Rakouští taxikáři čekají u hranic na migranty, do Vídně jezdí za 4 000

  • 748
Nickelsdorf (Od reportérky iDNES.cz) - Hraniční přechod Nickelsdorf se stal hlavní branou, kterou proudí do Rakouska tisíce uprchlíků. Dlouho se nezdrží, touží se co nejdříve dostat do vysněného Německa. Od hranic je odvážejí autobusy a taxikáři, kteří si za jednu jízdu do Vídně účtují 150 eur.

V pondělí kolem půl třetí odpoledne vypadal hraniční přechod v Nickeldorfu na hranicích Rakouska a Maďarska spíše jako začínající skládka. Všude se válely odpadky, haldy oblečení a na parkovišti byly rozestavené mobilní toalety. Kromě policistů a vojáků tu však nebyli téměř žádní lidé.

Na otevřeném prostoru foukal nepříjemný vítr a i v bundě byla lezavá zima. „Teď už tu nikdo nezůstává přes noc. Zajistili jsme, že všichni lidé dostanou ubytování přes noc, pokud potřebují. Noci jsou teď opravdu chladné a tady v Nickelsdorfu pořád fouká. Takže my se snažíme najít ubytování ve městech po Rakousku. To, aby spali tady pod širým nebem, už není možné. To šlo, když bylo tepleji někdy před pár týdny,“ vysvětluje iDNES.cz důvod vylidněného tábora policejní mluvčí Helmut Marban.

V půl páté se však situace náhle mění. Policisté i vojáci věděli, že mají přijít migranti, ale nikdo nedokázal říct, kdy přijdou nebo kolik jich bude. „Komunikace s maďarskou stranou není perfektní, takže nikdy přesně nevíme, kdy dorazí,“ uvedl iDNES.cz burgenlandský hejtman Hans Niessl.

Když ta chvíle nastala zaplňuje se najednou maďarská strana hranice nezvladatelným počtem lidí. Migranti obléhají stánek Červeného kříže a dožadují se vody. Po cestě jsou vyčerpaní a chtějí se už dostat do tábora.

„Na cestě jsme čtrnáct dnů. Měli jsme štěstí, protože na maďarské straně jsme čekali jen den,“ řekl krejčí Mohamad z Aleppa, který po cestě z maďarského městečka Hegyeshalom nesl v náručí svého tříletého synka. Stejně jako ostatní má i Mohamad za sebou vyčerpávající trmácení přes Balkán.

Zatímco se parkoviště v prostorách hraničního přechodu plní davy lidí, policie přebírá iniciativu a vede je ve skupinách mezi dvě pásky. Vždy oddělí skupinu asi padesáti lidí, nechá mezeru a následuje další skupina. Většinu uprchlíků odvezou z Nickelsdorfu autobusy, které platí rakouská vláda. „Posíláme je do Vídně, Salzburku nebo Grazu. Devadesát procent chce pokračovat do Německa a my je necháváme “ dodal Niessl.

Ti zámožnější však mohou využít rychlejšího transportu. U vjezdu k hraničnímu přechodu se už tlačí skupina asi dvaceti taxikářů. „Stopadesát eur za cestu do Vídně (asi 4050 korun, pozn. red). Už jsem vezl čtyři,“ říká 46letý taxikář Sani. A ostatní se přidávají: někteří už 70 kilometrů dlouhou cestu podnikli dokonce osmkrát. Uprchlíci se zde nikdy dlouho nezdrží. V neděli sem dorazilo 12 tisíc lidí a v pondělí odpoledne tu nebyl nikdo.

Uprchlická krize

Hlavním problémem nickelsdorfského tábora je nedostatek humanitárních pracovníků. V pondělí odpoledne dorazila jedna dodávka s oblečením a toaletními potřebami, kterou rychle obklopila skrumáž lidí. Dva muži rozdávali do davu především zimní bundy a mikiny a během pár desítek minut se kufr auta začal vyprazdňovat.

Na místě je jen jeden stan Červeného kříže a na problémy s distribucí jídla a základních potřeb si stěžuje i rakouská armáda. „Včera tu byli nějací sociální pracovníci, dneska tu není nikdo, tak rozdáváme jídlo sami. Není nás tu tolik vojáků, abychom to dokázali hlídat dostatečně. Jsem tu už čtvrtý den a je to náročné. Těšíme se až se budeme moct jít večer domů a vyspíme se,“ postěžoval si jeden z vojáků na hranicích.

Kromě distribuce jídla, musí armáda udržovat i bezpečnost v táboře, který je na jedné straně obehnaný páskou. Vojáci kontrolují každého, kdo chce do tábora vjet, a policisté zatarasili už silnici ve směru k přechodu. Všude po parkovišti stojí policejní a armádní vozy.

„V tuhle chvíli je tu kolem sedmdesáti policistů a asi sto vojáků. Armáda jim spolu s Červeným křížem poskytuje jídlo a zdravotní péči. Odvoz do rakouských měst organizuje policie,“ vysvětlil úkoly bezpečnostních složek na místě Marban.

Proudění tisíců migrantů z Maďarska do Rakouska přes Nickelsdorf zachytily kamery agentury Reuters v první polovině září:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue