Neviditelná strana války: špioni, tajnosti, dezinformace

  9:36aktualizováno  9:36
Rakety, tanky a vojáky je vidět. Jenže i v této válce platí odvěké pravidlo válečnictví: kdesi v pozadí naplno pracuje neviditelná mašinerie špionážních agentur, tajných agentů, propagandy a dezinformací. Protože bez toho se prostě bojovat nedá.

Izraelská armáda z obav před vyzrazením plánů operace zabavila svým vojákům mobilní telefony. | foto: Profimedia.cz

Něco z toho tajného světa se občas dostane na veřejnost - včera se například podle agentury AFP ukázalo, že izraelská armáda se horečně snažila, aby plány blížící se operace nevyzradil, byť i nechtěně, některý z jejích vojáků.

Zabavila proto tisíce mobilních telefonů, a odřízla tak čekající vojáky od rodin a známých. Co kdyby nepřítel z několika zachycených esemesek začal něco tušit? - čtěte Izraelská armáda zabavila před invazí vojákům mobily

A vláda též zakázala médiím, aby v první den úderů psala o ofenzivě dříve než dvě hodiny po jejím začátku.

Izraelská vláda se snažila ukolébat Hamas

Potlačovat informace však nestačí, pro zmatení druhé strany je třeba nasadit též cílenou dezinformační kampaň. Hamas počítal s tím, že útok může přijít, klíčové tedy bylo zmást ho a co nejvíce odvrátit pozornost od plánovaného dne útoku, tedy soboty 27. prosince.

Proto vláda po svém posledním zasedání, na němž bylo o útoku rozhodnuto, oficiálně oznámila, že se brzy chystá otevřít přechody do Gazy - jako by se nic nedělo.

"Hamas evakuoval všechny lidi ze své centrály po středečním zasedání vlády," řekl nejmenovaný představitel ministerstva obrany listu Haarec, který podrobně rozebírá okolnosti vedoucí k válce.

AKTUÁLNÍ VÝVOJ V GAZE

Operace pokračuje, při útoku z moře zemřelo 10 Palestinců

"Poslali je však zpátky, protože nabyli dojmu, že nějaké rozhodnutí nepadne dříve než v neděli." Těsně před útokem přišla též "běžná rutina", která se opakuje před začátkem bezmála každé války: klamné manévry.

Izraelská generalita se snažila zmást Hamas i tím, že mnoha vojákům dala přes víkend volno, jako kdyby se nic nechystalo, a přesouvala těžkou techniku na místa, kde nikdy nechtěla útočit.

Samozřejmě, ta zdaleka nejdůležitější část neviditelné války se točí kolem sběru strategických informací o armádě protivníka, poloze raket a pohybu velitelů.

Izraelská armáda poblíž hranice s pásmem Gazy (5. leden 2009)
Izraelská armáda poblíž hranice s pásmem Gazy

Hodně toho nesporně obstará moderní technologie odposlechů či špionážních satelitů. Ale tak jako vždy v minulosti se vojenská rozvědka musí spoléhat také na své agenty přímo v řadách nepřítele.

O tom se pochopitelně na veřejnost dostane jen málo - a většinou kvůli tomu, že Palestinci některého takového agenta ve svých řadách odhalí, či si to alespoň myslí.

A motivace takových špionů? Většinou poměrně banální: peníze. Jejich příběhy se nejspíš nikdy nedozvíme - či po desítkách let, až se otevřou archivy. Na přípravu útoku měly tajné služby dost času, podle listu Haarec se vše v naprostém utajení chystalo více než půl roku.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vlivný muž chtěl dům v přírodním parku. Úředníci odmítli, stavba začala načerno

Příroda Dolního Poohří je vzácná hlavně kvůli původní vegetaci lužních lesů a...

Postavit si dům v přírodním parku? Bez problémů. Alespoň tak to zatím vypadá v Dolním Poohří u severočeské Budyně nad...

Další z rubriky

Mikroplasty v pitné vodě škodí minimálně, může být ale hůř, říká WHO

Členové Greenpeace odebírají vzorky vody z Labe. Budou v nich hledat...

Mikroplasty jsou úplně všude – v Arktidě, alpských ledovcích, dešťových srážkách i pitné vodě. Světová zdravotnická...

Horší než horor. Rumuny vyděsily vraždy a bída v psychiatrických léčebnách

Hororová léčebna. Rumuny pobouřilo odhalení opozičního poslance.

Přeplněné pokoje, padající omítka a špína v koupelnách. Rumuny vyděsily záběry z psychiatrické léčebny na severu země....

E-cigarety mají v USA první oběť. Jak nemoc vzniká, zatím lékaři nevědí

Elektronické cigarety mají lidi odnaučit kouřit. Ilustrační foto.

Ve Spojených státech zemřel první člověk na nemoc dýchacích cest, kterou mu způsobilo kouření elektronických cigaret. S...

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Najdete na iDNES.cz