Tropický Macbeth. Comandante Daniel svrhl tyrana, nakonec se jím sám stal

  19:48aktualizováno  19:48
Je to příběh jako od Shakespeara. Nikaragujský prezident Daniel Ortega začínal jako marxistický revolucionář, který před 39 lety svrhl diktátora. Ustál kontrarevoluci dotovanou Washingtonem i léta v opozici. Nakonec se sám stal zkorumpovaným vládcem s rukama od krve. Tříměsíční protesty proti jeho vládě si vyžádaly přes 350 mrtvých.

„Je to kampaň, lživá kampaň, jejímž cílem je poškodit image Nikaraguy a její vlády,“ postěžoval si tento týden 72letý prezident chudé středoamerické země v rozhovoru pro Fox News. A odmítl jak předčasné volby, tak jakoukoliv odpovědnost za krvavé útoky proti demonstrantům, kteří žádali jeho konec.

Fotogalerie

Protesty vypukly v polovině dubna v reakci na nepopulární důchodovou reformu. Vláda ji sice rychle odvolala, ale proti demonstrantům mezitím tvrdě zakročily paramilitární „šokové jednotky“ podporující prezidenta. V „zemi sopek a jezer“, jak se Nikarague v turistických brožurách přezdívá, se rozhořelo povstání.

Tříměsíční nepokoje si vyžádaly více než tři sta obětí. Je mezi nimi i mnoho policistů, na které studenti stojící v čele odporu útočí podomácku vyrobenými minomety. Nejvíce krve však ulpělo na rukách „grupos de choque“, od nichž se Ortegův režim oficiálně distancuje.

Comandante Daniel, jak Ortegovi příznivci prezidenta dodnes nazývají, lidi na barikádách vytrvale označuje jako teroristy, které financují pravicoví pučisté a odmítá se podvolit sílící kritice zaznívající z dalších zemí Jižní a Střední Ameriky. Zatím se zdá, že má navrch: minulý týden se mu podařilo zpacifikovat odbojné město Masaya, kde odpůrci režimu vyhlásili vlastní samosprávu. 

Revoluční začátky

Je asi ironií historie, že Ortega sám začínal jako revolucionář bojující proti útlaku. Narodil se do rodiny politicky angažovaného ševce, jenž otevřeně vystupoval proti diktatuře dynastie Somozových, kteří v Nikarague vládli od 30. let a s požehnáním USA si z ní udělali soukromou firmu.

Ortega se už jako teenager připojil k marxistické Sandinovské frontě národního osvobození (FSLN) pojmenované podle nikaragujského hrdiny, který ve třicátých letech vedl odpor proti americké okupaci země a kterého Somozovi nechali zavraždit. Pro věc revoluce Ortega v roce 1967 se samopalem v ruce přepadl pobočku Bank of America, za což si vysloužil tvrdý kriminál.

Po sedmi letech mučení ho s dalšími sandinisty propustili výměnou za rukojmí. Součástí dohody s režimem bylo, že Ortega odjede na Kubu. Využil toho k tomu, aby podstoupil výcvik ve vedení guerillového boje a pak se tajně dostal zpět do vlasti, kde se už schylovalo k otevřené občanské válce.

Prezident Nikaraguy Daniel Ortega, libyjský vůdce Muammara Kaddáfí a Fidel...

Prezident Nikaraguy Daniel Ortega, libyjský vůdce Muammara Kaddáfí a Fidel Castro na archivním snímku z 80. let. Za Kaddáfím vykukuje Rosario Murillová.

Prezident Nikaraguy Daniel Ortega na archivním snímku z 80. let

Prezident Nikaraguy Daniel Ortega na archivním snímku z 80. let

Sandinisté se chopili moci v roce 1979 a prezident Anastasio Somoza s milenkou, rakvemi svého otce a bratra a kufry nacpanými penězi prchl do ciziny, kde ho později zavraždili atentátníci vyslaní sandinisty. Ortega do prezidentského křesla usedl o pět let později po volbách, které pozorovatelé uznali za poměrně svobodné.

