Za Boha se už neschováte. New York ruší výjimku z vakcíny proti spalničkám

  11:23aktualizováno  11:23
Zákonodárci v americkém státě New York kvůli epidemii spalniček zrušili výjimku, která umožňovala odmítnout očkování z náboženských důvodů. V USA se od letošního roku spalničkami nakazilo přes tisíc lidí, což je nejvíce od roku 1992. Největší počet infikovaných hlásí právě New York.

Očkovací centra v New Yorku nabzí při epidemii spalniček vakcinaci zdarma | foto: Reuters

Možnost neočkovat z náboženských důvodů se však týká dalších čtyřech desítek států v USA.

Již v dubnu starosta New Yorku, které je nejlidnatějším městem stejnojmenného státu a celých USA, vyhlásil kvůli epidemii spalniček stav nouze. Lidem, kteří nenechají své děti proti nemoci očkovat, při něm hrozí pokuta v přepočtu 23 tisíc korun. 

Fotogalerie

I při stavu nouze se však povinnost očkovat své ratolesti nevztahovala na všechny. Výjimku totiž ve většině států USA dostanou rodiče, kteří své děti odmítají očkovat z náboženských důvodů. Spalničky se tak New Yorkem nepřestávaly šířit, především mezi tamní ortodoxní židovskou komunitou, citoval deník The Guardian newyorské úřady.

Ve čtvrtek se proto zákonodárci státu New York rozhodli k radikálnímu kroku. Žáci a studenti, kteří nemají očkování proti spalničkám, mají nyní 30 dní na to, aby tak učinili, bez ohledu na náboženské přesvědčení. Zákon, který jen několik minut po schválení podepsal newyorský demokratický guvernér Andrew Cuomo, začal platit okamžitě.

Proti odmítání očkování z náboženských důvodů se ostře vymezil Newyorský zákonodárce Jeffrey Dinowitz, který je jedním ze spoluautorů nového zákona. „Nejsem si vědom, že by tóra, bible, korán nebo cokoli jiného vybízely nenechat se očkovat,“ řekl. „Pokud se rozhodnete nenechat očkovat své dítě, pak ohrožujete ostatní děti,“ upozornil.

Vyhnout se očkování je stále možné ze zdravotních důvodů, jako je například slabý imunitní systém dítěte. 

Zákon vyvolal vlnu nevole

Proti zákonu protestovalo v newyorské metropoli Albany před sídlem místní vlády několik stovek rodičů, kteří hájí právo volby očkovat. Stan Yung, který vyznává ruské pravoslaví, tvrdí, že očkování odmítá kvůli víře a také z obav ze zdravotních následků. Poznamenal, že nenechal očkovat žádné ze svých tří dětí a že kvůli místnímu zákonu zvažuje, že se ze státu New York odstěhuje.

Obhájci zákona naopak tvrdí, že víra by v žádném případě neměla být nadřazena vědeckým důkazům, že očkování skutečně pomáhá bránit šíření nákazy. Upozorňují také na to, že americký nejvyšší soud v roce 1905 rozhodl, že jednotlivé státy mají pravomoc si očkování vynutit.

Zákaz vstupu dětí do škol. Epidemie spalniček v New Yorku se raketově šíří

„Jsem stará dost na to, abych si pamatovala dobu, kdy dětská obrna byla skutečnou hrozbou,“ uvedla newyorská demokratická zákonodárkyně Deborah Glicková s odkazem na vážné virové onemocnění, které je v současné době díky očkování jen krok od vymýcení.

V minulosti byly spalničky ve Spojených státech běžné, avšak s počátkem očkování v šedesátých letech minulého století se podařilo šíření infekce prakticky zastavit. V roce 2000 bylo toto onemocnění v zemi prohlášeno za vymýcené. Od loňského roku však počet nakažených prudce vzrostl a letošní bilance nemocných je dokonce vyšší než za předchozí čtyři roky dohromady.

Spalničky trápí i Evropu. V České republice úřady registrují od začátku roku více než 540 lidí nakažených, což je zhruba o 350 více, než se nakazilo loni za celý rok. Z informací na webu českého ministerstva zdravotnictví ale vyplývá, že se rychlost šíření nákazy zpomaluje na jednotky nových případů.

Co jsou spalničky?

Infekční onemocnění začíná podobně jako nachlazení horečkou, kašlem, rýmou, světloplachostí a zarudnutím očních spojivek. V ústech se objeví bělavé tečky se zarudlým okolím a po několika dnech se přidá červená vyrážka, která začíná vzadu na krku a šíří se na obličej, břicho i končetiny.

Očkování proti spalničkám je součástí tzv. MMR vakcíny, která obsahuje  protilátky proti zarděnkám a příušnicím. První dávka se podává od 13. měsíce věku a druhá mezi pátým a šestým rokem. Někteří lidé očkování odmítají úplně a část rodičů ho odkládá do vyššího roku dítěte. 

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

NATO omylem vyzradilo, v kterých zemích a na jakých základnách má atomovky

Americké jaderné zbraně v Evropě

Dokument, který na internetu uvedl, co neměl, je už zase stažen. Ale už je to venku: pět zemí, šest základen, na nich...

Další z rubriky

Maskovaní muži s obušky útočili na hongkongském nádraží, zranili 45 lidí

Maskovaní muži s obušky vtrhli na nádraží v hongkongské čtvrti Yuen Long....

Maskovaní muži s obušky zaútočili na nádraží na hongkongském předměstí a zranili desítky lidí. Útok se uskutečnil...

Britští konzervativci volí premiéra. Favorit Johnson už spustil vlnu demisí

O místo lídra Konzervativní strany a britského premiéra se utká exministr...

V Británii v pondělí večer skončilo několikatýdenní hlasování členů vládní Konzervativní strany, kteří vybírali nového...

Posílám léky na Ukrajinu, pomáhají Češi i tamní celníci, řekl Prokopjuk

Ukrajinský psycholog žijící v Praze Rostislav Prokopjuk v Rozstřelu (22. 7....

Nový ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při nedávné návštěvě Německa a Francie svým západním partnerům řekl:...

Najdete na iDNES.cz