Nigerijec žije už měsíce na letišti. Vyhostila ho i vlastní země

  16:25aktualizováno  16:25
Čtyřiadvacetiletý Nigerijec, kterého úřady vyhostily z Izraele, žije už čtyři měsíce na letišti v etiopském hlavním městě Addis Abeba. Nigérie se totiž svého občana pokusila Izraeli poslat zpět, protože jeho doklady o vyhoštění považovala za falešné. Mladý muž tak zůstal na půl cesty v Etiopii, kde v letištní hale už měsíce prosí pasažéry o jídlo.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Emrah GurelAP

Eissa Muhamad emigroval z Nigérie v roce 2011 jako šestnáctiletý v cestě za lepším životem. S pomocí převaděčů přejel přes Libyi a Egypt, pěšky pak došel až do Izraele. Od té doby žil v Tel Avivu, kde se živil nelegální prací v hostelech nebo továrnách. 

Muhamadova anabáze začala v dubnu 2018, když se o jeho nelegálním pobytu dozvěděla izraelská policie. Strávil několik měsíců ve vazbě, než mu izraelské úřady vydaly nouzové cestovní doklady a posadily jej na letadlo do Nigérie. 

Jenže na nigerijském letišti nastal problém. Tamní úředníci nevěřili, že jsou Muhamadovy dokumenty pravé. V obavě, že se muž snaží nelegálně emigrovat do Nigérie, jej nejdříve na několik dní zatkli a pak v poutech donutili nasednout na letadlo zpět do Izraele. 

Ovšem Muhamadova cesta skončila již na přestupu v Addis Abebě, hlavním městě Etiopie. Než totiž nigerijští úředníci vyřešili, co s mužem udělají, Muhamadovým provizorním cestovním dokumentům vypršela platnost. Do letadla směrem Izrael jej tak na etiopském letišti ani nenechali nastoupit. 

Protože do Etiopie také nemůže legálně vkročit, Muhamad nyní tráví dny obcházením příletové haly letiště. Od listopadu už spotřeboval všechny své úspory, je proto závislý na dobrodinství lidí v letištních salóncích. 

Pomáhají mu především zaměstnanci Ethiopian Airlines, kteří se s ním za několik měsíců spřátelili. Noci Muhamad tráví na podlaze v místnosti určené k modlitbám, k hygieně mu slouží pouze umyvadlo.

„Nemůžu tu zůstat. Chci poslat zprávu komukoliv aby mi pomohl, protože odsud chci odejít pryč,“ uvedl Muhamad v rozhovoru s redaktory BBC. Přeje si vrátit se do jedné ze zemí, které považuje za domov, tedy do Izraele nebo Nigérie. 

Jenže Nigérie na jeho žádosti nereaguje. Izrael zase argumentuje, že v zemi nikdy nežil legálně. Odmítá také nařčení, že by izraelské cestovní dokumenty určené k deportaci uprchlíků byly podvrh. 

To ovšem rozporuje organizace Horká linka pro uprchlíky. „I jiní migranti deportovaní z Izraele byli s takovými dokumenty odmítnutí v zemích původu nebo při transferu, protože je úřady označují za falešné,“ uvedli její zástupci pro BBC. V roce 2016 organizace o těchto případech vydala celý report.

Muhamadovou zatím jedinou nadějí je požádat o azyl v Etiopii. Ta byla dosud k přijímání uprchlíků otevřená, nyní jich hostí asi milion a umožňuje jim pracovat i studovat. Muhamadovi však může Etiopie pomoci pouze pokud podá oficiální žádost o azyl, což muž doufající v návrat do vlasti zatím neudělal.

Muhamadův případ připomíná osud mladého Syřana, který strávil sedm měsíců na letišti v Malajsii. Poté, co svůj případ medializoval na sociálních sítích, mu azyl udělila Kanada. Dosud nejslavnější obyvatel letiště je však íránský uprchlík Mehran Karimi Nasseri, který prožil na letišti Charles de Gaulle ve Francii neuvěřitelných 18 let. Právě Nasseri se poté stal předlohou filmu Terminál od Stevena Spielberga. 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

S medvědem či růžovými míči. Selfie studio inspiruje lidi na Instagramu

Pózování pro sociální média.

Fotografická studia pomalu zanikají, nahradit je ale mohou selfie studia. Pózování v místnosti plné růžových míčů nebo...

V laboratoři, kde pracují s ebolou, vybuchl plyn. Nákaza podle Rusů nehrozí

V ruském Státním vědeckém centru virologie Vektor v Kolcovu v pondělí...

V ruském Státní vědecké centrum virologie Vektor v Kolcovu u Novosibirsku došlo v pondělí k explozi plynu. V tamních...

Bělorusko a Rusko spojí síly, sblíží se víc než státy EU

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho běloruský protějšek se sešli na vojenské...

Do dvou let plánují Moskva a Minsk společné daně, regulaci energetiky, zahraniční obchod i jednotné protisankce. Od...

Advantage Consulting, s.r.o.
MANAŽER PROJEKTŮ S NĚMČINOU/AJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj, Pardubický kraj
nabízený plat: 38 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz