Nezávislost Východního Timoru si zatím vyžádala více než tisíc životů

  18:21aktualizováno  18:21
- Násilí rozpoutané poté, co si obyvatelé Východního Timoru zvolili v referendu samostatnost na Indonésii, si vyžádalo podle stoupenců nezávislosti už více než tisíc mrtvých. Podle Národní rady timorského odporu, která zastřešuje východotimorské strany usilující o nezávislost, jsou poblíž správního střediska Dili vykopávány hromadné hroby.
Agentura DPA připomněla, že podle údajů Úřadu vysoké komisařky OSN pro uprchlíky bylo nejméně 35 tisíc lidí násilně donuceno opustit východotimorskou metropoli.

Navzdory vyhlášení stanného práva indonéským prezidentem Jusufem Habibiem na Východním Timoru zprávy přicházející z této oblasti však uvádějí, že teror nikterak nepolevil.

Pozorovatelé se shodují, že po vyhlášení výsledků referenda, hrozí, že Východní Timor zabředne do občanské války. Milice jsou podle zpravodajky CNN dobře vyzbrojené, někteří její příslušníci přiznali, že jim zbraně dodali indonéští vojáci. V ulicích Dili jsou na mnoha místech postaveny zátarasy, jimiž chtějí milice kontrolovat veškerý pohyb.

OSN už sčítá volební lístky
OSN zahájila sčítání volebních lístků, aby srovnala jejich počet s množstvím oprávněných voličů, z nichž téměř 99 procent z 451 tisíc se referenda zúčastnilo. Potom teprve začne sčítání hlasů pro nezávislost a pro zachování Východního Timoru ve svazku s Indonésií s rozšířenou autonomií.

Předchozí vývoj
Členové OSN pokračují v cestě do Dili
Členům mise OSN, kteří dohlížejí na zpracování výsledků referenda o budoucnosti Východního Timoru, byla uvolněna cesta z vesnice Gleno. Tu jim blokovalo asi čtyřicet členů ozbrojené milice odpůrců nezávislosti. Stopadesátičlenný konvoj s urnami směřuje k Dili, kde budou hlasy voličů sečteny. Výsledky voleb mají rozhodnout, zda se Východní Timor zbaví nezvané indonéské navlády.

Fischer tvrdí, že pracovníci OSN přišli o život na kraji obce. Okolnosti incidentu ovšem nikterak nepřiblížil. Jde už o druhý vážný incident od pondělí, kdy byl během hlasování zavražděn jeden člen mise OSN.

Výsledky voleb zřejmě vyzní v drtivou podporu nezávislosti
Očekává se, že výsledky pondělního referenda vyzní v drtivou podporu nezávislosti území, které je v područí Indonésie od roku 1975. To znezvozňuje odpůrce nezávislosti. Jen za poslední týden přišlo o život asi deset lidí. Panují obavy, že po vyhlášení výsledků referenda se situace neuklidní, ba naopak.

Volební místnosti byly uzavřeny
Dva pozorovatelé OSN, kteří dohlíželi na průběh referenda o nezávislosti ve Východním Timoru, byli postřeleni u jedné z volebních místností. Východní Timor se už přes dvacet let snaží oprostit od nezvané indonéské nadvlády.

Volební místnosti byly uzavřeny, na hlasování dohlíželo víc než 1600 mezinárodních pozorovatelů a přítomen byl i kontingent 600 neozbrojených pracovníků OSN. Výsledky referenda by měl do 7. září ohlásit generální tajemník OSN Kofi Annan.

O volby byl velký zájem, podle mluvčího OSN ve Východním Timoru Davida Wimhursta stály dlouhé fronty už v noci před volebními místnostmi a půl hodiny po otevření prý odevzdala hlas polovina lidí. "Učast je velká a lidé přišli včas. Nemáme zprávy o žádných potížích. Lidé přišli využít demokratické právo," řekl.

Referendum má rozhodnout, zda bývalá portugalská kolonie, kterou Indonésie roku 1976 v rozporu s vůlí mezinárodního společenství anektovala, přijme nabídku Jakarty na autonomii, nebo zda zvolí nezávislost.

Šéf mise OSN Ian Martin naproti tomu prohlásil, že mnoho voličů se ze strachu z násilí bojí opustit domovy především v západních částech provincie, v okrese Maliana, kde minulý týden útočili odpůrci nezávislosti.

Lidé se prý také bojí, že hlasy budou sčítat členové proindonéských milicí a nikoli pracovníci OSN. Milice by tak získaly přehled o tom, kdo pro koho hlasoval. To však mezinárodní pozorovatelé vylučují. Referendum předcházely nepokoje, které si vyžádaly desítky mrtvých ještě v neděli při nich zemřeli dva lidé. Referendum sice provází napětí, ale potíže jsou zatím hlášeny pouze ze dvou vesnic.

V Jakartě odevzdal hlas i vůdce bojovníků za nezávislost Východního Timoru Xanana Gusmao, který je držen v Jakartě v domácím vězení. Ještě před tím, než ho eskortovali k informačnímu středisku OSN, kde odevzdal hlas, vydal prohlášení, v němž vyzval všechny Východotimořany, aby využili právo na sebeurčení. "Dnešek je významným historickým dnem naší bitvy za svobodu," řekl.

O volby je velký zájem, podle mluvčího OSN ve Východním Timoru Davida Wimhursta stály dlouhé fronty už v noci před volebními místnostmi a půl hodiny po otevření prý odevzdala hlas polovina lidí.

O volby je velký zájem, podle mluvčího OSN ve Východním Timoru Davida Wimhursta stály dlouhé fronty už v noci před volebními místnostmi a půl hodiny po otevření prý odevzdala hlas polovina lidí.

O volby je velký zájem, podle mluvčího OSN ve Východním Timoru Davida Wimhursta stály dlouhé fronty už v noci před volebními místnostmi a půl hodiny po otevření prý odevzdala hlas polovina lidí.

Mapa Timoru

Autor:
Témata: CNN, referendum

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Brit odletěl z Prahy do Newcastlu na cizí pas. Letiště o tom nic neví

Ruzyňské letiště bylo 5. října přejmenováno na Letiště Václava Havla Praha.

Jak projít čtyři kontroly na cizí pas bez povšimnutí předvedl třiačtyřicetiletý Brit při své nedělní cestě z Prahy....

Čísla a písmena už nestačí. V Austrálii budou na SPZ lepit i smajlíky

Auto, na jehož registrační značce přibyl emotikon.

Nestačí vám čísla a písmena na vaší registrační značce? Nevadí, my vám nabízíme originální cestu, jak vyjádřit svou...

Babiš a Trump budou mluvit o obchodu, energetice či kyberhrozbách

Bílý dům, Washington

Bílý dům oficiálně potvrdil návštěvu Andreje Babiše. Český premiér s manželkou se s americkým prezidentem Donaldem...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz