Nizozemští poslanci odsoudili antisemitismus a shodli se na tom, že pachatelé násilí musí být dopadeni, odsouzeni a tvrdě potrestáni. Opoziční zákonodárci však také obvinili Wilderse z „přilévání oleje do ohně“. Jeho výroky prý nenapomáhají vytvoření lepší společnosti.
Násilí v Amsterdamu propuklo před zápasem a hlavně po zápase mezi místním Ajaxem a týmem Maccabi Tel Aviv.
„Izraelští fanoušci se stali terčem útoků lidí, kteří vyhledávali Židy,“ uvedla amsterdamská starostka Femke Halsemaová. Podle místní policie muselo být pět raněných ošetřeno v nemocnici. Policie zadržela několik desítek lidí.
Arabové na nás číhali v uličkách bez kamer, líčí fanoušek lynč v Amsterdamu |
Wilders, jehož protiimigrační Strana pro svobodu (PVV) loni zvítězila ve volbách a nyní je součástí vládní čtyřkoalice, ve středu připomněl, že ve stejnou dobu si i Amsterdam připomínal výročí křišťálové noci, protižidovského pogromu, jenž se v noci z 9. na 10. listopadu 1938 odehrál v nacistickém Německu.
Nyní podle Wilderse „muslimové naháněli Židy v ulicích Amsterdamu“. Politik z toho vinil „Maročany, kteří chtějí zničit Židy“.
Podle Wilderse je „zázrak, že nebyli žádní mrtví během této razie, tohoto džihádu v ulicích krásného Mokumu, který minulý týden vypadal spíše jako území Islámského státu“. Mokum je přezdívka Amsterdamu odvozená z výrazu v jazyce jidiš označujícího „bezpečný přístav“.
Předseda centristické strany D66 Rob Jetten prohlásil, že Wildersova rétorika „nijak nepřispívá k uzdravení. Nijak nepřispívá ke sjednocení naší země, ale přilévá oleje do ohně, a proto nepřibližuje řešení vůči antisemitismu a pro lepší společnost, ale jenom ho oddaluje,“ řekl Jetten.
Lídr středolevého bloku Frans Timmermans s Jettenem souhlasil. „Vy jenom podněcujete vášně, rozdělujete tuto zemi, když tato země potřebuje politiky, kteří lidi spojují, kteří nás přibližují řešením,“ řekl Timmermans Wildersovi.