Nizozemská teenagerka se stala nejmladším člověkem, jenž sám obeplul svět

  20:33aktualizováno  21:47
Laura Dekkerová doplula po roce a pěti měsících do přístavu na ostrově Svatý Martin v Karibiku a uzavřela tím svoji cestu kolem světa. Ve svých 16 letech se stala nejmladším mořeplavcem, který na jednostěžňové lodi obeplul svět. Na plachetnici urazila celkem 50 tisíc kilometrů.

Laura Dekkerová se objímá se svojí rodinou po přistání v Simpsonově zátoce na ostrově Svatý Martin v Karibiku (21. ledna 2012). | foto: AP

Dekkerovou po přistání nadšeně vítaly desítky lidí včetně rodiny a přátel. Dívka, jež na cestu vyrazila ve 14 letech, padla do náruče svojí rodině a rozplakala se.

Plachetnice Guppy, na které mladičká Nizozemka Laura Dekkerová obeplula svět.

Plachetnice Guppy, na které Laura Dekkerová obeplula svět.

Teprve šestnáctiletá Nizozemka vyrazila na cestu 4. srpna 2010 na své 11,5metrové jachtě Guppy z Gibraltaru. Překonala tak o více než půl roku dosavadní rekord Australanky Jessiky Watsonové, která sama obeplula svět tři dny před svými 17. narozeninami.

Dekkerové bude 17 let až letos v září. "Nedokážu si představit, že někdo tak mladý jako ona se sám vydá na plavbu na moři," řekla agentuře AP desetiletá Jody Bellová, obdivovatelka Dekkerové ze Spojených států.

Švábi a mokrá postel

Během své cesty udělala několik zastávek, které jí bude asi leckdo závidět. Navštívila Galapágy, Fidži, ostrov Bora Bora a nakonec i ostrov Svatý Martin v Karibiku.

Na rozdíl od svých předchůdců také necestovala v kuse, ala pravidelně kotvila v přístavech, aby se vyspala, nechala opravit loď nebo doplnila zásoby. Během té doby si vyzkoušela i potápění a surfování, ale musela také stihnout dodělat věci do školy, kterou na lodi dálkově studovala.

A co bylo na cestě nejhorší? Laura si stěžovala na těžké bouře, věčně mokrou a prosolenou postel a také na přítomnost nevítaných pasažérů - švábů. V jednu chvíli také měla namále, málem se v přístavu srazila s obchodní lodí.

Se samotou se vyrovnávala psaním blogů. Na lodi ale objevila i nový koníček: hru na flétnu. Ve špatném počasí to bylo o mnoho jednodušší než brnkat na kytaru, sdělila novinářům.

Rekord zůstane neoficiální

Zástupci Guinnessovy knihy rekordů ani mezinárodní jachtařské federace ale nehodlají výkon nizozemské jachtařky zaznamenat, protože nechtějí, aby se další mladí lidé pokoušeli o podobné nebezpečné kousky.

Dekkerová chtěla na cestu kolem světa vyrazit už ve 13 letech. Úřady na ochranu dětí jí to ale zatrhly a Laura později na protest utekla z domova. Soud po roce popotahování rozhodl, že úřady už nesmějí nezletilé Lauře bránit. Dívka ale musela projít školením první pomoci a zvládání krizových situací a musela nastoupit na speciální korespondenční školu.

Rozhodnutí zůstalo zcela na rodičích. Ti s vyplutím souhlasili, protože jsou sami zkušení jachtaři a svoji dceru podporují. Koneckonců Laura není na moři žádným nováčkem. Narodila se na plachetnici ve vodách Nového Zélandu a otec ji začal učit plachtit už ve čtyřech letech.

Díky tomu, že má i novozélandské občanství, Dekkerová zvažuje, jestli se do Nizozemska natrvalo vrátí. Cítí se totiž znechucená tamními úřady. Ať už ale bude bydlet kdekoli, chtěla by se v budoucnu věnovat ochraně přírody a z prostředků, které se jí podařilo svojí odyseou získat, založit charitativní fond.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Další z rubriky

Mexické úřady zadržely čtyři kamiony plné migrantů, bylo jich téměř 800

Migranti ze Střední Ameriky na hranici Guatemaly a Mexika. (5. června 2019)

Na pobřeží Mexického zálivu ve státě Veracruz zastavily mexické úřady čtyři kamiony, které ilegálně převážely migranty...

TÝDEN OBRAZEM: Modlitba, divadelní představení a let balonem

MODLITBA. Členové starobylé židovské komunity Samaritánů se modlí během svátku...

V Izraeli se modlili členové starobylé židovské komunity, na Maltě divadelníci ztvárnili zásadní moment z historie země...

Z noční sovy se stane ranní ptáče za tři týdny, změna návyků je prospěšná

Ilustrační snímek

Pouhé tři týdny stačí takzvaným nočním sovám na to, aby „přetočily“ své biologické hodiny a stala se z nich ranní...

Najdete na iDNES.cz