Omar Farouq stanul před šaríjským soudem ve státě Kano na základě obvinění, že se rouhal. Mladík údajně během hádky s kamarádem klel a urážel Alláha.
Podle mladíkova právního zástupce Koly Alapinniho rozsudek porušuje Africkou chartu práv a blaha dítěte a nigerijskou ústavu. Alapinno řekl stanici CNN, že úřady v Kano mu nepovolily vidět se s klientem.
„Rouhání není uznáváno (jako trestný čin) v nigerijském právu. (Rozhodnutí soudu) je v rozporu s nigerijskou ústavou,“ je přesvědčen Alapinno. Proti verdiktu podal odvolání.
Právník dodal, že Farouqova matka musela uprchnout do sousedního města poté, co rozhořčený dav zaútočil na její dům. „Všichni tady se bojí mluvit a mají strach z odvetných útoků,“ řekl obhájce.
Mladý Pákistánec urazil v písemce Proroka, za rouhání skončil za mřížemi |
Dětský fond Organizace spojených národů (UNICEF) vyzval nigerijskou vládu a soudy v Kano, aby urychleně přezkoumaly případ. „Odsouzení tohoto dítěte na deset let do vězení s podřadnou prací je nesprávné. Rovněž popírá všechny základní principy práv dítěte a dětského práva, které Nigérie – a implicitně i stát Kano – podepsala,“ komentoval případ reprezentant UNICEF v Nigérii Petr Hawkins.
Stejný soud v srpnu odsoudil k trestu smrti nigerijského zpěváka súfijského řádu Tidžáníj, Jahaju Sharifa-Aminua, jehož píseň prý hanobila proroka Mohameda. I jeho dům se stal terčem hněvu davu, skončil v plamenech.
Podle kritiků píseň vychvalovala imáma Tidžáníje takovým způsobem, že ho povyšovala nad proroka Mohameda. Sharif-Aminu obvinění z rouhání nepopřel, uvádí stanice BBC.
Šaríjské soudy v Nigérii
Ve dvanácti státech na severu Nigérie, kde dominují muslimové, soudy následují pravidla práva šaría. Podle nich ale mohou soudit jen muslimy, ostatní případy se řídí sekulárním právem.
Jestli se soudní jednání týká muslima a nemuslima, nemuslim se může rozhodnout, u jakého soudu chce případ projednávat. Pokud u šaríjského soudu, musí dát písemný souhlas. Rozsudky šaríjských soudů lze napadnout u nigerijských sekulárních odvolacích soudů a u Nejvyššího soudu.
Naposledy byl udělen trest smrti podle práva šaría v Nigérii v roce 2016. K popravě ale zatím nedošlo, protože je potřeba podpis guvernéra státu. Trest smrti byl uskutečněn jen v roce 2002, popraven byl muž, který zabil svou manželku a dvě děti.
I v jiných částech muslimského světa jsou lidé odsuzováni za údajné rouhání. V Bangladéši byl odsouzen k sedmi letům vězení příslušník hinduistické menšiny, který byl obviněn z urážek proroka Mohameda.
V srpnu v Pákistánu byl v soudní síni zavražděn americký občan obviněný z rouhání. Jeho vrah uvedl, že jej k činu ponoukl prorok Mohammed, který se mu zjevil ve snu.