Newyorské metro je přecpané i v moři

  17:29aktualizováno  21. května 9:07
Pro vysloužilé vozy newyorského metra, kdyby měly duši, by to mohlo vypadat jako příjemné místo posledního odpočinku. V roce 2001 je totiž začaly úřady amerického státu Delaware shazovat do mělkého zálivu u ústí řeky Indian. Ale hluboce by se zmýlily.

Staré vagony newyorského metra končí na dně Atlantiku | foto: Reuters

Dnes jich je v podmořském útesu Red Bird pojmenovaném podle jejich označení, ještě když jezdily pod "hladinou" zemskou, přes sedm stovek.

A úřady s nimi mají skoro stejné problémy jako v newyorské podzemce - jsou přecpané a bují tu kriminalita.

Komu patří útesy?
Podmořskému životu se tu totiž mimořádně daří - ve vozech zbavených všech nebezpečných látek se zabydlely i ryby, které by jinak v takové mělčině nežily.

"Jsou v podstatě luxusním bydlištěm pro ryby," řekl v rozhovoru pro list New York Times Jeff Tinsman, šéf programu umělých útesů ve státě Delaware. A nad ryby se samozřejmě nastěhovali rybáři.

Zatímco v roce 1997 zavítalo do těchto končin zhruba 300 rybářských výprav, loni jich bylo už na deset tisíc. A napětí nad útesem stoupá.

Komerční rybářské lodě svým křižováním a neoznačenými sítěmi přivádějí k nepříčetnosti malé čluny s rekreačními rybáři a potápěči. Rostoucí nevraživost a časté konflikty teď vedly k tomu, že místní úřady požádaly federální, aby z této oblasti zcela vykázaly komerční rybolov.

. Jak to dělají v Praze

Staré vozy pražského metra nekončí na dně Vltavy. Devadesát procent z nich se po modernizaci vrací na koleje.
Zbylých 10 procent čeká ekologické sešrotování.
Naposledy Dopravní podnik likvidoval nejstarší sovětské vozy před 10 lety. Několik si jich nechal jako muzejní exponáty.

Jedním z argumentů je, že komerční lovci vlastně využívají míst, jejichž vytvoření bylo financováno z nekomerčních zdrojů. Loni se lobbistům podařilo zabránit přijetí zákona, který by komerční lov u umělých útesů zakázal - zástupci rybářů a potápěčů doufají, že poslanci a senátoři se letos přikloní na jejich stranu.

Netýká se to zdaleka jen útesu Red Bird. Jen stát Delaware má u svých břehů 11 umělých útesů. A podobné problémy řeší nejen v Americe - umělé útesy nyní vyrůstají i v Evropě a Asii. Nedávno například v Thajsku shodili do moře 189 vysloužilých popelářských vozů.

Po celém světě jsou tisíce útesů složených z odpadu - od betonových panelů až po vyřazené železniční vagony. Přestože na první pohled musí při takovýchto zprávách vyskakovat ekologům na kůži pupínky, není tomu tak úplně. Ukázalo se totiž, že útesy ze "šrotu" se podmořskému životu mimořádně líbí.

Thajští odborníci například zjistili, že kolem umělých útesů v jejich zemi v současnosti žije 43 druhů ryb, zatímco předtím jich tu bylo jen 15 druhů.

Staré vagony newyorského metra končí na dně Atlantiku

Podobné jsou ostatně zkušenosti i s "umělými útesy" starými stovky let - troskami lodí ze všech možných výprav a válek. Umělé útesy tak mimo jiné i odlehčují přívalu potápěčů do oblastí s korálovými útesy. Ekologové spíše velice pečlivě sledují, zda na jejich vytváření nebyly používány toxické materiály.

A nemusí jít jen o materiál, z něhož jsou vyrobeny. Svědčí o tom varovný případ z USA. V sedmdesátých letech minulého století chtěly úřady na Floridě vytvořit umělý útes ze dvou milionů ojetých pneumatik. Akce měla pomoci ochránit ohrožené korálové útesy. Stal se však opak - pneumatiky se nepodařilo udržet pohromadě, ty se daly do pohybu a začaly korálové útesy devastovat.

"Stvořili jsme vražedný stroj," komentoval to William Nuckols, vládní koordinátor projektu, který dodneška řeší, jak alespoň část pneumatik z oceánu opět vytáhnout. Ale tak levné, jako bylo jejich svržení, to zdaleka není. 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Přátelství za peníze. Státníci pro saúdského prince poruší i protokol

Indický premiér Narendra Modi osobně přivítal saúdského korunního prince...

Saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán nyní objíždí východní partnery své země a uzavírá s nimi mnohamiliardové...

Vatikán má tajné pokyny pro kněží, kterým se i přes celibát narodily děti

Papež František při modlitbě na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu. (17. února...

Vatikán poprvé za svou mnohasetletou historii uznal existenci přísně tajných pokynů pro kněze, kterým se navzdory slibu...

Babiš a Trump budou mluvit o obchodu, energetice či kyberhrozbách

Bílý dům, Washington

Bílý dům oficiálně potvrdil návštěvu Andreje Babiše. Český premiér s manželkou se s americkým prezidentem Donaldem...

Najdete na iDNES.cz