Úředník silniční správy David Wildstein nechal před třemi lety uzavřít dva jízdní pruhy na mostě George Washingtona, který spojuje New Jersey s finančním srdcem New Yorku. Stalo se tak na žádost guvernérovy blízké spolupracovnice Bridget Kellyové. „Je čas na nějaké dopravní problémy,“ psala mu v e-mailu, který se později dostal na veřejnost.
Guvernérem New Jersey je už od roku 2010 republikán Chris Christie. Několikahodinový dopravní kolaps měl být podle žalobců jeho odvetou Marku Sokolichovi - starostovi města Fort Lee na druhé straně mostu, který Christieho nepodpořil ve volební kampani.
Guvernér, který nyní působí jako poradce republikánského prezidenta Donalda Trumpa, opakovaně prohlásil, že o krocích svých podřízených neměl tušení.
Zopakoval to i po pátečním líčení u soudu. „Vůbec jsem předem a ani během incidentu nevěděl o úpravě jízdních pruhů, nesehrál jsem v tom žádnou roli a akci jsem neschválil,“ uvedl guvernér Christie, jehož popularita byla před uzavřením mostu na vrcholu kvůli snaze postavit New Jersey na nohy po řádění hurikánu Sandy v roce 2012.
Kampaň demokratické kandidátky Hillary Clintonové nicméně vyzvala Christieho, aby po verdiktu opustil Trumpův tým. Šéf štábu někdejší první dámy John Podesta řekl, že Trumpovi lidé po celých Spojených státech hovoří o čištění močálů. „Měl by začít s vysoušením své vlastní bažiny,“ prohlásil Podesta.
Kvůli zácpě zemřela stařenka, tvrdí Demokraté
Spolu s Kellyovou soud uznal vinným i Billa Baroniho, někdejšího náměstka ředitele silniční správy států New York a New Jersey. Podle agentury AP jim hrozí až 20 let vězení, výši trestu soud oznámí v příštích dnech.
Proti oběma spolupracovníkům Christieho v procesu svědčil mimo jiné i úředník David Wildstein, který se s obžalobou dohodl na spolupráci. Wildstein v rámci dohody uznal část viny, měl by tedy vyváznout s nižším trestem.
Christieho protivníci z Demokratické strany předloni oznámili, že uzavírka mostu zřejmě vedla ke smrti seniorky. Během zácpy doma prodělala infarkt a přivolaní záchranáři už jí nedokázali pomoci. „Toto překročilo čáru jako máloco. Ohrožení životů - to není politika,“ stěžoval si Ray Lesniak, demokratický senátor zastupující New Jersey (psali jsme zde).
„Bylo ji už 91 a věřím, že zemřela dávno před tím, než sanitka přijela,“ řekla novinářům stařenčina dcera Vilma Oleriová, která nevěří, že její matka zemřela kvůli uměle vyvolané zácpě. Ředitel záchranné služby Paul Favia konstatoval, že sanitka dorazila sedm minut po tísňovém volání, ale dopravní situace ji zdržela.