Neziskovky se bojí rozkradení pomoci pro milion Barmánců bez domova

  11:25aktualizováno  13:24
Cyklon Nargis vzal střechu nad hlavou milionu obyvatel Barmy. Zatopeno zůstává zhruba pět tisíc čtverečních kilometrů, uvedl mluvčí úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí Richard Horsey. Pomáhající organizace se obávají, že zásilky pro potřebné skončí v rukou junty.

Barma po ničivém cyklonu Nargis (květen 2008) | foto: Reuters

"Odhadujeme, že životně nutnou pomoc a střechu nad hlavou nyní potřebuje až milion lidí," řekl mluvčí Úřadu OSN pro humanitární záležitosti Richard Horsey po setkání se záchranáři.

"Velká území v dolní části delty řeky Iravadi jsou stále pod vodou. Mluvím o pěti tisících zatopených čtverečních kilometrech, je to obrovská plocha," zdůraznil Horsey.

Podle posledních dostupných zpráv ze včerejška si cyklon Nargis, který na Barmu udeřil o víkendu, vyžádal nejméně 22 500 mrtvých, dvakrát tolik lidí bylo stále pohřešovaných. - čtěte Počet obětí v Barmě se každý den násobí, mrtvých už je 22 tisíc

Humanitární organizace Adra už v Barmě zahájila distribuci 250 tun rýže. Dvaceti tisícům obyvatel by měla vystačit na měsíc. "Distribuce se odehrává pod dohledem místních, pro rýži si přicházejí sami Barmánci," vysvětluje ředitel české sekce Adry Jan Bárta.

Jedním z hlavních problémů humanitárních týmů je podle něj nedostatek pohonných hmot.

Infografika: Záplavy v Barmě

Do Barmy by měl dnes přiletět také koordinátor společnosti Člověk v tísni. Vedoucí humanitární sekce organizace Marek Štys ovšem upozorňuje, že je poměrně složité pomoc distribuovat tak, aby se dostala do rukou obyvatelům postiženým cyklonem a ne vládnoucí juntě.

"Základem je, aby co nejméně materiálu šlo přes státní kanály. Korupce v Barmě je obrovská, úřady se pochopitelně snaží právě o to, aby distribuci pomoci řídily ony. Důležitá je také důsledná kontrola na místě, ideálně až k posledním článkům distribučního řetězce. Je to těžké na zařízení, ale výsledek je obecně vždycky o hodně lepší," líčí Štys.

Za jednu dárcovskou SMS, kterou odesílatel zaplatí třiceti korunami, lze podle něj zajistit základní ošetření či jídlo pro jednoho Barmánce na den.

. JAK LZE POMOCI BARMĚ

Člověk v tísni:

Přispívat lze bankovním převodem na konto SOS Barma 836 836 836/0300 u ČSOB. Také lze zaslat dárcovskou textovou zprávu o znění DMS BARMA na číslo 87777.

Charita ČR:

Přispívat lze bankovním převodem na účet 22770022/0800 u České spořitelny, variabilní symbol 121.

Adra:

Přispívat lze bankovním převodem na účet 99619961/0300, variabilní symbol 444. Také lze zaslat dárcovskou textovou zprávu o znění DMS ASIE na číslo 87777.

Obyvatelé jedné z nejchudších asijských zemí i pracovníci humanitárních organizací se také obávají epidemií, které by se mohly začít šířit kvůli znečištěným zdrojům pitné vody a rozkládajícím se tělům.

"Lékaři bez hranic byli svědky rozsáhlé destrukce, včetně ulic zaplavených do výše jednoho metru. Za takových podmínek se snadno šíří infekční choroby, například cholera," uvedl web zdravotnické organizace Lékaři bez hranic (MSF).

Týmy MSF se zatím v Barmě nesetkaly s velkým počtem zraněných. "Dá se ovšem předpokládat, že v oblastech mimo Rangún, kde nyní situaci vyhodnocujeme, je situace mnohem horší," konstatuje web organizace.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Maďarsko se ujalo stovek uprchlíků z Venezuely. Ale s maďarskými kořeny

Venezuelané odcházejí do zahraničí hledat lepší práci, své děti zanechávají...

Maďarsko přijalo asi tři stovky uprchlíků z Venezuely, která zažívá hlubokou politickou a ekonomickou krizi. Program...

Čech odsouzený za pašování migrantů chce zvrátit rozsudek, nemá na právníka

Jiří Sagan

Český řidič Jiří Sagan, který byl ve Francii odsouzen ke dvěma letům ve vězení za pašování migrantů, chce podat...

Guantánamo možná poslouží pro další islamisty. Kromě z Al-Káidy budou z IS

Američtí vojáci vedou trestance ve věznici Guantánamo. (1. března 2002)

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa zvažuje, že by zahraniční radikály z bojů po boku teroristického...

Najdete na iDNES.cz