Nikoliv však Ronald Reagan, který v něm viděl hlavně spojence Moskvy a Havany a považoval ho za velké nebezpečí pro další Amerikou podporované režimy ve Střední Americe. Washington začal podporovat protisandinovské rebely známé jako Contras a vypukla další občanská válka, která si vyžádala 30 000 životů a americkou politiku poznamenala obřím skandálem: Reaganovi lidé totiž podvratné akce v Nikaragui financovali z prodeje zbraní Íránu.

Pozor na první dámu

Sandinisté se sice zasadili o zlepšení vzdělávání a zdravotnictví a zavedli pozemkovou reformu, přesto Ortegu nakonec udolal ekonomický rozvrat země a následky války. Ve volbách v roce 1990 zvítězila někdejší spojenkyně USA Violeta Chamorrová, první prezidentka v historii obou Amerik.

Daleko významnější úlohu v Ortegově života však sehrála jiná žena. Rosario Murillová stála po jeho boku od jeho revolučních začátků. Vydržela s ním dlouhých sedmnáct let v opozici, během nichž FSLN čelila korupčním obviněním a vnitřním rozbrojům. Dala mu osm dětí a postavila se za něj i ve chvíli, kdy ho jejich dcera obvinila, že ji v dětství znásilňoval.

Létaly kameny i gumové projektily, popsal student nepokoje v Nikaragui

Excentrická básnířka (její specialitou jsou erotické verše) také podle stanice France 24 stála za jeho překvapivým comebackem v roce 2006. Ortega se tehdy zřekl komunistických ideálů, slíbil příliv zahraničních kapitálu a podporou absolutního zákazu interrupcí si získal katolickou církev. „Mým hrdinou je teď Ježíš Kristus,“ prohlásil a po letech života na hromádce si „soudružku Rosarii“ vzal v kostele za ženu.

Ortega se po návratu do prezidentské funkce rozhodl, že otěže moci už nepustí. Dvakrát změnil ústavu, aby mohl opět kandidovat a ze své ambiciózní manželky udělal před dvěma lety viceprezidentku. Řada Nikaragujců ji nenávidí skoro stejně silně jako jeho. Přezdívají ji „La Chamuca“ - tedy čarodějnice.

Dynastie Ortegů za uplynulých dvanáct let postupně ovládla celý státní aparát. Kontroluje policii, armádu i justici a prezidentovy děti zastávají významné pozice v politici, hospodářství a médiích. Kruh se uzavřel: marxistický revolucionář, který svrhl diktátora, aby nastolil rovnostářskou společnost, se sám stal tyranem.

Autor:

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Vedro, tekoucí asfalt a výpadky proudu. Města se mění v nehostinná doupata

Hispánské děti dovádí u otevřeného hydrantu na Manhattanu. Ulice New Yorku se v

Dopad klimatických změn na život ve městech bude rozsáhlý. Podle pesimistických předpovědí se například ve Spojených...

Doma je lépe, vraťte se. Velvyslanec nabádá Poláky, ať nečekají na brexit

Obchod s polskými delikatesami v londýnské čtvrti Hammersmith.

Polský velvyslanec ve Velké Británii napsal dopis adresovaný všem jeho krajanům, kteří dlouhodobě žijí na ostrovech....

Z bláta do louže. Po útěku čeká Severokorejky otroctví

Sklizeň obilí v Severní Koreji.

Takhle si Severokorejky vysněný ráj jistě nepředstavují. Po riskantním útěku z temné Kimovy říše na ně v Číně často...

Žluté vesty se přidaly ke klimatickému protestu, policie použila slzný plyn

Protest za ochranu klimatu v Paříži (21. září 2019)

V Paříži se v sobotu opět protestovalo. Kromě dalšího protestu hnutí takzvaných žlutých vest se ve městě odehrály i...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz