New York si připomněl tragédii

  • 228
Čtením 2801 jmen obětí teroristických útoků na mrakodrapy světového obchodního centra skončila na newyorském Manhattanu připomínka nejtěžšího dne, který v novodobé historii potkal Spojené státy. Vzpomínka na jedenácté září ovšem pietním aktem nekončila. Stovky lidí čekaly na možnost sejít po rampě na dno Ground Zero - kráteru, který zbyl po budovách WTC.

Newoyrčané pokládali do kamenného kruhu, který se má stát trvalým památníkem místa tragédie, až do pozdních nočních hodin květiny.

Bush: Neustoupíme
Americký prezident zahájil 11. září 2002 soukromou modlitbou. U Bílého domu poté uctil památku obětí minutou ticha.

 "Amerika a její spojenci nepovolí v pronásledování teroristů, dokud neodhalí jejich sítě na celém světě a nerozpráší jejich plány, výcvikové tábory a ty, co je podporují," řekl před shromážděním Američanů Bush.

Cheney byl na bezpečném místě
Zatímco Bush objížděl zemi, jeho viceprezident Richard Cheney byl z bezpečnostních důvodů přesunut na tajné místo a strávil tam celý den. Cheney, který by se stal prezidentem v případě smrti George Bushe, se neobjevil na žádné ceremonii.

Tragédii si v USA připomněla i OSN. Na severním trávníku newyorského sídla OSN poblíž řeky se shromáždili představitelé právě zahájeného 57. Valného shromáždění OSN, k nimž promluvil generální tajemník OSN Kofi Annan, předseda VS OSN Jan Kavan a americký velvyslanec při OSN John Negroponte.

Evropa měla zvláštní zasedání
Na starém kontinentě svolal Evropský parlament zvláštní plenární zasedání, jemuž předcházel vzpomínkový akt před budovou. Podobná akce proběhla souběžně v sídle Severoatlantické aliance. 

EU slavnostně prohlásila, že nepoleví v boji proti terorismu a bude dál pevně stát po boku Spojených států ve snaze vybudovat spravedlivý mezinárodní řád.

K deklaraci šéfů států a vlád "patnáctky" a jejích institucí se připojily kandidátské země, včetně Česka.

"Když 12. září 2001 Rada NATO aktivovala článek pět Washingtonské smlouvy, náš společný závazek ke kolektivní obraně, učinilo oněch 19 zemí nejsilnější možný projev transatlantické solidarity," připomněl v projevu generální tajemník George Robertson.

Ambasády vyděsil
bílý prášek

Spojené státy jsou v pohotovosti
USA vyhlásily už v úterý druhý nejvyšší stupeň pohotovosti. Nad oběma velkoměsty krouží stíhačky.

Kolem hlavního města armáda rozestavěla systém protivzdušné obrany tak, aby chránil nejcitlivější body města, včetně Pentagonu.

"Máme nové důkazy o operačních aktivitách ve Spojených státech a v dalších místech světa," uvedl v úterý nejmenovaný představitel.

Zvýšení stupně pohotovosti oznámil americký ministr spravedlnosti John Ashcroft. Pohotovost USA zvýšily ze třetího na čtvrtý stupeň. Maximální pohotovost je stupeň pátý.

Zprávy o nových hrozbách nenechávají v klidu ani prezidenta George Bushe. Připomínají podle něho varování před loňskými atentáty. Vláda udělá na ochranu Američanů vše, co je v jejích silách, ubezpečil.

Ministr Ashcroft upřesnil, že podle nových zpráv teroristická síť Al-Kajda zřídila své buňky v několika jihoasijských zemích. Má provádět atentáty pomocí náloží v autech a má údajně v plánu i další útoky proti americkým cílům. Tajné služby získaly informace, že jeden či více lidí na Blízkém východě připravují sebevražedný atentát či atentáty.

Viceprezident Dick Cheney se opět, stejně jako noc na úterý, ukryl na tajném místě. Přes den pracoval jako obvykle v Bílém domě. Jde o jedno z bezpečnostních opatření týkajících se vedoucích představitelů země. Po loňských útocích strávil Cheney rovněž určitou dobu na tajném místě, aby v případě, že by byl prezident zabit, zajistil kontinuitu vlády.

Mluvčí Bílého domu Ari Fleischer varoval, že nejen první výročí může být impulsem pro teroristy. "Všechna výročí mohou být - samozřejmě že ne vždy - ale mohou být příležitostí pro nové teroristické útoky," řekl.

FBI vyzval policii, banky a dopravce, aby byli v pohotovosti. Ve střehu jsou rovněž všechny zahraniční mise Spojených států.

Tvrdík 11. září nakonec neuctil

Dvě ambasády Amerika zavřela
V jihovýchodní Asii zůstanou 11. září zavřená dvě velvyslanectví a jeden konzulát kvůli blíže nespecifikované hrozbě. "Je to důvěryhodná a konkrétní zpráva o hrozícím nebezpečí," uvedly diplomatické zdroje.

Jako první ukončila činnost ambasáda v indonéském hlavním městě Jakartě. Druhé na řadě bylo velvyslanectví v metropoli Malajsie v Kuala Lumpuru. Diplomatické mise budou zavřené do odvolání.

Námořníci se obávají
útoků na tankery

Americké námořnictvo varovalo, že podle nepotvrzených informací se teroristická síť Al-Kajda vedená Usámou bin Ládinem rozhodla zaútočit proti některým ropným tankerům, které plují v Perském zálivu a kolem Afrického rohu. Správní námořní úřad v Bahrajnu vzkázal, že nejsou zprávy o podobném brzkém útoku, ale že hrozbu je třeba brát vážně.

Washington ochrání Stinger
Americká armáda rozmístila kolem Washingtonu protiletadlové rakety. Mobilní protivzdušný systém Avenger používá střely Stinger rozmístěné na džípech typu Humvee.

Střely mají schopnost vyhledat a zasáhnout letoun či rakety podle tepla vycházejícího z motorů. Rakety Stinger byly nasazeny mimo jiné v Izraeli, když na židovský stát útočil Irák při válce v Perském zálivu raketamu typu Scud.

Obranný systém bude v pohotovosti čtyři dny.

Města hlídají stíhačky
Předzvěstí blížícího se výročí teroristických útoků v USA se staly stíhačky. Už v sobotu odstartovaly do vzdušného prostoru nad oběma metropolemi hlídky stíhacích bojových letounů.

Jak oznámila mluvčí Pentagonu Cathy Abbottová stíhačky amerického letectva budou několik dní nepřetržitě kroužit nad městy a v jejich širokém okolí, kontrolovat situaci ve vzduchu a chránit města před případným novým úderem teroristů.

Guvernér státu New York George Pataki na otázku, zda existuje nějaká konkrétní hrozba, odpověděl, že nikoli. "Musíme být připraveni pořád, nejenom během nadcházejícího výročí," řekl Pataki. Dodal však, že byla posílena bezpečnost newyorských letišť, přístavů a také amerických hranic.

Mohla být Amerika lépe připravena?
Zároveň vrcholí kampaň médií, která poukazují na to, že Amerika mohla a měla být před rokem na teroristické útoky mnohem lépe připravena.

Od roku 1993, kdy se mrakodrapy Světového obchodního centra poprvé otřásly výbuchem, útočili teroristé na americké ambasády, vojenská zařízení a základny, chystali atentáty na civilní boeingy nad Pacifikem.

Jeden z agentů FBI v Arizoně dokonce měsíc před 11. zářím 2001 varoval před tím, co se nakonec stalo. Jeho výstraha však nikdy nedošla ke klíčovým šéfům bezpečnostního systému USA.

Helikoptéra americké armády přelétávala 9. září kolem sochy Svobody v New Yorku v rámci bezpečnostních opatření před prvnímvýročím loňských atentátů z 11. září. Právě tento symbol Spojených států patří podle nepotvrzených zpráv k dalším možným cílům teroristických útoků.

Mobilní protivzdušný systém Avenger používá střely Stinger rozmístěné na džípech typu Humvee. Střely mají schopnost vyhledat a zasáhnout letoun či rakety podle tepla vycházejícího z motorů. Rakety Stinger byly nasazeny mimo jiné v Izraeli, když na židovský stát útočil Irák při válce v Perském zálivu raketamu typu Scud, 10. září 2002.

Policista na dně ground zero, kde stály mrakodrapy WTC (11. září 20002).

Americký prezident se svou ženou zahájili 11. září 2002 soukromou modlitbou. U Bílého domu poté uctili památku obětí minutou ticha (11. září 20002).

Ruský prezident hovořil rok po tragických útocích na USA se svým americkým protějškem (11. září 2002).

Desítky lidí uctily památku obětí loňských útoků na USA v centru Prahy na Václavském náměstí (11. září 2002).

Americký prezident se svou ženou zahájili 11. září 2002 soukromou modlitbou. U Bílého domu poté uctili památku obětí minutou ticha (11. září 20002).