Firma se hájí: Vše se prý dělo s vědomím vlády a v souladu s místními zákony.
Příběh začal už v roce 1996. V severní Nigérii propukla obrovská epidemie meningitidy, tedy infekčního zánětu mozkových blan. Tisíce lidí včetně malých dětí umíraly. Místní lékaři radili rodičům, aby své nemocné potomky odvezli na infekční kliniku do provincie Kano.
Farmaceutická firma tam v té době testovala nový lék proti meningitidě Trovan. Užívala ho i skupina dětí; podle nigerijské vlády v důsledku léčby dvě stě z nich zemřelo a několik dalších ohluchlo nebo osleplo.
Firma Pfizer obvinění popírá. "Testy trovanu přinesly do regionu nový lék proti meningitidě, který nepochybně pomohl zachránit život nejméně dvou set dětí nakažených nemocí,“ tvrdí oficiální prohlášení firmy na její webové stránce.
Podle tvrzení firmy byl lék v poslední fázi vývoje a jevil se jako velmi úspěšný, tudíž se začal testovat i v Nigérii. Zástupci Pfizeru prý dostali ústní souhlas od rodičů nemocných dětí.
Jen někde a jen pro dospělé
V Evropě je lék dodnes zakázán. "Trovan není registrován ani v České republice,“ říká pracovnice Státního úřadu pro kontrolu léčiv Olga Hanzlíčková. Ve Spojených státech ho americký Ústav pro kontrolu léčiv schválil v roce 1997. Užívat ho však mohou výhradně dospělí lidé.
A stejné je to v Nigérii. Tamní vláda odmítá, že by místní regulační úřad kdy schválil testování léků na dětech. Požaduje, aby Pfizer zaplatil postiženým rodinám za smrt dětí dohromady sedm miliard dolarů.
Není úplně jasné, proč nigerijská vláda podala žalobu téměř deset let po tragédii. Před dvěma lety podalo žalobu na americkou firmu vedení provincie Kano, kde děti zemřely. Soudní pře stále trvá.
Nový prezident okamžitě zasáhl
Pozdní podání žaloby může mít souvislost i s odchodem bývalého prezidenta Oluseguna Obasanja. Jeho vláda nebyla nakloněna soudní při s firmou Pfizer. Nový prezident Umaru Yar’Adua zasáhl okamžitě. Ještě před jmenováním ministra zdravotnictví podal žalobu na firmu Pfizer.
Otázky vyvolává i vyšetřování smrti dvou set dětí. Oficiální vládní zpráva, která měla na případ vrhnout světlo, nebyla nikdy publikována. Podle BBC neznámí lidé hlavnímu vyšetřovateli vyhrožovali smrtí.
Negativní pověst západních farmaceutických firem má dosud velký dopad na obyvatele nejlidnatějšího státu Afriky. Podle BBC místní islamističtí kazatelé varují lidi, že jde o západní spiknutí proti muslimům, jehož cílem je sterilizovat jejich ženy.
Některé státy na severu země kvůli tomu až donedávna nevěřily západní medicíně a odmítaly spolupracovat se Světovou zdravotnickou organizací. Nyní už se opět podílejí na očkování proti obrně.
Dlouhý výpadek v očkování se projevuje dodnes. Epidemie obrny se ze severu země rozšířila do celé Nigérie a pronikla i na území sousedních států, kde byla předtím vymýcena.
O sporu mezi farmaceutickým gigantem a nigerijskou vládou rozhodne nigerijský Nejvyšší soud. Projednání případu odložil na šestadvacátého června.