrazyanů, které stát zamítl žádost o politický azyl. Podle nizozemského práva totiž policisté nesmí vstoupit na území kostela, pokud tu právě probíhá bohoslužba.

Fotogalerie

Podle Theo Hettemy, předsedy Nizozemské rady protestantských duchovních, bude „mše pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné“. „Chceme milovat Boha a naše bližní. Myslíme si, že je to příležitost, jak můžeme naši lásku skutečně dokázat,“ uvedl Hettema pro zpravodajský server CNN.

Tamrazyanovi udešli se třemi děti z Arménie v roce 2010 a od té doby žijí v Nizozemsku. Místní úřady jejich  žádost o politický azyl posuzovaly už třikrát a pokaždé ji zamítly. Nyní rodině oznámily, že musí zemi neprodleně opustit. Nejprve se pětice uchýlila do kostela v přístavním městě Katwijk, posléze kývla na nabídku náboženské komunity v Haagu.

Rodiče dětí nechtějí odjet, protože se obávají, že jejich životy mohou být po návratu do Arménie v ohrožení. Přestože má země demokraticky zvolenou vládu a projevila zájem o vstup do Evropské unie, stále jde podle americké nevládní organizace Freedom House o pomalu se rozvíjející postsovětskou demokracii s pouze „částečnou svobodou“.

14.prosince 2018 v 14:05, příspěvek archivován: 19.prosince 2018 v 12:23

The #Netherlands: nonstop celebrations since 26 October in a church in The Hague to block #deportation of Armenian family https://t.co/8xGJyjzFKh https://t.co/5Czlh3eNLQ

Jedno z dětí, jednadvacetiletá Hayarpi je podle svých slov „neuvěřitelně šťastná a vděčná všem dobrovolníkům“. Od začátku bohoslužby pravidelně zveřejňuje informace na Twitteru a děkuje lidem za účast na mši. „Neuvěřitelné, úchvatné, tolik podpory, modlíme se a zpíváme už několik týdnů,“ píše ve svých příspěvcích Hayarpi.

„Přijelo více než 650 pastorů z desítek různých destinací nejen z Nizozemska, ale také z Belgie nebo Německa. Všichni se zapsali do rozpisu služeb a slouží mše,“ popsal situaci pro stanici Deutsche Welle jeden z organizátorů akce. „Pomodlit se přišlo asi šest tisíc lidí,“ dodává.

Vláda prozatím trvá na svém rozhodnutí, výjimku neudělá

Ačkoli původně měla mše zůstat veřejnosti kvůli bezpečí rodiny utajena, nakonec přilákala nečekané množství lidí. „Na začátku bohoslužby tu bylo jen pár členů farnosti. Dal jsem dohromady liturgie za posledních deset let a vytvořil jeden obrovský svazek. Poté jsme se modlili a zpívali, dokud jsme nenašli další pastory, kteří by štafetu převzali,“ popisuje kostelní pastor Axel Wicke.

Německé církve obcházejí zákony, utečence chrání před vyhoštěním

Ačkoli policie nečeká přímo přede dveřmi kostela, podle Wickeho celou budovu monitoruje. Arménská rodina se příliš neukazuje a žije v jiné části kostelního objektu. Její poslední nadějí na záchranu je intervence nizozemské vlády, která ale prozatím odmítá své rozhodnutí změnit. 

Státní tajemník pro spravedlnost a bezpečnost Mark Harbers odmítl veškeré výzvy, aby Nizozemsko udělalo v případě Tamrazyanů výjimku. „Budoucnost této arménské rodiny nemůže být V Nizozemsku,” uvedl Harbers. Podle něj není dlouhý pobyt v zemi ani zápis dětí do místní školy dostatečným důvodem proto, aby rodina mohla v Nizozemsku zůstat. 


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tereza H. si za drogy odsedí v Pákistánu osm let. Co jsem udělala? vzlykala

Češka Tereza Hlůšková krátce poté, co jí pákistánský soud poslal na 8 let a 8...

Pákistánský soud poslal na osm let a osm měsíců do vězení Češku Terezu Hlůškovou zadrženou loni v lednu na letišti s...

Nizozemská policie zadržela muže podezřelého ze střelby v Utrechtu

Sedmatřicetiletý Gokman Tanis, kterého nizozemská policie kvůli útoku v...

Sedmatřicetiletý Turek Gökmen Tanis podezřelý ze střelby v tramvaji v Utrechtu, při které v pondělí zahynuli tři lidé a...

Český lyžař v Alpách srazil Švéda. Muži praskla aorta, na místě zemřel

Horská záchranná služba ve francouzském horském středisku  Avoriaz (28.4.2016)

Ve francouzském zimním středisku Alpe d’Huez v neděli po kolizi s českým lyžařem zemřel 45letý Švéd. Informoval o tom...

Klause vyloučili z ODS, zaniklo mu i členství v poslaneckém klubu

Václav Klaus mladší na demonstraci na podporu Viktora Orbána před Maďarskou...

Poslanec Václav Klaus mladší už není členem ODS ani jejího poslaneckého klubu. „Václav Klaus mladší svým jednáním a...

Šéf pražských muslimů vyzval k ozbrojování. Ústředí se od něj distancuje

Leonid Kušnarenko

„Ve světle posledních tragických událostí informuji všechny naše členy, hlavně muže - všichni, kteří mají zájem si...

Další z rubriky

Mosambik po cyklóně hlásí už 446 mrtvých, stovky lidí zůstávají na stromech

Mosambik po cyklóně Idai hlásí 446 mrtvých, 1500 lidí čeká na záchranu na...

Počet obětí cyklóny Idai v Mosambiku vzrostl na 446, oznámil tamní ministr životního prostředí Celso Correia. Podle něj...

V Duisburgu strhli „bílého obra,“ z obytné budovy zbylo 48 000 tun sutě

V západoněmeckém Duisburgu vyhodili do povětří nepoužívanou výškovou budovu z...

V západoněmeckém Duisburgu vyhodili do povětří nepoužívanou výškovou budovu z roku 1972, které se přezdívalo „bílý...

Trumpův volební štáb podle Muellera nespolupracoval s Ruskem

Americký prezident Donald Trump s manželkou Melanií přijal v Bílém domě českého...

Zvláštní vyšetřovatel FBI Robert Mueller podle ministerstva spravedlnosti USA nedospěl k závěru, že by volební tým...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz