Současné protesty jsou nejkrvavější od roku 2007, kdy se Ortega stal prezidentem. Zahynulo při nich nejméně deset osob, přes 100 lidí utrpělo zranění a některé vládní budovy byly zapáleny či jinak poničeny.
Během živého vysílání z protestů byl zastřelen i novinář Angel Gahona. Točil reportáž o škodách ve městě Bluefields na karibském pobřeží, když ho kulka srazila k zemi.
Vojáci v ulicích
Ve čtvrtek Ortega nařídil zablokovat signál dvou nezávislých televizních stanic 100% Noticias a Canal 12, které se vyjadřují kriticky k současné vládě. V pátek se protesty rozšířily do řady nikaragujských měst, kam byli vzápětí vysláni vojáci. Teď se zdá, že úřady mají situaci díky nasazení armády pod kontrolou.
Fotogalerie |
„Pokud při rozhovorech najdeme lepší způsob, jak provést tyto reformy, můžeme současný výnos vyměnit za nový,“ uvedl Ortega v projevu, který vysílala státní televize. Prezident občanům vzkázal, že nově schválená reforma má začít fungovat až 1. června, což znamená, že je čas na jednání mezi vládou a soukromým sektorem.
Vlivná nikaragujská obchodní asociace Cosep nicméně v prohlášení uvedla, že s kabinetem vyjednávat nebude, dokud neskončí policejní násilí a nebude obnovena svoboda slova.
Ortega stojí v čele Nikaraguy od roku 2007, naposledy byl znovuzvolen v listopadu 2016, kdy získal 72 procent hlasů. Bývalý revolucionář vedl zemi už v 80. letech, poté co jeho partyzánské oddíly Sandinovské fronty národního osvobození (FSLN) svrhly diktaturu Anastasia Somozy.